Radio Białystok | Gość | Krzysztof Truskolaski - poseł PO

Krzysztof Truskolaski

poseł PO

27.01.2020, 08:33, akt. 08:54

Na pewno musimy obudzić regionalne struktury, musi być coraz więcej aktywnych członków, abyśmy z nową siłą ruszyli w te wybory prezydenckie - mówi Krzysztof Truskolaski.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda
Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Z Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Borys Budka został nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. W całym kraju poparło go ok. 80 proc działaczy partii. Między innymi o tym, co będzie oznaczać jego przewodnictwo, ale też o Podlaskim Zespole Parlamentarnym - z posłem Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Borys Budka wygrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, pana ten wybór z pewnością cieszę, bo popierał pan właśnie tego kandydata.


Krzysztof Truskolaski: Tak, od początku postawiłem na Borysa Budkę. Uważam, że Borys Budka wprowadzi do Platformy nową energię, nową siłę i to będzie nowa Platforma, czego Platforma Obywatelska zdecydowanie potrzebuje przed wyborami prezydenckimi.


Mówiło się, że to wybór zmian w partii, bo to Tomasz Siemoniak miał być kontynuacją polityki Grzegorza Schetyny, a Borys Budka jest zapowiadany jako nowe otwarcie.


Z Borysem Budką znamy się już prawie 5 lat, był bardzo aktywnym posłem, bardzo dobrym przewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej od listopada 2019 roku, a teraz mam nadzieję, że będzie równie dobrym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Ja postawiłem na Borysa Budkę, no i województwo podlaskie również postawiło na Borysa Budkę.


Czy uważa pan, że zmiany w Platformie mogą również województwo podlaskie? Pytam, ponieważ przewodniczący regionalnych struktur PO poseł Robert Tyszkiewicz popierał Tomasza Siemoniaka, pan Borysa Budkę - czy to może oznaczać w związku z tym zmianę na stanowisku przewodniczącego partii?


Jesteśmy po wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, teraz najważniejsze jest to, aby wygrać wybory prezydenckie i to jest nasz klucz. Oczywiście do wyborów prezydenckich potrzebujemy silną ekipę, dlatego również w województwie podlaskim będziemy wzmacniać struktury regionalne, będziemy również je ożywiać, ale na pewno nie czas na rozliczenia, teraz jest czas na wybory prezydenckie.


O wyborach prezydenckich porozmawiamy jeszcze za moment, natomiast co ma pan na myśli mówiąc "wzmacniać struktury w regionie"?


Na pewno musimy obudzić regionalne struktury, musi być coraz więcej aktywnych członków, w wyborach na przewodniczącego Platformy w województwie podlaskim wzięło udział około 200 osób, więc chciałbym na pewno aby struktury Platformy, tak jak zresztą zapowiadał Borys Budka, były bardziej aktywne i abyśmy z nową siłą ruszyli w te wybory prezydenckie i na pewno to się uda.


Nie uważa pan, że Platformie Obywatelskiej tutaj w regionie, nie wiem jak jest w kraju, ale na pewno w regionie, brakuje trochę zapału? Byłem na konferencji, kiedy przyjechał ostatnio do Białegostoku kandydat na przewodniczącego Tomasz Siemoniak, odniosłem takie wrażenie, że brakuje tego zapału w ludziach PO. 


Nie był pan chyba na spotkaniu z Borysem Budką w Białymstoku - pełna sala około 30-40 stało przez praktycznie dwie godziny, czyli naprawdę widać było zapał, energię i tę energię trzeba jeszcze bardziej w członkach PO wykrzesać i na pewno panu przewodniczącemu Borysowi Budce to się uda.


Przejdźmy jednak do tych zdecydowanie ważniejszych wyborów, które dotyczą wszystkich Polaków. Jak w wyborach prezydenckich zamierza pan wspierać Małgorzatę Kidawę-Błońską?


Jestem posłem województwa podlaskiego i to właśnie w naszym regionie chciałbym wspierać panią marszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską. Zrobię wszystko, aby moi wyborcy, którzy tak licznie obdarzyli mnie zaufaniem w październiku 2019 roku również zagłosowali na panią Małgorzatę Kidawę-Błońską.


A jaki wynik pańskim zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej będzie zadowalający w pierwszej turze, jeżeli będzie w ogóle druga?


Nie wróżmy z fusów, najważniejsze jest to, aby Małgorzata Kidawa-Błońska weszła do drugiej tury, a w drugiej turze zwycięstwo nad urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. I to jest nasz priorytet, czyli na początku druga tura, później zwycięstwo w drugiej turze, bo nie mam wątpliwości, że ta druga tura będzie i nie mam również wątpliwości, że to właśnie Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Duda wejdą do tej drugiej tury.


Myślę, że wynik z pierwszej tury też ma znaczenie, bo poparcie często ludzie dają temu kandydatowi, który jest silniejszy.


Mamy dzisiaj końcówkę stycznia, chciałbym przypomnieć, że 5 lat temu w tym samym okresie prezydent Bronisław Komorowski miał poparcie w granicach 70%, wtedy kandydujący Andrzej Duda miał około 15 czy 20, więc wszystko może jeszcze się zmienić.


Tu wiemy też kto przygotowywał kampanię Bronisława Komorowskiego, to też jest bardzo ważne, żeby dobrze to poprowadzić. Ale zostawmy wybory, zostawmy Platformę, bo to i tak zupełnie nie ma znaczenia, ponieważ świat się kończy panie pośle mam takie wrażenie, a jednym ze zwiastunów tego jest to, że politycy ponad podziałami partyjnymi utworzyli Podlaski Zespół Parlamentarny.


Mam nadzieję, że świat się nie kończy, chociaż rzeczywiście patrząc za okno - tej zimy, jaka powinna być, nie ma niestety w województwie podlaskim w tym roku. 


Globalne ocieplenie i ocieplenie w regionalnej polityce? Czy to jest tego zwiastun?


Byłem inicjatorem tego zespołu parlamentarnego, bo w zeszłej kadencji również taki zespół był, ale niestety posłowie PiS-u nie przyłączyli się. W tym rozdaniu, uważałem że wszyscy posłowie ponad podziałami politycznymi muszą walczyć o sprawy najważniejsze dla województwa. 


Czym ma zajmować się ten zespół?


Udało się panie redaktorze, wszyscy posłowie z województwa podlaskiego - 14 posłów jest w tym zespole. Czym się będzie zajmował? Najważniejszymi rzeczami, które łączą, a nie dzielą. Zacznijmy od infrastruktury - droga S19, czyli słynna Via Carpatia, jak najszybciej powinniśmy ją zbudować i nieważne czy to zbuduje rząd Platformy czy PiS-u, najważniejsze jest to, żeby ta droga powstała, dlatego będę wspierać każdego, kto będzie działał na rzecz infrastruktury w województwie podlaskim. Ale to nie tylko infrastruktura, lecz wiele innych, jak na przykład subwencja oświatowa.


A uważa pan, że da się tak ponad podziałami, czy jednak będzie to dobre pole bitwy dla podlaskich posłów?


Przyjęliśmy regulamin ponad podziałami dlatego, że w regulaminie zespołu mamy zapisane, że przewodniczący będzie zmieniał się co pół roku, więc mam nadzieję, że będzie to rzeczywiście egzekwowane i również posłowie opozycji będą mogli przewodniczyć temu zespołowi. Jak na razie pierwsze spotkanie zespołu przebiegło bardzo przyjaznej atmosferze i wszyscy zapowiadali pracę na rzecz regionu ponad podziałami politycznymi.


Kto zaczął tę sztafetę przewodnictwa?

Sztafetę przewodnictwa objął pan poseł Gwiazdowski z PiS-u, ja zostałem wiceprzewodniczącym.


A czy poseł Robert Winnicki nie utożsamia się z województwem podlaskim, czy nie zdążył się jeszcze zapisać, czy sejmowa strona nie zdążyła zaktualizować jego członkostwa, ponieważ jako jedynego z regionu nie znalazłem go na sejmowej stronie, w zakładce Podlaski Zespół Parlamentarny?


Rzeczywiście pan poseł Winnicki nie zapisał się wcześniej, ale był na początku posiedzenia zespołu, nie było go na całym zespole, może dlatego strona sejmowa go nie objęła, ale wiem że zapisał się do tego zespołu. Jeżeli chce działać na rzecz województwa podlaskiego, to czemu nie? Został jednak wybrany posłem właśnie z tego województwa, chociaż wiemy, że nie mieszka tutaj na co dzień, ale mam nadzieję, że również będzie pomagał w tym, aby nasze województwo rozwijało się jak najlepiej.


Będziemy przyglądać się pracom Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Artur Kosicki (Skype)

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
3.04.2020

"Podlaski Pakiet Gospodarczy zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych dni, chcemy żeby już do świąt można było spokojnie wnioski przyjmować" - mówi marszałek Kosicki.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
2.04.2020

"Łukaszenka bagatelizuje sprawę, uważa że większość Białorusinów przejdzie koronawirusa i nic im się nie stanie, a ten kto umrze, to widocznie był chory" - mówi Andrzej Poczobut.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
2.04.2020

"Maturzyści i ósmoklasiści powinni przygotowywać się do egzaminów, nawet gdyby była jakaś ewentualnie korekta terminu to i tak te egzaminy się odbędą" - mówi szef MEN.


Beata Wiśniewska, źródło: www.wobi.pl

Beata Wiśniewska

prezes Wodociągów Białostockich
1.04.2020

- Białostocka kranówka jest całkowicie bezpieczna. Zanim trafia do mieszkańców, przechodzi wieloetapowy proces uzdatniania, jest na bieżąco laboratoryjnie badana przez pracowników spółki - zapewnia prezes.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.04.2020

"Sugerujemy żeby kupić sprzęt, który jest potrzebny i kupić go jak najwięcej. Zachęcamy do tego, żeby nie kupować tych najbardziej wypasionych, chyba że jest jakaś specjalna potrzeba - mówi minister.

fot. Monika Kalicka

Marek Siergiej

prezes białostockiej firmy Promotech
31.03.2020

Na pewno będzie trudno, to będzie bardzo trudny okres. Najważniejsze jest to, żeby konsumenci mieli pieniądze na to, żeby po tym okresie trudnym rozpocząć normalne normalne życie - mówi szef Promotechu.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.


Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok