Radio Białystok | Wiadomości | W ciągu roku, w Podlaskiem prawie trzykrotnie wzrosła liczba narządów pobranych do przeszczepów

W ciągu roku, w Podlaskiem prawie trzykrotnie wzrosła liczba narządów pobranych do przeszczepów

27.01.2020, 14:05, akt. 14:46

Zauważalny jest wzrost pobrań narządów do transplantacji w województwie podlaskim. Więcej też dokonuje się przeszczepów – uważają eksperci, którzy w poniedziałek (27.01) dyskutowali w Białymstoku o transplantologii w regionie.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

W ciągu roku, w Podlaskiem prawie trzykrotnie wzrosła liczba narządów pobranych do przeszczepów - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Doroczne spotkanie "Transplantologia w województwie podlaskim – wymiar społeczny i medyczny" zorganizował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Wzięli w nim udział m.in. lekarze, pielęgniarki i urzędnicy.


W ocenie podlaskiego konsultanta ds. transplantacji prof. Marka Gacko sytuacja z transplantacją w woj. podlaskim wygląda dobrze.

 

O ile w kraju zaznaczył się spadek liczby dawców na przestrzeni ostatnich lat, to akurat w województwie podlaskim nastąpiła sytuacja odwrotna

 – mówił Gacko dziennikarzom. 


Porównał rok 2018, kiedy było 11 dawców, do ubiegłego – 2019, gdy było 20 dawców. W 2018 r. pobrano 35 narządów, a w 2019 – 92 narządy do przeszczepienia. "Różnica kolosalna" – dodał.

Marek Gacko mówił, że jeśli sytuacja pozwala, to dokonuje się pobrań wielonarządowych i tych pobrań w 2019 r. było 17, to – jak podkreślił – bardzo dużo. 

Pobiera się wszystko: serce, wątrobę, płuca, rogówki, kilka lat temu był pobrany również przeszczep części twarzy 

– dodał.


Marek Gacko ocenił też, że zwiększyła się nie tylko liczba pobrań, ale też przeszczepów. Podał przykład przeszczepu nerek, w ubiegłym roku było ich 39, co – jak zauważył – jest blisko rekordu sprzed kilkunastu lat, gdy w województwie przeszczepiono 40 nerek. Profesor mówił też o dokonanych 10 przeszczepach rogówki, co – jak dodał – jest nowością w województwie.


W woj. podlaskim transplantacji dokonuje się przede wszystkim w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku (w 2019 r. był ich 16). W ubiegłym roku pojedynczych przeszczepów dokonano też w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku, a także w szpitalach w Zambrowie i w Łomży – mówił Marek Gacko. W jego ocenie tych placówek jest wciąż za mało, bo w regionie jest 15 szpitali i w każdym z nich – jak mówił Marek Gacko – teoretycznie można dokonać transplantacji.


Wyraził nadzieję, że ta liczba pobrań i przeszczepów będzie w kolejnych latach rosła. Choć – jak zauważył podczas spotkania – w regionie wciąż są problemy np. z komisjami do orzekania śmierci mózgowej i koordynatorami ds. transplantacji w szpitalach. Mówił, że w niektórych szpitalach w regionie brakuje komisji, w innych koordynatorów. Wśród innych powodów wymienił też brak zgody rodziny zmarłego na transplantację, przez co dokonuje się mniej pobrań. Dlatego – jak zauważył – bardzo ważna jest w tej materii współpraca całego zespołu medycznego i prowadzenie szkoleń.


Podczas poniedziałkowego spotkania deklarację w sprawie partnerstwa i wspólnych działań na rzecz transplantacji podpisały m.in. samorządy pielęgniarek z województwa podlaskiego. W poprzednich latach taką deklarację popisali duchowni katoliccy i prawosławni, lekarze, samorządowcy, dyrektorzy szpitali i wojewoda podlaski.


Jak mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, ideą tej deklaracji jest upowszechnianie transplantacji, działanie na jej rzecz, tworzenia klimatu do jej rozwoju i łamania barier związanych z podejściem do transplantacji. Dodał, że to ważne, aby włączać do tej deklaracji kolejne grupy, samorządy pielęgniarskie: łomżyński, suwalski i białostocki.


Jak powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku dr Cecylia Dolińska, rola pielęgniarek w procesie transplantacji jest bezcenna w kontaktach z pacjentem i rodziną. 


Pielęgniarki są najbliżej pacjentów, ich rodzin i często niejednokrotnie jesteśmy takimi osobami, pełnimy rolę zastępczej matki. W związku z tym do nas pacjenci zwracają się z różnymi problemami

 – dodała.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku przeprowadzono operację wszczepienia nowego rodzaju protezy do zabezpieczania tętniaków

11.04.2019, 13:29

Pierwszą w Polsce operację wszczepienia nowego rodzaju stentgraftu, czyli specjalnej protezy do zabezpieczania tętniaków aorty, przeprowadzili lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.


Prawie co dziesiąty przebadany pacjent z woj. podlaskiego miał tętniaka aorty

2.04.2019, 17:44

U prawie co dziesiątego pacjenta w Podlaskiem, który zgłosił się na profilaktyczne badania w ramach rządowego programu wykrywania tętniaków aorty brzusznej, wykrywany jest tętniak – poinformował we wtorek Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku (USK).


Podlaskie szpitale podpisały deklarację na rzecz transplantacji

28.01.2019, 15:40

Szefowie 15 placówek, przedstawiciel Poltransplantu i wojewoda podlaski podpisali wspólny dokument, w którym zobowiązali się do powołania koordynatorów transplantacyjnych i zwiększenie liczby pobrań do przeszczepów.


prof. Marek Gacko

26.01.2019, 14:17

Jak zwiększyć liczbę przeszczepów w Polsce? - To jest kwestia kształtowania świadomości, ale nie tylko społeczeństwa, również samych lekarzy. Od tego bardzo dużo zależy, czy dany lekarz jest przekonany do tej metody.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok