Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy posłowie KO składają regionalne poprawki do projektu budżetu państwa na blisko 2 mld zł

Podlascy posłowie KO składają regionalne poprawki do projektu budżetu państwa na blisko 2 mld zł

3.02.2020, 14:09, akt. 15:23

Podlascy posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą wprowadzenia do projektu budżetu państwa na ten rok poprawki na łączną kwotę blisko 2 mld zł; liczą na wsparcie regionalnych posłów PiS. Największa kwota, to - wyliczone na 700 mln zł - zwiększenie subwencji oświatowej dla samorządów w regionie.

Podlascy posłowie KO: Krzysztof Truskolaski, Robert Tyszkiewicz, Eugeniusz Czykwin, fot. Edyta Wołosik
Podlascy posłowie KO: Krzysztof Truskolaski, Robert Tyszkiewicz, Eugeniusz Czykwin, fot. Edyta Wołosik

Propozycje posłów KO, to w sumie osiemnaście poprawek

Propozycje posłów KO, to w sumie osiemnaście poprawek na prawie 2 mld zł, ale mają być kolejne propozycje. - To w skali budżetu nie jest jakieś szczególne wyzwanie, warto okazać tę troskę o Polskę Wschodnią, o województwo podlaskie, którą tak wielokrotnie, rządzący dzisiaj deklarowali - mówił w poniedziałek (03.02) na konferencji prasowej w Białymstoku lider Platformy Obywatelskiej w regionie, poseł Robert Tyszkiewicz.

Poinformował, że w poprzednim tygodniu na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych te poprawki zostały odrzucone. Teraz posłowie KO chcą je wprowadzić do projektu budżetu jako wnioski mniejszości, podczas głosowania w Sejmie nad projektem ustawy budżetowej na 2020 rok. Tyszkiewicz zaapelował do podlaskich posłów Prawa i Sprawiedliwości, by te propozycje wówczas poparli.

Wśród zgłaszanych przez KO poprawek, jest np. 100 mln zł na budowę basenu o wymiarach olimpijskich w Białymstoku, o połowę mniej na budowę i techniczne wyposażenie lotniska w tym mieście czy 5 mln zł na dofinansowanie budowy i wyposażenia Domu Kultury w Bielsku Podlaskim. Najwięcej pozycji, to inwestycje na drogach krajowych i ekspresowych. To np. poprawka dotycząca 300 mln zł na dk 19 od Białegostoku do granicy województwa podlaskiego i lubelskiego, z obwodnicami Zabłudowa, Bielska Podlaskiego i Siemiatycz, budowy tzw. północnej obwodnicy Białegostoku (100 mln zł), modernizacja przejścia przez Łomżę odcinka dk 61 (30 mln zł) czy przebudowa dk 66 Łomża-Wygoda za 60 mln zł.

120 mln zł, to poprawki na inwestycje kolejowe, połączenie Łomży z Warszawą i Białymstokiem. - Powtarzamy to co roku, Łomża nie może być wykluczona kolejowo - mówił Robert Tyszkiewicz.

Również poseł KO Krzysztof Truskolaski apelował do regionalnych posłów PiS o poparcie tych propozycji. Wyliczył, że jeśli wszyscy ci parlamentarzyści (osiem osób) wezmą udział w głosowaniu i poprą poprawki, to wraz z głosami opozycji taka liczba wystarczy do przegłosowania tych zmian. - Są to poprawki ponad podziałami politycznymi, są to poprawki dla dobra województwa podlaskiego - zapewniał.

Największa kwotowo poprawka, to 700 mln zł subwencji oświatowej dla podlaskich samorządów

Największa kwotowo poprawka, to 700 mln zł subwencji oświatowej dla podlaskich samorządów. Krzysztof Truskolaski mówił, że w związku ze zmianami w systemie oświaty, wprowadzonymi przez PiS, samorządy mają ogromne problemy związane właśnie z niedoszacowaniem tej subwencji. Według podawanych przez niego danych, uzyskanych poprzez - skierowane do największych w regionie miast - zapytania poselskie, np. w Białymstoku na edukację brakuje 381 mln zł, w Łomży prawie 51 mln zł, zaś w Suwałkach - 48 mln zł.

- Rząd PiS powinien jak najszybciej zobaczyć ten problem, nieważne, czy w samorządzie rządzi wójt, burmistrz czy prezydent z PiS-u czy z Platformy - dodał.

Minister edukacji o poprawkach

Opozycja mówi, że poprawki na prawie dwa miliardy złotych to w skali budżetu nie jest jakieś szczególne wyzwanie, ale może takim być, gdy posłowie z każdego regionu zgłaszać będą takie propozycje - mówi minister edukacji, pełnomocnik podlaskiego PiS-u - Dariusz Piontkowski.  

- Po raz pierwszy mamy do czynienia z budżetem, który nie ma deficytu. I poprawki opozycji, pewnie w różnych regionach zgłaszane, postulują bardzo poważne zwiększenie deficytu. A przypomnę, że ten deficyt najmocniej rozwinął się w okresie rządów PO-PSL. To politycy z PO i PSL-u dziś raczej nie powinni przedstawiać się jako dobrzy gospodarze, a raczej patrzeć na to jak oszczędnie gospodarować środkami, które są w budżecie państwa - mówi Dariusz Piontkowski.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wybory w PO, wybory prezydenckie, walka z ASF, ograniczenia w handlu w niedziele

27.01.2020, 14:27

Borys Budka wygrał wybory na szefa Platformy Obywatelskiej. Czy to oznacza również zmiany w naszym regionie?


Krzysztof Truskolaski

27.01.2020, 08:33

Na pewno musimy obudzić regionalne struktury, musi być coraz więcej aktywnych członków, abyśmy z nową siłą ruszyli w te wybory prezydenckie - mówi Krzysztof Truskolaski.


Krzysztof Truskolaski [wideo]

14.10.2019, 16:44

- To nie jest porażka, to jest początek czegoś nowego - mówi poseł o wyniku Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owocówźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok