Radio Białystok | Wiadomości | Tłumy wiernych żegnały biskupa Stanisława Stefanka [zdjęcia]

Tłumy wiernych żegnały biskupa Stanisława Stefanka [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski

23.01.2020, 06:47, akt. 17:54

Wierni, politycy, samorządowcy, biskupi i księża żegnali biskupa Stanisława Stefanka.

Tłumy wiernych pożegnały biskupa Stanisława Stefanka, fot. Paweł Wądołowski
Tłumy wiernych pożegnały biskupa Stanisława Stefanka, fot. Paweł Wądołowski

Wanda Pańczuk, najmłodsza siostra zmarłego biskupa, pożegnała brata - relacja Adama Dąbrowskiego

Wierni diecezji łomżyńskiej pożegnali bp. Stefanka - relacja Adama Dąbrowskiego

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe bp. Stefanka - relacja Adama Dąbrowskiego

Początek pogrzebu bp. Stefanka - relacja Adama Dąbrowskiego

Wierni wspominają biskupa Stanisława Stefanka - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W czwartek (23.01) w Łomży odbyły się główne uroczystości pogrzebowe biskupa Stanisława Stefanka, ordynariusza łomżyńskiego w latach 1996-2011. Biskup spoczął w katedralnej krypcie biskupów łomżyńskich.

Uroczystości pogrzebowe trwały od poniedziałku. Trumna z ciałem zmarłego była wystawiana w kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej, w kościele seminaryjnym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Odprawiano msze żałobne.

Biskupa Stanisława Stefanka żegnali w czwartek: licznie zgromadzone duchowieństwo, rodzina zmarłego, mieszkańcy ziemi łomżyńskiej, przedstawiciele władz państwowych, regionalnych, miejskich i parlamentarzyści.

Mszy pogrzebowej przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


- Dzisiaj chowamy go w łomżyńskiej katedrze, dziękując Panu Bogu za dobro, jakiego doświadczyliśmy dzięki jego obecności na ziemi i przepraszając za popełnione przez niego grzechy - mówił na początku uroczystości abp Stanisław Gądecki.


Przewodniczący KEP przypomniał życiorys zmarłego, jego pracę i działalność duszpasterską.


- Dzisiaj zaś modlimy się o spokój jego duszy, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, w szczególności o powołania gotowe do pracy dla dobra małżeństw i rodzin - powiedział przewodniczący KEP.


Homilię wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. Podkreślał, że bp Stefanek wypełnił swoje słowa, które wypowiedział, rozpoczynając swoją posługę w diecezji łomżyńskiej.


- Możemy powiedzieć, że byłeś prawym człowiekiem, autentycznym chrześcijaninem, prawdziwym ojcem, bratem, pasterzem i przyjacielem każdego człowieka - mówił biskup Dec o zmarłym biskupie.


Dodał, że dał się poznać jako promotor wiary, obrońca życia, promotor małżeństwa i rodziny, wartości religijnych i narodowych. Bp Dec dziękował biskupowi Stefankowi za przykład życia. 


- Za prawość w myśleniu, mówieniu i postępowaniu, za twoją dyspozycyjność do służby, za twoje poczucie humoru, wrażliwość na potrzeby innych, gotowość do niesienia pomocy, otwartość na każdą ludzką sprawę, a także za znoszenie cierpień duchowych i fizycznych, o których dokładnie nie wiedzieliśmy - mówił bp Dec.


Telegram kondolencyjny skierował papież Franciszek. Odczytał go kanclerz łomżyńskiej kurii, ksiądz kanonik Andrzej Szurawski.


- Z wielką przykrością przyjąłem wiadomość o śmierci jego ekscelencji Księdza Biskupa Stanisława Stefanka, emerytowanego ordynariusza diecezji łomżyńskiej. Dał się poznać jako gorliwy pasterz, a także jako wieloletni, ofiarny koordynator duszpasterstwa rodzin i kustosz instytutu dedykowanego tej gałęzi duszpasterstwa w Łomiankach - napisał papież Franciszek.


Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list od Andrzeja Dudy.


- Łączę się w żalu i modlitwie ze wszystkimi, którzy towarzyszą mu w jego ostatniej drodze. Z głębokim szacunkiem wspominam dzisiaj jego służbę Bogu i ludziom - napisał Andrzej Duda.


Biskupa Stanisława Stefanka pożegnał też m.in. ksiądz Krzysztof Olejnik z Towarzystwa Chrystusowego.


Księże biskupie Stanisławie, 1 stycznia, w czasie odwiedzin w Twoim domu w Łomży, błogosławiłeś naszemu zgromadzeniu i na moje ręce przekazałeś braterskie pozdrowienie wszystkim chrystusowcom. Zleciłeś mi wówczas, abym przekazał wypowiedziane przez ciebie słowa: "Jestem dumny z tego, że jestem chrystusowcem" - mówił ksiądz Krzysztof Olejnik."Pasterz rodzin. Wspomnienie o bp. Stanisławie Stefanku" - audycja Adama DąbrowskiegoBiskup senior diecezji łomżyńskiej zmarł w piątek 17 stycznia, późnym popołudniem w lubelskim szpitalu. Miał 84 lata.

Ks. Stanisław Stefanek był zakonnikiem Towarzystwa Chrystusowego, biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej i wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz przewodniczącym Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski i członkiem Rady Papieskiej ds. Rodzin. Do 2011 r. przez 15 lat był także ordynariuszem diecezji łomżyńskiej.

Biskup Stanisław Stefanek został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał także m.in. honorowe obywatelstwo Łomży i Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego.


źródło: IAR, PAP | red: zmj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W łomżyńskiej katedrze odprawiono mszę świętą w intencji zmarłego bp Stanisława Stefanka

22.01.2020, 15:00

W łomżyńskiej katedrze odprawiono mszę świętą żałobną w intencji zmarłego w piątek biskupa Stanisława Stefanka. Swojego poprzednika na urzędzie ordynariusza łomżyńskiego w homilii wspominał biskup Janusz Stepnowski. Wskazywał, że był on wielkim obrońcą życia i rodziny.


Nie żyje bp Stanisław Stefanek - były ordynariusz diecezji łomżyńskiej [wspomnienia]

17.01.2020, 19:40

W Lublinie zmarł biskup Stanisław Stefanek, który w latach 1996-2011 był ordynariuszem diecezji łomżyńskiej. Miał 84 lata.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok