Radio Białystok | Wiadomości | To patron Polski i Litwy - wspomnienie św. Kazimierza Królewicza

To patron Polski i Litwy - wspomnienie św. Kazimierza Królewicza

autor: Dominika Dębska

4.03.2020, 15:12, akt. 15:43

To patron Polski i Litwy, ale też metropolii białostockiej. W środę (04.03) wspomnienie św. Kazimierza Królewicza. Jak co roku w parafii św. Kazimierza w Białymstoku wieczorem będzie odprawiona uroczysta msza - z prośbą o wstawiennictwo świętego patrona.

© mariangarai - fotolia.com
© mariangarai - fotolia.com

W mszy wezmą udział biskupi z metropolii białostockiej, czyli archidiecezji białostockiej, diecezji drohiczyńskiej i łomżyńskiej, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz związków zawodowych "Solidarność". Modlitwy rozpoczną się w kościele św. Kazimierza o 18:00.

Dziś świętują także Werbiści z Kleosina. Święty Kazimierz jest patronem ich Domu Misyjnego.

Święty Kazimierz żył w XV wieku, był polskim i litewskim księciem, jako namiestnik królewski wsławił się sprawnymi rządami. Zmarł w wieku 25 lat w opinii świętości. Kanonizowano go 120 lat po śmierci. Patronuje nie tylko Polsce i Litwie, ale też rzemieślnikom i młodzieży. Patronami archidiecezji białostockiej są także Matka Boża Miłosierdzia, św. Jerzy, bł. Bolesława Lament oraz bł. ks. Michał Sopoćko.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


13 czerwca odbędzie się konsekracja nowego kościoła w syberyjskiej wsi Białystok

15.02.2020, 13:46

13 czerwca będzie wyświęcony, odbudowany po pożarze z 2017 roku, kościół w syberyjskiej wsi Białystok - poinformowali organizatorzy zbiórki pieniędzy na ten cel. Kościół wymaga jeszcze wykończenia, ale z tymi pracami trzeba poczekać na zakończenie zimy.


ks. bp Adrian Galbas

16.01.2020, 11:55

- Gdyby Kościół zrezygnował z głoszenia podstawowych prawd wiary, sprzeniewierzyłby się swojej misji - mówi biskup Adrian Galbas.


"Budowniczy na motorze. Ksiądz Wacław Rabczyński" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej i Mirosława Bielawskiego

21.12.2019, 12:00

Był skupiony na czymś ważniejszym niż powierzchowny wygląd, choć ludzie zapamiętali go jako kapłana o artystycznym, lekko niedbałym wyglądzie. Jego dzieło to wspaniały kościół w Wasilkowie, niezwykłe figury na cmentarzu, odbudowa Świętej Wody czy nieistniejąca już Kalwaria.





ZNAJDŹ NAS











Podziękuj swojej Mamie – my ją nagrodzimy!
20.05.2025, 12:36, akt. 21.05.2025, 10:51

Pokaż, że twoja Mama jest wyjątkowa! Konkurs









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok