Radio Białystok | Wiadomości | Doroczna gala festiwalu piosenki białoruskiej w Białymstoku

Doroczna gala festiwalu piosenki białoruskiej w Białymstoku

21.02.2020, 07:12, akt. 10:28

Laureaci ogólnopolskiego festiwalu piosenki białoruskiej i zaproszeni artyści z Białorusi wzięli udział w dorocznej gali, która w czwartek (20.01) wieczorem odbyła się w Białymstoku. Festiwal "Piosenka Białoruska" to w środowisku mniejszości białoruskiej jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych.

Doroczna gala festiwalu piosenki białoruskiej w Białymstoku, fot. Anna Petrovska
Doroczna gala festiwalu piosenki białoruskiej w Białymstoku, fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
Doroczna gala festiwalu piosenki białoruskiej w Białymstoku - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

27. edycja festiwalu

Zwycięzców 27. edycji festiwalu wyłoniono w minioną (16.02) niedzielę, w trakcie eliminacji centralnych w Białymstoku. Wzięło w nich udział ok. pół tysiąca osób, w tym członkowie mniejszych lub większych zespołów (duety, tercety, kwartety) czy chórów.

Oprócz laureatów festiwalu, w uroczystej gali w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wzięli też udział zaproszeni artyści z Białorusi, w tym Państwowy Akademicki Zespół Tańca z Mińska.

Organizatorem imprezy jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce. Jego wiceprzewodniczący, Bazyli Siegień, przypomniał, że wcześniej regulaminowym wymogiem była prezentacja piosenek skomponowanych przez białoruskich kompozytorów, a teksty musiały być oryginalnie w tym języku.

Zaznaczył, że obecnie zasady są bardziej liberalne, bo warunkiem koniecznym jest tekst (śpiew) w języku białoruskim, ale dopuszczalne są też warianty oryginalnej gwary, która funkcjonuje w społeczności mniejszości białoruskiej w Polsce, zwłaszcza tej zamieszkującej południowo-wschodnią część województwa podlaskiego.

Myślę, że festiwal najbardziej z imprez przez nas organizowanych pokazuje, że jest zaplecze, jest młodzież, która z kulturą białoruską jest związana. To nas cieszy, buduje na przyszłość, że za nami, starszymi, idzie też młodzież, która akurat w piosence białoruskiej jest aktywna, czego, z ubolewaniem muszę stwierdzić, nie można powiedzieć jeśli chodzi generalnie o język

- powiedział Bazyli Siegień.

Przyznał, że rodzimy język w społeczności mniejszości białoruskiej zanika, również w wersji gwarowej, wskutek procesu polonizacji. - Ale nasz festiwal, a również i podobny konkurs dla dzieci, pokazują, że jest chęć śpiewania po białorusku - dodał Bazyli Siegień.

Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym narodowość białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają jednak te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe. Największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części.

Założone w 1956 roku Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w kraju. Oprócz Ogólnopolskiego Festiwalu "Piosenka Białoruska" organizuje też m.in. doroczne Święto Kultury Białoruskiej oraz liczne festyny białoruskie w regionie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


DOTS, BRIGHT OPHIDIA i STARSABOUT – zwycięzcami plebiscytu Radia Białystok "Niebieski Mikrofon" [zdjęcia, wideo]

17.02.2020, 01:42

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. zł i możliwość zagrania koncertu live w Studiu Rembrandt Radia Białystok.


"Piosenka Białoruska" w Dąbrowie Białostockiej. 27.01.2020

27.01.2020, 13:29

Wczoraj zakończyły się rejonowe eliminacje XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu "Piosenka Białoruska" w Dąbrowie Białostockiej. W dzisiejszej audycji relacja z przesłuchań.


Rejonowe przeglądy XXVII Festiwalu Piosenka Białoruska 2020 21.01.2020

21.01.2020, 12:00

Siemiatycze i Dąbrowa Białostocka rozpoczynają cykl rejonowych przeglądów XXVII Festiwalu Piosenka Białoruska 2020. To specyficzne regiony jeżeli chodzi o białoruską kulturę – uważa wice-przewodniczący BTSK Bazyli Siegień.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok