Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Jozef Živčák doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej

Prof. Jozef Živčák doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej

27.02.2020, 16:40, akt. 17:01

To uhonorowanie wybitnych naukowców i zwrócenie uwagi na rolę inżynierii biomedycznej we współczesnym świecie.

Prof. Jozef Živčák doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej, fot. Olga Gordiejew
Prof. Jozef Živčák doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej, fot. Olga Gordiejew

Prof. Jozef Živčák doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Senat Politechniki Białostockiej nadał tytuł Doktora Honoris Causa profesorowi Josefowi Živčákowi z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach i tytuł Profesora Honorowego Janowi Dąbrowskiemu. Obaj naukowcy współpracują z białostocką uczelnią od ponad 20 lat.


Profesor Josef Živčák - pierwszy zagraniczny Doktor Honoris Causa Politechniki Białostockiej

Światowej sławy uczony w obszarze biomechaniki człowieka, w szczególności technologii wytwarzania implantów, prof. Jozef Żivczak otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Białostockiej. To jedenasty taki tytuł nadany przez tę uczelnię, pierwszy przyznany zagranicznemu badaczowi.


Profesor Josef Živčák to uczony o międzynarodowym autorytecie, pionier w zakresie opracowywania i wdrażania implantów wykonywanych na miarę z wykorzystaniem technik generatywnych - mówił podczas uroczystości rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.


Wymieniając jego zasługi dla nauki mówił też, że Josef Živčák jest inicjatorem utworzenia na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach (Słowacja), na którym wykłada, centrum technik przyrostowych; jest też autorem licznych rozwiązań z zakresu projektowania i produkcji implementacji klinicznej.

Lech Dzienis mówił, że z wnioskiem uhonorowania Živčáka wystąpił Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, z którym profesor - jak podkreślił Lech Dzienis - współpracuje od 20 lat.


Nadanie tytułu doktora honoris causa naszej uczelni jest wyrazem hołdu składanemu panu prof. Josefowi Živčákowi za jego wybitne osiągnięcia naukowe, a także podziękowania za zasługi dla Politechniki Białostockiej - mówił podczas laudacji prof. Andrzej Seweryn z Wydziału Mechanicznego PB.


Andrzej Seweryn mówił, że przedmiotem zainteresowań naukowych profesora są: inżynieria biomedyczna oraz inżynieria mechaniczna. Wymienił, że obejmują one m.in. biomechanikę człowieka i wytwarzanie np. urządzeń do rehabilitacji, urządzeń protetycznych, elementów protetyki stomatologicznej czy opracowanie nowoczesnego systemu nakładek protetycznych wspomagających naukę ssania u niemowląt z rozszczepem podniebienia.

Mówiąc o zainteresowaniach Živčáka, podkreślał jego wkład w rozwój technologii wytwarzania implantów. 


Wniósł on ogromny wkład w rozwój nauki i technologii implantów dopasowanych w zakresie projektowania, produkcji z zastosowaniem laserowego stopu tytanu i implementacji klinicznej, przygotowując ponad 40 różnych rozwiązań, w tym nigdzie dotychczas nierealizowanych - mówił Andrzej Seweryn.


Powiedział, że jednym z najważniejszych osiągnięć prof. Živčáka są pionierskie prace przy wdrażaniu implantów na miarę z wykorzystaniem technik generatywnych. 


Zespół, którym kieruje, opracował, wykonał i nadzorował wszczepienie największego implantu twarzy w świecie, obejmującego 83 proc. całej twarzy - mówił Andrzej Seweryn.


Naukowcy współpracują z PB od ponad 20 lat 

W laudacji podkreślał też związki Živčáka z Politechniką Białostocką, z której Wydziałem Mechanicznym współpracuje od ponad 20 lat. Współpraca dotyczy wspólnych badań z zakresu biomechaniki, protetyki i ortotyki, ale też organizowania konferencji. Współpracę na PB rozpoczynał z prof. Janem Dąbrowskim z Wydziału Mechanicznego PB, któremu w czwartek przyznano tytuł honorowego profesora Politechniki Białostockiej.

Živčák dziękował za przyznanie tego tytułu i za to, że odbiera go razem ze swoim pierwszym współpracownikiem prof. Dąbrowskim. "Szczęściem było spotkanie prof. Dąbrowskiego i badania, które zrobiliśmy przez 20 lat" - mówił Živčák i dodał, że wyniki tej współpracy to liczba aplikacji implantów. "Pomogliśmy bardzo wielu ludziom" - dodał.

Jozef Živčák od lat 80. ubiegłego wieku związany jest z Uniwersytetem Technicznym w Koszycach. Ma na swoim koncie ponad 370 publikacji naukowych, jest autorem lub współautorem 17 monografii i 35 podręczników. Živčák współpracuje z wieloma uniwersytetami na świecie w zakresie inżynierii biomedycznej i inżynierii mechanicznej. 
Profesor Jozef Živčák z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach to uczony o uznanym międzynarodowym autorytecie, pionier w zakresie opracowywania i wdrażania implantów wykonywanych na miarę z wykorzystaniem technik generatywnych. Jako inicjator utworzenia na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach we współpracy z Central Engineering Institute (CEIT) centrum technik przyrostowych, a także autor licznych rozwiązań z zakresu projektowania i produkcji implementacji klinicznej, wniósł niepodważalny wkład w rozwój nauki i technologii implantów dopasowanych.


Profesor Jan R. Dąbrowski jest wieloletnim pracownikiem Wydziału Mechanicznego PB, uczonym o wysokiej randze w środowiskach krajowych i zagranicznych, integratorem środowiska naukowego i badań w obszarze tribologii i inżynierii materiałowej. Jest naukowcem doskonale znanym ze swojej działalności naukowej, dydaktycznej i organizatorskiej, którego wyróżnia charyzma oraz zasługi dla rozwoju nauki.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dr Genoveffa Franchini doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

16.12.2019, 19:04

Światowej sławy autorytet w dziedzinie wirusologii i pionierka badań m.in. nad onkogenami dr Genoveffa Franchini została doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Uroczystość nadania tytułu odbyła się w poniedziałek na uczelni.


Prof. Janusz Kowal doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej

12.04.2018, 16:16

Wybitny naukowiec, autorytet w dziedzinie mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn oraz automatyki i robotyki, prof. Janusz Kowal otrzymał w czwartek (12.04) tytuł doktora honoris causa Politechniki Białostockiej. To dziesiąty taki tytuł nadany przez uczelnię.


Nadanie tytułów doctor honoris causa na Uniwersytecie w Białymstoku

11.04.2018, 08:15

Wybitne badaczki i znawczynie literatury prof. Alina Kowalczykowa i dr hab. Halina Krukowska otrzymały w środę (11.04) tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. W sumie uczelnia nadała ten tytuł 17 osobistościom.


Prof. sir Leszek Borysiewicz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

26.02.2018, 15:05

Prof. sir Leszek Borysiewicz, światowej sławy biolog, były rektor Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii, otrzymał w poniedziałek (26.02) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To piętnasty tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Paweł Wądołowski
POLICJA
17.05.2021, 14:54, akt. 17:14

Policyjne patrole znów na wodzieźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok