Radio Białystok | Wiadomości | Firma odpowiedzialna za sortownię w Studziankach wydała pierwszy oficjalny komunikat po serii pożarów

Firma odpowiedzialna za sortownię w Studziankach wydała pierwszy oficjalny komunikat po serii pożarów

autor: Ryszard Minko

19.02.2020, 09:39, akt. 09:57

Sortownia odpadów działa prawidłowo a spółka współpracuje z prokuraturą w celu wykrycia sprawców pożarów. To pierwszy oficjalny komunikat firmy odpowiedzialnej za działalność Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach po tym jak w ostatnich latach doszło tam do serii groźnych pożarów śmieci.

Pożar w sortowni odpadów w Studziankach, fot. Joanna Szuzbda
Pożar w sortowni odpadów w Studziankach, fot. Joanna Szuzbda

Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, śmieci w sortowni odpadów od chwili jej uruchomienia płonęły już 14 razy. Niedawno, po kolejnej serii pożarów Minister Klimatu podtrzymał decyzję o zamknięciu sortowni. Do tej pory przedstawiciele firmy unikali komentarzy na ten temat, jednak po zamknięciu instalacji doczekaliśmy się odpowiedzi na pytania o zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Jak możemy przeczytać w komunikacie odpady magazynowane są zgodnie z przepisami, a firma zrealizowała kilka inwestycji mających poprawić bezpieczeństwo przeciwpożarowe, między innymi zakupiono motopompę, stworzono magazyny piasku gaśniczego oraz zakupiono używany wóz strażacki, który ma być wykorzystywany przez organizowaną właśnie zakładową straż pożarną w Studziankach. Spółka zapewnia też, że zainwestowała w uszczelnienie terenu tak, by nawet podczas akcji gaśniczych do wód gruntowych nie przedostawały się zanieczyszczenia.

Deklaracjom tym przeczą jednak ustalenia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który w wyniku licznych kontroli nałożył na spółkę blisko 50 milionów złotych kary, między innymi za nieprawidłowe magazynowanie odpadów i brak odpowiednich zabezpieczeń przed pożarami.


Pełna odpowiedź spółki:


„Chcielibyśmy poinformować, że w każdym dochodzeniu prowadzonym przez policję Spółka współpracuje z organami w celu wykrycia sprawców pożaru, dostarcza wymagane dokumenty i udziela wyczerpujących informacji. Odpady są magazynowane na terenie wyznaczonym w posiadanej decyzji, a sposoby magazynowania są dostosowywane do zmieniających się przepisów. Spółka podjęła działania mające na celu zapobieganie pożarom oraz ich szybkie i skuteczne gaszenie w zarzewiu.

Zrealizowano następujące inwestycje służące ochronie p.poż.:

a)            Zakupiono motopompę – inwestycja pozwoli na błyskawiczne doprowadzenie wody z głównego zbiornika do dowolnego miejsca na terenie instalacji.  

b)           Magazyny piasku gaśniczego – zgodnie z zaleceniami prewencyjnymi wystosowanymi przez Straż Pożarną spółka zakupiła duży zapas piasku i stworzyła dwa trzy magazyny prewencyjne.

c)            Wynajem zwyżki (podnośnik hydrauliczny) oraz podłączenie węży strażackich – spółka zainwestowała w stały monitoring przeciwpożarowy poprzez wynajęte urządzenie z możliwością wysięgu 16 metrów, na którym znajduje się podłączony wąż strażacki. Taki system pozwoli zmniejszyć czas reakcji w wypadku pożaru.

d)           Zakup strażackiego wozu bojowego – spółka przystąpiła do przetargu zorganizowanego przez Gminę Orneta, którego przedmiotem było zbycie wozu strażackiego, złożyła najkorzystniejszą ofertę, zawarła umowę i opłaciła zakup auta. Obecnie organizowana jest zakładowa straż pożarna na terenie sortowni w Studziankach.

Cel pełnej ochrony środowiska jest szczególnie istotny dla Zarządu MPK Pure Home. Akcje gaśnicze jakie miały miejsce w ubiegłych latach powodowały nadmiar wody na magazynach oraz przepełnienie układu poboru odcieków zainstalowanego na terenie instalacji. Skutkiem wyżej wymienionych akcji był wyciek wody poza teren magazynu. Plan restrukturyzacji sortowni  zakłada uszczelnienie magazynów aby zapobiec wyciekom nawet podczas akcji pożarniczej.

Do uszczelnienia magazynów posłużą betonowe bloczki uszczelnione od podłoża geo-membraną oraz certyfikowanym ognioodpornym wypełniaczem.

W miesiącu Styczniu zakupiono:

a)            Geo-membranę do uszczelnienia brzegów podłoża magazynu odpadów,

b)           Wypełniacza z certyfikacją braku przepuszczalności,

c)            Bloczki betonowe – na obrzeżach magazynu będą ustawione bloczki betonowe dzielące magazyn na mniejsze obszary oraz mające za zadanie uszczelnienia (nie doprowadzenia do odcieku) magazynu.


Spółka respektuje w pełni Decyzję Ministra Klimatu, od dnia jej otrzymania odpady nie wjeżdżają do sortowni.

Elżbieta Rudnicka

Dyrektor Administracji

MPK Pure Home Sp. z. o.o.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Mirosław Michalczuk [wideo]

18.02.2020, 07:56

WIOŚ kontroluje sortownię odpadów w Studziankach. "Nie zauważyliśmy, żeby na większą skalę było tutaj wykonywane przetwarzanie odpadów, do którego celu ta instalacja została wybudowana".


Kontrole pojazdów w sortowni odpadów w Studziankach - mimo zakazu, wciąż przyjeżdżają tam ciężarówki [wideo]

13.02.2020, 10:49

Trwają kontrole pojazdów przywożących śmieci do sortowni odpadów w Studziankach. Decyzją ministra klimatu składowisko nie może przyjmować nowych nieczystości.


Do sortowni śmieci w Studziankach wciąż przyjeżdżają ciężarówki z odpadami

12.02.2020, 18:07

Na miejscu są służby - policja, Inspektorat Transportu Drogowego i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, które zatrzymują kierowców przed wjazdem do sortowni.


Minister Klimatu wstrzymał działalność sortowni odpadów w Studziankach

11.02.2020, 10:57

Działalność sortowni odpadów w podwasilkowskich Studziankach wstrzymana. Po kilkunastu miesiącach procedur Minister Klimatu podtrzymał decyzję marszałka województwa podlaskiego o cofnięciu pozwolenia zintegrowanego na funkcjonowanie instalacji.


Kolejny pożar śmieci w sortowni odpadów w Studziankach

9.02.2020, 07:07

9 godzin strażacy gasili pożar na wysypisku w podbiałostockich Studziankach.


Prokuratura umorzyła jedno śledztwo ws. pożaru w sortowni odpadów w Studziankach, ale zaczyna kolejne

13.12.2019, 11:35

Z powodu niewykrycia sprawcy Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo dotyczące pożaru, który w czerwcu wybuchł w sortowni odpadów w podmiejskich Studziankach. Ale będzie prowadziła kolejne; w ostatnich tygodniach w sortowni doszło bowiem do trzech nowych pożarów.


Kolejny pożar w sortowni odpadów w Studziankach

12.12.2019, 07:13

17 zastępów straży pożarnej gasiło pożar w sortowni odpadów w Studziankach koło Białegostoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki PajączkowskiejSkra Bełchatów - Ślepsk Malow Suwałki, 22.12.2019, fot. Joanna Szubzda
SPORT
6.04.2020, 20:02, akt. 7.04.2020, 13:25

Nicolas Szerszeń opuszcza Ślepsk Malow Suwałki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok