Radio Białystok | Wiadomości | Billboardy z wizerunkiem mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" zawisły w Białymstoku

Billboardy z wizerunkiem mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" zawisły w Białymstoku

6.02.2020, 18:01, akt. 18:55

Do 1 marca, czyli Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na dwóch blokach w Białymstoku będą wisiały billboardy upamiętniające mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". IPN i marszałek województwa podlaskiego oficjalnie zainaugurowali w czwartek (6.01) tę akcję.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Billboardy z wizerunkiem mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" zawisły w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To sposób upamiętnienia 69. rocznicy śmierci majora "Łupaszki"

Jak mówił na konferencji prasowej dyrektor oddziału IPN w Białymstoku Piotr Kardela, akcja inauguruje obchody dnia pamięci żołnierzy wyklętych, a billboardy są związane ze zbliżającą się, 69. rocznicą śmierci dowódcy 5. Wileńskiej Brygady AK. 8 lutego 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej wykonany został na Szendzielarzu wyrok śmierci, orzeczony przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie.


"Walczył i zginął za wolną Polskę - major Zygmunt Szendzielarz +Łupaszka+"

Dwa duże billboardy z jego wizerunkiem zawisły w Białymstoku na wieżowcach. Większy z nich znajduje się na 10-piętrowym bloku przy ul. Kopernika; zajmuje prawie całą wysokość bocznej ściany budynku. "Walczył i zginął za wolną Polskę - major Zygmunt Szendzielarz +Łupaszka+" - głosi napis na banerze, którego centralną część zajmuje zdjęcie Szendzielarza.

Baner opatrzony jest hasztagiem #mojaNIEPODLEGŁA; na dole widnieje logo trzech podmiotów firmujących akcję: Instytutu Pamięci Narodowej, marszałka województwa podlaskiego i Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.


Chcemy pamiętać o naszych bohaterach narodowych, chcemy hołdować tradycji niepodległościowej, chcemy edukować młodzież, a przy okazji czasami i dorosłych, jeżeli kiedyś czegoś nie doczytali - wyjaśnił Piotr Kardela.


"Majorowi +Łupaszce+ jesteśmy winni pamięć. To, żeby naród o nim pamiętał, żeby nasi mieszkańcy o nim pamiętali" - dodał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Mówił też o "zidentyfikowanym" środowisku, które - w jego ocenie - chce "podzielić" mieszkańców Białegostoku i regionu. W ten sposób odniósł się do sporów, które dotyczą majora Szendzielarza "Łupaszki" i zarzutów, iż były ofiary cywilne działań jego oddziałów. "Pewne rzeczy są rozstrzygnięte w ramach odpowiednich procesów sądowych, procedur i nie powinno się o tym dyskutować. Dlatego apeluję i będę cały czas prosił wszystkie instytucje, wszystkie osoby, żeby nie wykorzystywały tego święta (dnia pamięci żołnierzy wyklętych) w celach politycznych. Bo tak to dzisiaj wygląda" - mówił.


Dzielenie nas Polaków - a już tutaj na terenie naszego województwa, wspaniałego, wielokulturowego województwa - jest po prostu obłudne, haniebne. Ono nie powinno mieć miejsca - dodał Artur Kosicki. 


Mówił, że dla niego wszelkie wątpliwości dotyczące Szendzielarza "Łupaszki" zostały wyjaśnione.Spór o ulicę "Łupaszki" - felieton Marka GąsiorowskiegoKrytykując uchwałę Rady Miasta Białystok, którą kilka miesięcy temu radni zmienili nazwę ulicy noszącej imię "Łupaszki" (zakwestionował to wojewoda, sprawa jest w sądzie administracyjnym) Artur Kosicki mówił, że "komuniści już raz w sposób haniebny potraktowali majora +Łupaszkę+". "A drugi raz to byli radni Koalicji Obywatelskiej i +prezydenta miasta Białegostoku+, którzy pomimo wcześniejszej uchwały o upamiętnieniu ulicy imieniem Szendzielarza, cofnęli tę uchwałę" - mówił marszałek.

Nawiązując do inicjatorów tej zmiany - radnych Forum Mniejszości Podlasia wchodzącego w skład klubu KO w radzie - powiedział, że "to nie są przedstawiciele" środowiska prawosławnych mieszkańców. Odwoływał się do swoich osobistych kontaktów z osobami tego wyznania; mówił, że nie kwestionują one działalności Szendzielarza. "Oni chcą rozmawiać i żyć dalej, ale pamiętać. O wszystkich ofiarach, zaznaczam - o wszystkich" - dodał Artur Kosicki.


Major +Łupaszka+ w powszechnej opinii Polaków jest osobą, która najbardziej kojarzy się z tymi powojennymi walkami o zachowanie suwerenności, niepodległości Polski. Więc jest też takim swoistym symbolem tego wszystkiego, co było w sercach Polaków nie godzących się z sowietyzacją powojennej Polski" - mówił z kolei dyrektor Piotr Kardela.


Przypomniał, że Szendzielarz został w latach 90. zrehabilitowany, wskazywał na publikacje, w tym autorów związanych z IPN, w których - jak to ujął - "wszystkie aspekty działalności jego i jego żołnierzy zostały wyjaśnione". "Nikt z nas tutaj nie neguje, że ofiary były, ale były to ofiary niezamierzone. Ubolewamy, że były, ale były niezamierzone" - mówił szef białostockiego oddziału IPN.

W Białymstoku billboardy będą wisiały do 1 marca. Potem mają być nadal wykorzystywane, niewykluczone iż jeden z nich znajdzie swoje miejsce na elewacji budynku oddziału IPN w tym mieście.


Pozostali "żołnierze wyklęci" zawisną na billboardach? 

W przyszłości w podobny sposób mają być upamiętniani kolejni "żołnierze wyklęci". Na pytanie dziennikarzy, czy może to być też np. Romuald Rajs "Bury", którego oddziały zimą 1946 r. dokonały pacyfikacji kilku wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, marszałek Artur Kosicki odpowiedział, że nie. "Z tego powodu, że wiemy, że są pewne kontrowersje. Tu się mogę zgodzić, że są pewne kontrowersje, a nie chcemy dzielić społeczeństwa, a je łączyć i rozmawiać o tym, co dla nas najważniejsze - o wolnej, niepodległej Polsce" - zaznaczył.


Uroczysty pochówek braci Marchelów

Dyrektor Piotr Kardela poinformował też, że 1 marca - w ramach regionalnych obchodów związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych (częściowo współorganizowanych przez samorząd województwa) - w Ciechanowcu odbędzie się uroczysty pochówek i poświęcenie pomnika upamiętniającego braci Marchelów - ofiary mordu sądowego z 1946 roku, których szczątki odkryte zostały jesienią 2017 roku w czasie prac prowadzonych przez IPN. Niewykluczony jest udział w tej uroczystości prezydenta Andrzeja Dudy.


Krzysztof Truskolaski chce wyjaśnień ws. akcji billboardowej 

"W Białymstoku nie ma miejsca na takie plakaty. Nie ma miejsca na bohaterów, a nawet antybohaterów, którzy dzielą naszą białostocką i podlaską społeczność" - mówił poseł KO Krzysztof Truskolaski na briefingu zorganizowanym w czwartek przy bloku, na którym zawieszono baner. Wyrażając swój sprzeciw, pytał publicznie, kto jest inicjatorem tej akcji.


Przecież +Łupaszka+ jest postacią bardzo kontrowersyjną. Można tylko wymienić kilka miejscowości: Potoka, Wiluki, Dubinki - to tam oddziały +Łupaszki+ terroryzowały całe społeczności, to właśnie tam oddziały +Łupaszki+ zabijały cywilów. I ten antybohater nigdy nie powinien mieć w przestrzeni publicznej Białegostoku takich gloryfikujących plakatów - powiedział.


Krzysztof Truskolaski poinformował, że skierował do szefów trzech instytucji podpisanych na banerach interwencje poselskie, dotyczące m.in. liczby takich banerów w mieście, kosztów akcji i długości jej trwania. "Pan marszałek robi swego rodzaju prowokację, prowokuje tym właśnie plakatem" - mówił poseł KO.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Baner z wizerunkiem "Łupaszki" na wieżowcu przy ul. Kopernika w Białymstoku

5.02.2020, 12:26

Ma pełnić funkcję edukacyjną i przypominać o zasługach żołnierza podziemia niepodległościowego. Na jednym z wieżowców w Białymstoku przy ul. Kopernika zawisł ogromny plakat promujący Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko".


Do sądu administracyjnego wpłynęła skarga samorządu ws. ulicy Łupaszki

27.01.2020, 18:00

Do miejscowego sądu administracyjnego wpłynęła skarga Rady Miasta Białystok na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego ws. ulicy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" . W listopadzie wojewoda stwierdził nieważność uchwały, o zmianie nazwy tej ulicy w mieście na Podlaską.


Kolejny akt wandalizmu związany z "Łupaszką" w Białymstoku

24.01.2020, 11:11

"Ulica zbrodniarza", "Zmieńcie adres" czy "Nikt nie chce mieszkać na ulicy zbrodniarza" - takiej treści napisy pojawiły się na garażach i ogrodzeniu placu budowy przy ul. Warmińskie w Białymstoku. Ta znajduje się na osiedlu Skorupy, tuż przy ul. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".


Białostocka rada miasta skierowała do sądu skargę ws. nazwy ulicy im. "Łupaszki"

8.01.2020, 15:24

Rada Miasta Białystok skierowała do sądu administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego ws. ulicy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W listopadzie wojewoda stwierdził nieważność uchwały, o zmianie nazwy tej ulicy w mieście na Podlaską.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok