Radio Białystok | Wiadomości | Podpisano umowę na projekt i budowę centrum psychiatrii UMB

Podpisano umowę na projekt i budowę centrum psychiatrii UMB

26.03.2020, 16:57, akt. 17:04

28,7 mln zł będzie kosztować projekt i budowa centrum psychiatrii, które powstanie w sąsiedztwie szpitali klinicznych w Białymstoku. Inwestor - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - i firma Budimex SA podpisały umowę w tej sprawie.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Oferta firmy Budimex najkorzystniejsza

Umowę zawarto zdalnie. Oferta firmy Budimex była najkorzystniejsza spośród złożonych w przetargu na tę inwestycję.

Centrum psychiatrii będzie miejscem, gdzie pomoc medyczną będą mogli otrzymać dorośli, ale także młodzież i dzieci.

Podpisana umowa przewiduje, że za siedem miesięcy będzie gotowy projekt budowlany centrum, wykonawca złoży również wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Budowa centrum ma się zakończyć 31 maja 2022 r. - poinformował w czwartek (26.03) rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel. Wykonawca inwestycji ma także uzyskać wszystkie pozwolenia na użytkowanie tego obiektu.

Centrum powstanie w sąsiedztwie USK

Jak informował wcześniej Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, centrum psychiatrii powstanie w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK). Inwestycja ma poprawić m.in. jakość i efektywność leczenia pacjentów z zaburzeniami psychicznymi w regionie.

Według prezentowanych wcześniej przez UMB koncepcji, w centrum psychiatrii ma być docelowo około 36 łóżek dla dzieci i młodzieży i około 40 łóżek dla dorosłych.

Rzecznik prasowy Budimex SA Michał Wrzosek poinformował, że budynek będzie miał cztery kondygnacje: trzy naziemne i jedną podziemną. Będzie w kształcie "odwróconej litery D" z wewnętrznym patio. Łączna całkowita powierzchnia obiektu ma wynieść ok. 5 tys. metrów kwadratowych (użytkowa ponad 3,8 tys. m kw.). Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ze względu na zaprojektowane dwie kliniki w budynku, będzie on posiadał dwa wejścia główne wraz z dwoma podjazdami karetek pogotowia. Od strony północnej wejście do Kliniki Psychiatrii Dorosłych, natomiast od strony południowej do Kliniki Psychiatrii Dzieci i młodzieży

- poinformował rzecznik Budimeksu.

Pieniądze na budowę centrum pochodzą z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 (pieniądze przekazuje marszałek województwa podlaskiego) oraz z Ministerstwa Zdrowia. Ministerstwo ma przekazać kwotę 23 mln zł, marszałek ponad 17 mln zł. Informowano też wcześniej, że 256 tys. ma dołożyć szpital USK, a UDSK - 128 tys. zł.

Marcin Tomkiel poinformował, że pieniądze te - łącznie 35,9 mln zł- są przeznaczone na budowę centrum i jego wyposażenie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ogłosił przetarg na projekt i budowę Centrum Psychiatrii

16.10.2019, 16:51

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku szuka w przetargu firmy, która przygotuje projekt i zbuduje Centrum Psychiatrii dla dzieci, młodzieży i dorosłych - poinformował PAP rzecznik uczelni Marcin Tomkiel.


Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zachęcają do pracy w Centrum Psychiatrii lekarzy z Białorusi

18.03.2019, 08:59

Ta inicjatywa może pomóc w skompletowaniu kadry do powstającego w Białymstoku Centrum Psychiatrii dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zawarł umowę dotyczącą współpracy naukowej z Kliniką Psychiatrii Dziecięcej w Mińsku.


Białostockie Centrum Onkologii ma poradnię psychologiczną

3.01.2019, 11:38

Pacjenci mogą już korzystać z poradni psychologicznej w Białostockim Centrum Onkologii. Placówka podpisała kontrakt z NFZ-tem do 2023 roku.  


Rozbudowa USK w Białymstoku kosztowała ponad pół miliarda złotych

10.10.2018, 11:24

509 mln zł kosztowała zakończona, realizowana przez ostatnich dziesięć lat, rozbudowa i modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. W środę (10.10) z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego podsumowano tę inwestycję.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok