Radio Białystok | Wiadomości | 20 żubrów z Puszczy Knyszyńskiej do odstrzału - wnioskuje o to Nadleśnictwo Krynki

20 żubrów z Puszczy Knyszyńskiej do odstrzału - wnioskuje o to Nadleśnictwo Krynki

autor: Adam Janczewski

27.01.2020, 15:35, akt. 17:04

Nadleśnictwo Krynki chce zgody na odstrzał 20 żubrów z Puszczy Knyszyńskiej. Taki wniosek rozpatruje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

20 żubrów z Puszczy Knyszyńskiej do odstrzału - wnioskuje o to Nadleśnictwo Krynki - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak poinformowała Polskie Radio Białystok rzecznik GDOŚ Beata Golz - obecnie toczy się postępowanie w sprawie zezwolenia na odstrzał żubrów w liczbie do 20 osobników bytujących na terenie Puszczy Knyszyńskiej.

Ten wniosek z Nadleśnictwa Krynki wpłynął pod koniec ubiegłego roku - jako jedyny w takiej sprawie z województwa podlaskiego.

Wnioskodawca wskazał, że celem jest wyeliminowanie ze stada osobników poważnie chorych, rannych oraz agresywnych, czyli takich, które nie są zdolne do prawidłowego funkcjonowania w środowisku i stanowią zagrożenie dla innych osobników w stadzie, a także dla ludzi czy zwierząt domowych

 - wyjaśnia Beata Golz.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk wyjaśnia z kolei, że odstrzał jest przede wszystkim po to, by "skrócić cierpienie zwierząt". Dodaje, że liczba żubrów do odstrzału wynika z przeglądu stada.

Komisja, w której skład wchodzą przedstawiciele nauki, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, lekarze weterynarii i leśnicy, ocenia jakość stada, warunki życia i rozwoju. Komisja ocenia w jakiej kondycji są żubry. Bardzo często dostrzegane są kulawizny, czy ślepota - one w ogóle nie reagują, wyraźnie odstają od stada

 - tłumaczy Jarosław Krawczyk.

Czy tak faktycznie jest, chcą sprawdzić ekolodzy.

Wnioski organizacji społecznych o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o wydanie zezwolenia na odstrzał żubrów w Nadleśnictwie Krynki złożyły trzy fundacje: Greenpeace Polska, Greenmind oraz ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Wnioski te zostały już rozpatrzone przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który dopuścił wspomniane organizacje od udziału na prawach strony w postępowaniu administracyjnym

 - informuje PRB rzecznik Beata Golz.

Do GDOŚ wpłynął wniosek czwartej organizacji społecznej, jednak nie był kompletny i wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia dokumentów.

Zdaniem Adama Bohdana z fundacji Dzika Polska, gatunki zagrożone - takie jakie żubr - w ogóle nie powinny być odstrzeliwane i traktowane jak zwierzyna łowna.

Mięso z żubrów traktowane jest jak towar - jest sprzedawane za całkiem dobre pieniądze. Do niedawna sprzedawane były również same odstrzały, prawdopodobnie do tej pory sprzedawane są trofea. To jest całkiem niezły biznes

 - uważa Adam Bohdan.

Jarosław Krawczyk przypomina, że od 2018 roku opłata za odstrzał żubra nie jest pobierana, a dokonać tego może jedynie pracownik nadleśnictwa. Rzecznik RDOŚ w Białymstoku ponadto zwraca uwagę na to, że dostęp do odstrzelonych żubrów, mają w pierwszej kolejności naukowcy. Następnie mięso jest sprzedawane.

W menu restauracji pojawiają się różne potrawy z żubra, więc na pewno zainteresowanie zakładów gastronomicznych jest

 - przyznaje Jarosław Krawczyk.

Rok wcześniej - w 2018 - z Nadleśnictwa Krynki również wpłynął wniosek na odstrzał 20 żubrów. Ostatecznie zezwolono jedynie na zabicie dwóch zwierząt. W Puszczy Knyszyńskiej żyje ponad 120 żubrów.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Samiec żubra ofiarą kłusowników w Puszczy Białowieskiej

22.01.2020, 15:39

Samiec żubra padł ofiarą kłusowników w Puszczy Białowieskiej. Dorosłe zwierzę zadusiło się we wnykach zastawionych w lesie w okolicach Babiej Góry w Nadleśnictwie Browsk.


Kłopoty z liczeniem żubrów w Puszczy Białowieskiej - odpowiedzialna pogoda

19.01.2020, 15:53

Brak śniegu i ciepła pogoda po raz kolejny utrudniają inwentaryzację populacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Park narodowy poprosił nadleśnictwa o bieżący monitoring żubrów, co w razie nawet krótkiego ochłodzenia i opadów, pomogłoby w liczeniu.


Ponad 200 dzieci na Konwencie Żubra w Białowieskim Parku Narodowym

28.11.2019, 07:58

Prezentacja żubrowych przebierańców i wystawa prac plastycznych - tak przebiega Konwent Żubra w Białowieskim Parku Narodowym.


Puszcza Białowieska wyróżniona w zestawieniu magazynu National Geographic

23.11.2019, 07:57

Puszcza Białowieska wyróżniona w prestiżowym zestawieniu międzynarodowego magazynu National Geographic. Znalazła się wśród 25 turystycznych kierunków z całego świata, które czasopismo poleca do odwiedzenia w 2020 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok