Radio Białystok | Wiadomości | Brak śniegu na Suwalszczyźnie - ośrodki narciarskie nie zarabiają

Brak śniegu na Suwalszczyźnie - ośrodki narciarskie nie zarabiają

25.01.2020, 15:21, akt. 15:48

Na Suwalszczyźnie nie ma śniegu i mrozu od początku zimy. Ośrodki narciarskie liczą straty, bo sezon się nie rozpoczął.

fot. Irena Poczobut
fot. Irena Poczobut

Brak śniegu na Suwalszczyźnie 

Od wieków na Suwalszczyźnie, zwanej polskim biegunem zimna, trzeszczał o tej porze śnieg pod nogami, a mróz szczypał w policzki. W tym roku śniegu nie ma, a temperatury są dodatnie nawet w nocy. Przez ostatnie lata setki małych firm nauczyło się zarabiać na mrozie. Jedni wynajmowali dotąd pokoje w kwaterach agroturystycznych, inni organizowali kuligi z ogniskiem i imprezy na świeżym powietrzu. Modne na Suwalszczyźnie stało się także narciarstwo. W tym czasie powstało kilka dużych ośrodków ze stokami narciarskimi.

WOSiR Szelment k.Suwałk jest największym takim obiektem. Wybudował go Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Powstał w grudniu 2008 roku i od tego czasu jest największą zimową atrakcją w północno-wschodniej Polsce. Jeśli jest odpowiednia pogoda, w sezonie przyjmuje ponad 100 tys. narciarzy, także z Litwy i Rosji. 

-Jeszcze nie było takiej sytuacji, żebyśmy pod koniec stycznia byli w punkcie zero. Z powodu dodatnich temperatur nie możemy naśnieżać stoków. Od początku zimy nie padał również śnieg. To niespotykane na Suwalszczyźnie zwanej polskim biegunem zimna - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment Paweł Żuk. Dyrektor dodał, że zdarzały się niewielkie przymrozki, po których pracownicy ośrodka chcieli rozpocząć naśnieżanie, ale następnego dnia padał już deszcz. Żuk poinformował, że co roku o tej porze, przychody ze sprzedaży wejściówek na stoki wynosiły ok. 100 tys. zł. W tym roku kwota ta wynosi 0 zł.

To stracony rok - mówi właściciel Ośrodka Narciarskiego "Dąbrówka"

Właściciel Ośrodka Narciarskiego „Dąbrówka" Wacław Szostakowski powiedział, że to stracony rok. „W tym roku nie ruszyliśmy i z tego co słychać od meteorologów, pewnie nie ruszymy" - dodał Szostakowski. Przedsiębiorca poinformował, że to pierwszy taki "martwy sezon" od 16 lat, kiedy wybudował ośrodek. 

Podobna sytuacja jest w Ośrodku "Piękna Góra" w Gołdapi, bliżej Mazur. Tam oprócz stoku narciarskiego jest tor saneczkowy o długości 1200 metrów. Na szczycie Pięknej Góry jest restauracja i hotel. "Nie ma zimy, to i nawet w restauracji jest pusto" - informuje pracownica ośrodka. Stanisław Huryn z Płociczna żyje z turystyki przez cały rok. Latem obwozi turystów Wigierską Kolejką Wąskotorową, zimą organizuje kuligi, wynajmuje pokoje w swoim pensjonacie. "Od lat, od Bożego Narodzenia trwał sezon zimowy, konie zaprzęgaliśmy w kuligi, a busy dowoziły turystów na stoki do Szelmentu. Dziś mamy angielską pogodę. Nie ma turystów, nic nie zarabiamy" - powiedział Huryn.

Namiastką zimy dla dzieci, które mają obecnie ferie zimowe są w Suwałkach dwa sztuczne lodowiska, jedno w Parku Konstytucji 3 Maja, zaś drugie kryte przy szkole nr 11. Dlatego na Suwalszczyźnie z nostalgią wspomina się zimę stulecia, z przełomu 1978 i 1979 roku. Temperatura wynosiła wówczas minus 34 stopnie Celsjusza. Suwalczanie pamiętają dwumetrowe, a nawet wyższe zaspy śnieżne, a w nich wyżłobione wąskie tunele, by móc przejść lub przejechać samochodem.


źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pomysły na ferie dla niepełnosprawnych uczniów

22.01.2020, 16:37

Półkolonie i kino dla niepełnosprawnych dzieci


Więcej patroli straży miejskiej przy białostockich szkołach i galeriach - akcja Bezpieczne ferie

20.01.2020, 14:45

Sprawdzają miejsca, w których dzieci i młodzież spędzają wolny czas. Wraz z początkiem zimowego wypoczynku białostoccy strażnicy miejscy rozpoczęli akcję "Bezpieczne ferie".


Ferie w mieście nie muszą być nudne [zdjęcia]

30.01.2020, 05:43

Dla wielu ferie to czas wspólnych wyjazdów z rodzicami, albo na obozy zimowe. Jednak duża grupa uczniów zostaje w mieście.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

Fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
24.10.2020, 19:56, akt. 25.10.2020, 07:20

Wypadek w Łomży - trzy osoby rannefot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
24.10.2020, 14:58, akt. 25.10.2020, 13:49

Kilkadziesiąt osób chce pomagać senioromźródło: stock.adobe.com
UWAGA!
23.10.2020, 08:01, akt. 10:57

Uwaga! Mikrofon czeka!

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok