Radio Białystok | Wiadomości | Ferie w mieście nie muszą być nudne [zdjęcia]

Ferie w mieście nie muszą być nudne [zdjęcia]

autor: Olga Gordiejew, Wojciech Szubzda

30.01.2020, 05:43, akt. 08:51

Dla wielu ferie to czas wspólnych wyjazdów z rodzicami, albo na obozy zimowe. Jednak duża grupa uczniów zostaje w mieście.

Na białostockich pływalniach w czasie ferii jest luźniej, fot. Wojciech Szubzda
Na białostockich pływalniach w czasie ferii jest luźniej, fot. Wojciech Szubzda

Ferie w Książnicy Podlaskiej - relacja Wojciecha Szubzdy

Półzimowisko w klubie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego - relacja Wojciecha Szubzdy

Ferie na basenie - relacja Wojciecha Szubzdy

"Zima na sportowo" na stadionie miejskim w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy

W oddziałach Muzeum Podlaskiego można rodziców, którzy decydują się na indywidualne zwiedzanie - relacja Olgi Gordiejew

"Otwarta szkoła" - część białostockich placówek zorganizowała wypoczynek swoim uczniom w czasie ferii - relacja Marcin Mazewskiego

Ferie w Ratuszu - relacja Olgi Gordiejew

"Ferie z klockami" - relacja Olgi Gordiejew

Zajęcia pod hasłem "Babciu, Dziadku do dzieła!" w Galerii Sleńdzińskich - relacja Olgi Gordiejew

Ferie na białostockim lodowisku - relacja Wojciecha Szubzdy

Pierwszego dnia ferii tłumy odwiedziły Białostocki Ośrodek Kultury i lodowisko - relacja Olgi Gordiejew i Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Około 130 tys. uczniów w Podlaskiem ma ferie. Do szkoły wrócą 3 lutego. Z myślą o tych, którzy spędzają ten czas w Białymstoku, niemal wszystkie placówki kulturalne przygotowały specjalne atrakcje.


Białostockie placówki przygotowały atrakcje

Białostocki Ośrodek Kultury to tradycyjnie AKCJA ZIMA. W ofercie: pokazy filmów, różne warsztaty (np. robienia domowych kosmetyków) i spotkania podróżnicze.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury proponuje m.in. zajęcia przypominające najmłodszym świat dawnych zabaw ludowych, tańców i gier, do tego warsztaty malarskie oraz tworzenia witraży z kolorowej folii


Do korzystania z miejskich basenów zachęca BOSiR

To sposób na aktywne spędzenie ferii. Do korzystania z miejskich basenów  zachęca Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na białostockich  pływalniach w czasie ferii jest luźniej, bo rezerwacje torów zwolniły szkoły.

Przerwę od zajęć szkolnych wiele dzieci wykorzystuje na naukę pływania pod okiem instruktorów.

W Białymstoku można korzystać z trzech pływalni Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W czasie ferii dzieci i młodzież mogą na specjalnych zajęciach uczyć się pływać pod okiem instruktorów. Szczegóły można znaleźć na stronie miejskoaktywni.pl.


"Ferie z klockami"

To nietypowa lekcja historii lokalnej i dobra zabawa. W ramach "Ferii z klockami" w białostockim Centrum Zamenhofa chętni mogą poznać dzieje Hotelu Ritz, a później sami mogą zaprojektować z klocków wnętrza słynnej przedwojennej budowli.

W warsztatach "Był Ritz" w Centrum Zamenhofa mogą uczestniczyć grupy zorganizowane, można też odwiedzać centrum indywidualnie przez całe  ferie, ale trzeba się wcześniej zapisać. Już w najbliższą sobotę (25.01) zaplanowano warsztaty rodzinne.


Książnica Podlaska zaprasza na ferie

Grają w gry planszowe, czytają książki - mają również zajęcia plastyczne. Najmłodsi czytelnicy Książnicy Podlaskiej każdego dnia podczas ferii biorą udział w zajęciach w filiach książnicy.
Wiele dzieci przyznaje, że lubi czytać książki. Filie Książnicy Podlaskiej organizują zajęcia dla dzieci nie tylko w czasie ferii. Terminy takich spotkań można znaleźć na stronie internetowej Książnicy.


Muzea również chcą przyciągnąć do siebie najmłodszych

Muzea w mieście również chcą w tym czasie przyciągnąć do siebie najmłodszych atrakcyjną ofertą. Muzeum Podlaskie w białostockim ratuszu proponuje warsztaty malowania mandali na kanwie wystawy "Andrzej Strumiłło. Malarstwo nowe", a także naukę kaligrafii (w Muzeum Historycznym, oddziale Muzeum Podlaskiego). 

Warsztaty "ZAKRĘĆ SIĘ!" w Ratuszu odbywają się przez całe ferie, od wtorku do piątku, między 10:00 a 15:00. Najlepiej wcześniej umówić się telefonicznie na zajęcia.

Białostockie Muzeum Wojska zajęcia feryjne zatytułowało "Zwycięskie miasta", co ma nawiązywać do setnej rocznicy tzw. bitwy warszawskiej, ale też bitwy o Białystok również z 1920 roku. Grupy zorganizowane będą mogły zwiedzać Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego.

Aktywni fizycznie mają zapewnionych więcej wejść na miejskie lodowisko i trzy baseny Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.Zima na sportowo

W drugim tygodniu ferii otwarty dla wypoczywających w Białymstoku będzie też stadion miejski. Przy ul. Słonecznej organizuje akcję pod hasłem "Zima na sportowo". 

Najmłodsi każdego dnia będą mogli m.in. pograć w tenisa stołowego, piłkarzyki, bilard nożny. Będą również szachy i stoiska z kolorowankami. Dodatkowo - w różne dni tego tygodnia - będą m.in. pokazy chemiczne, nauka udzielania pierwszej pomocy czy pokazy taneczne.

Wstęp na stadion miejski jest bezpłatny. Można przychodzić od 10:00 do 14:00.


Można odwiedzić Tor Wschodzący Białystok

Młodzi miłośnicy motoryzacji mogą spróbować swych sił na Torze Wschodzący Białystok. To oferta również dla tych, którzy jeszcze nie mają prawa jazdy, bo tor nie jest drogą publiczną. W ośrodku sportów wodnych w Dojlidach, choć nie ma śniegu i nie można na razie korzystać z tras do biegów narciarskich, to można to zamienić na spacer nordic walking czy zmęczyć się w plenerowej siłowni.

Miłośnicy rapu (wiek 13+) mogą wziąć udział w akcji "Rap Ferie w Klanzie", organizowanych przez stowarzyszenie Klanza. Dwa takie zajęcia dla nich poprowadzi białostocki raper, malarz i dziennikarz Cira.

Z okazji Dnia Babci (21.01), wnuki mogły spędzić z nimi czas w otoczeniu dzieł sztuki w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku. Najpierw odkrywały najciekawsze obrazy Ludomira Sleńdzińskiego, a potem inspirując się jego twórczością tworzyły wspólne prace plastyczne. Zajęcia pod hasłem "Babciu, Dziadku do dzieła !" to jedna z feryjnych propozycji Galerii Sleńdzińskich.


Półzimowisko w klubie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego

Mogą się dowiedzieć m.in. na czym polega służba wojskowa. Podczas tegorocznych ferii kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci bierze udział w półzimowisku w klubie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. To okazja do zwiedzania koszar, ale także do udział w zajęciach plastycznych.

W drugim tygodniu zaplanowano w Galerii "Ćwiczenia z tworzenia" (zajęcia dla dzieci 7-12 lat).

Uczestnicy wykonają m.in. wielkoformatową mapę ulicy Wiktorii w Białymstoku, narysują dom marzeń jako część dużej "instalacji" artystycznej". Odwiedzą atelier fotografa i własnoręcznie stworzą ramkę do zdjęcia.

Krótkie relacje z feryjnych wydarzeń w regionie będą się pojawiać na naszej antenie codziennie w Wiadomościach PRB i na naszej stronie internetowej.

W Podlaskiem ferie zakończą się 2 lutego.


| red: mak, maj, wsz, mag, sk, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bezpłatne badania stóp dla dzieci - wystarczy się zapisać

20.01.2020, 06:02

To akcja skierowana do najmłodszych, a jej celem jest dbałość o prawidłową postawę.


Ferie przed komputerem? To groźne dla naszego zdrowia - ostrzegają specjaliści

19.01.2020, 12:02

Jeszcze więcej czasu przy komputerze i z nieodłącznym smartfonem - tak wielu młodych ludzie planuje spędzić te ferie.


W Podlaskiem rozpoczęły się ferie zimowe

19.01.2020, 07:53

W czasie ferii warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W Bajkowym Południku przedstawiamy również twórcze zabawy, które przydadzą się w nudne popołudnia.


Policjanci dbają o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na zimowiska

20.01.2020, 15:48

Rodzice, których dzieci wyjeżdżają autokarami na zimowy wypoczynek, mogą zgłaszać prośby o skontrolowanie stanu tych pojazdów.


Mieszkańcy Kruszynian nie chcą budowy kurzej fermy - napisali setki skarg do urzędu

17.01.2020, 16:42

Jeden z lokalnych rolników, chciałby w Kruszynianach prowadzić przemysłową hodowlę prawie 90 tysięcy kurczaków, co od samego początku budzi sprzeciw części mieszkańców.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok