Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy seniorzy są zadowoleni z życia, wzrasta też ich aktywność i udział w życiu miasta

Białostoccy seniorzy są zadowoleni z życia, wzrasta też ich aktywność i udział w życiu miasta

autor: Edyta Wołosik

25.02.2020, 16:12, akt. 16:43

Tak wynika z badania "Jakoś życia seniorów w Białymstoku", których rezultaty przedstawiono we wtorek na konferencji prasowej.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Białostoccy seniorzy są zadowoleni z życia, wzrasta też ich aktywność i udział w życiu miasta - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Badanie zostało wykonane na zlecenie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, wzięło w nim udział 980 respondentów powyżej 65 roku życia. Pytano w nim o zdrowie, sprawność i opiekę medyczną oraz społeczną, czas wolny, sytuację finansową i warunki mieszkaniowe oraz o poziom zadowolenia różnych aspektów życia.

Jak powiedział na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, te badania były bardzo potrzebne, aby poznać białostockich seniorów i móc tworzyć skierowane do nich miejskie programy.

Truskolaski mówił, że badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie, a uczestnicy byli mieszkańcami wszystkich osiedli. Prezydent zauważył, że liczba seniorów w mieście wzrasta, obecnie jest 51 tys. osób w wieku powyżej 65 lat, co stanowi - jak mówił prezydent - 17,1 proc. całej populacji miasta. Mówił, że z jednej strony ten wzrost cieszy, bo znaczy, że ludzi żyją dłużej, ale z drugiej strony to też wyzwania.

- Są to osoby, których oczekiwania co do również i miasta i nie tylko, mają określone wymagania - mówił Truskolaski.

Odnosząc się do wyników badań, powiedział, że zaskoczyły go bardzo pozytywnie. "Tam było pytanie o poziom zadowolenia z życia, o poziom bezpieczeństwa. Wychodziło na to, że 93 proc. jest zadowolonych" - mówił Truskolaski. Jednak - jak zauważył - to nie znaczy, że można spoczywać na laurach.

Wśród obszarów, nad którymi trzeba pracować wymienił bardzo konkretne punkty, o których mówili w badaniu seniorzy. Truskolaski powiedział, że wskazywali m.in. na brak miejsc do odpoczynku, ławeczek, na których można usiąść. Inną sprawą jest brak dostępu do informacji miejskich. Truskolaski powiedział, że w badaniu wyszło, iż tylko ponad 50 proc. ma dostęp do internetu, stąd - jak zauważył - miasto musi poszukać innego sposobu informowania. Jako przykład podał, że można wykorzystać do tego osiedlowe gazetki, które są dostępne dla wszystkich.

Mówił, że seniorzy są ogólnie zadowoleni też z poziomu życia.

- Standard życia to: 13 proc. osób starszych twierdzi, że stać je na wszystko, a 48 proc., że na prawie wszystko - powiedział Truskolaski.

Dodał, że wynika z tego, iż ponad 60 proc. seniorów jest w bardzo dobrej i dobrej sytuacji materialnej, a nieco ponad 3 proc. uważa, że nie stać ich na najpilniejsze potrzeby. Prezydent powiedział, że z pytania o poziom zadłużenia wynika, że w mieście najwięcej zadłużonych seniorów jest po rozwodzie, a najbardziej oszczędzają osoby samotne.

Mówił, że z badań wynika też, iż 80 proc. seniorów oczekuje lepszych świadczeń jak dostęp do specjalistów. Jak zauważył Truskolaski, to są obszary, na które miasto nie ma bezpośredniego wpływu.

Dr hab. Jerzy Halicki z Uniwersytetu w Białymstoku, który prowadził badania z zakresu czasu wolnego i aktywności społecznej białostockich seniorów, powiedział na konferencji, że można mówić, iż seniorzy są coraz bardziej zadowoleni. Dodał, że w porównaniu do badań, które prowadził ponad 20 lat temu wynika, iż wzrasta aktywność seniorów, przede wszystkim kobiet, w życiu społecznym - udział w organizacjach i możliwość wpływania na to, co się w najbliższym otoczeniu dzieje. Halicki mówił też, że badanie pokazało, iż 1/4 seniorów jest aktywna i bierze udział w różnych wydarzeniach, co - w jego ocenie - nie jest złym  wynikiem.

Koordynator badania Jerzy Mantur z centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku mówił, że badania poprzedziły spotkania z przedstawicielami instytucji działających na rzecz seniorów, odbyły się spotkania konsultacyjne. W samym badaniu wzięło udział 980 osób losowo wybranych. Dodatkowym badaniem - jak mówił - objęto również seniorów powyżej 82. roku życia, wzięło w nim udział 263 respondentów.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Międzypokoleniowy Dzień Aktywności w Białymstoku - by pokazać seniorom, że są potrzebni

25.02.2020, 14:19

Zachęcaniu seniorów do aktywności, a także pokazywaniu, że są potrzebni w społeczeństwie - służył zorganizowany we wtorek (25.02) w Białymstoku "Międzypokoleniowy Dzień Aktywności", w którym wzięli udział przede wszystkim seniorzy, przedszkolaki i młodzież.


Białostoccy seniorzy znów będą mogli skorzystać z pomocy "złotej rączki”

21.02.2020, 12:47

Po trzymiesięcznej przerwie białostoccy seniorzy nadal będą mogli korzystać z programu "Złota Rączka". Urzędnicy rozstrzygnęli właśnie przetarg na realizację kolejnej edycji.


Coraz mniej seniorów ma długi, kredyty i pożyczki spłaca prawie 340 tysięcy osób w wieku emerytalnym

27.01.2020, 13:27

Seniorzy mają coraz mniejsze zadłużenie. Wzrasta natomiast zadłużenie ludzi młodych - wynika z analizy Krajowego Rejestru Długów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok