Radio Białystok | Wiadomości | Będzie ponowna ocena ofert w przetargu na budowę odcinka Czyżew-Białystok trasy Rail Baltica

Będzie ponowna ocena ofert w przetargu na budowę odcinka Czyżew-Białystok trasy Rail Baltica

6.02.2020, 07:46, akt. 07:53

Będzie ponowna ocena ofert w przetargu na budowę 71 km odcinka Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica - poinformowały w środę (06.02) prowadzące inwestycję PKP PLK SA. To efekt uwzględnienia odwołań, które złożyły do Krajowej Izby Odwoławczej startujące w przetargu firmy.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

31 stycznia Krajowa Izba Odwoławcza w Warszawie uwzględniła w części odwołania od rozstrzygnięcia przetargu, w wydanym wyroku unieważniła wybór najkorzystniejszej oferty, co oznacza konieczność ponownej oceny ofert w tym postępowaniu - poinformowała rzeczniczka prasowa KIO Katarzyna Prowadzisz.

Odwołania od rozstrzygnięcia przetargu składały konsorcjum: Torpol SA i Budimex SA (to postępowanie KIO w części umorzyła, w pozostałej części oddaliła) oraz konsorcjum: China Civil Engineering Construction Corporation w Pekinie i China Railway 19th Bureau Group Co., Ltd w Pekinie (postępowanie częściowo umorzono, częściowo oddalono, częściowo uwzględniono). Skutkiem uwzględnienia jest ponowna ocena ofert oraz wezwanie firm z konsorcjum, które wygrało przetarg (Intercor sp. z o.o. z Zawiercia oraz chińskich: Stecol Corporation z Tianjin i Sinohydro Corporation Limited w Pekinie) do uzupełnienia oświadczeń i dokumentów potwierdzających spełnienie warunku udziału w przetargu.

KIO uznała odwołania wykonawców, w związku z tym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. unieważniły czynności wyboru oferty najkorzystniejszej. Powtórzone zostanie badanie i ocena ofert. Konsorcjum zostało wezwane do uzupełnienia oświadczeń i dokumentów wymaganych na potwierdzenie spełnienia warunku udziału w postępowaniu

- poinformował w środę rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec. Dodał, że ponowne badanie i ocena ofert potrwa około dwóch tygodni i po tym czasie nastąpi wybór najkorzystniejszej oferty.

Wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na budowę odcinka Czyżew-Białystok Rail Baltica, PKP PLK dokonały w drugiej połowie grudnia 2019 r. Wygrała oferta polsko-chińskiego konsorcjum (były trzy oferty w przetargu), które zaproponowało cenę blisko 3,37 mld zł netto (4,12 mld zł brutto).

Po wpłynięciu dokumentów od zainteresowanych przetargiem podmiotów, oferta polsko-chińskiego konsorcjum była najdroższa. Żeby dokonać z nich wyboru, przeprowadzona została aukcja elektroniczna, po której ostatecznie właśnie ten podmiot zaproponował cenę niższą od dwóch pozostałych oferentów. Całkowita cena brutto stanowiła 95 proc. punktacji oceny ofert.

Odcinek Czyżew-Białystok to jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w Podlaskiem. To ostatni odcinek modernizacji trasy kolejowej Warszawa-Białystok, fragmentu międzynarodowej trasy Rail Baltica. Jak zapowiadały wcześniej wielokrotnie PKP PLK, po modernizacji trasy pociągi osobowe będą mogły jeździć z prędkością do 200 km/h, a podróż z Białegostoku do Warszawy ma trwać półtorej godziny, czyli nawet o godzinę krócej, niż obecnie.

Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu CEF - Łącząc Europę.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


PKP przedstawiło kolejne propozycje dot. północnej obwodnicy kolejowej Białegostoku

17.01.2020, 12:27

Ta inwestycja wzbudza kontrowersje i protesty mieszkańców okolic Białegostoku. Dlatego PKP PLK przedstawiło nowe propozycje. Chodzi o budowę północnej obwodnicy kolejowej Białegostoku.


PKP PLK oddały do użytku kolejne 15 km Rail Baltica i drugi most na Bugu

31.12.2019, 15:20

Kolejne 15 km trasy kolejowej Rail Baltica: od stacji Sadowne Węgrowskie do Małkini, oraz drugi most na Bugu na tej trasie oddały do użytku PKP PLK - podała we wtorek (31.12) spółka w komunikacie prasowym.


Przedstawiciele PKP zaprezentowali w suwalskim ratuszu ostateczny wariant przebiegu trasy Rail Baltica

5.12.2019, 18:10

Nowy wariat przebiegu trasy Rail Baltica przez Suwałki ominie wcześniej zagrożone wyburzeniem domy mieszkańców ulicy Czarnoziem, ale jeden z przedsiębiorców straci część budynków swojej firmy. Przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych zaprezentowali w czwartek (5.12) w suwalskim ratuszu nowy, ostateczny wariant trasy szybkiej kolei.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc

Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty

fot. Marcelina Markowska
REGION
4.04.2020, 14:55, akt. 15:08

Leśne drogi i parkingi zagrodzone
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok