Radio Białystok | Wiadomości | Trwają przygotowania, by w Białymstoku uruchomić drugie laboratorium do testów na koronawirusa

Trwają przygotowania, by w Białymstoku uruchomić drugie laboratorium do testów na koronawirusa

26.03.2020, 17:33, akt. 18:55

Trwają przygotowania do uruchomienia w Białymstoku drugiego laboratorium, gdzie będzie można przeprowadzać testy na koronawirusa. Uniwersytet Medyczny zapowiada, że laboratorium ruszy w przyszłym tygodniu.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Badania pod kątem koronawirusa są na razie prowadzone w jednym laboratorium

Dotychczas w Białymstoku badania pod kątem koronawirusa są prowadzone w jednym laboratorium, które działa w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Powstało we współpracy i dzięki wsparciu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który wypożyczył do tego laboratorium dwa urządzenia, pomaga także kadra uczelni.

Prorektor ds. nauki i rozwoju UMB prof. Marcin Moniuszko powiedział w czwartek (26.03), że badania w drugim, organizowanym na uczelni laboratorium mogą ruszyć "w przyszłym tygodniu". Dodał krótko jedynie, że uczelnia czeka na dostarczenie środków ochrony osobistej dla personelu medycznego w tym laboratorium.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił w czwartek po południu podczas transmisji internetowej, że dotychczas w regionie pobrano do badań 768 próbek pod kątem koronawirusa. W regionie potwierdzono dotąd 10 przypadków tego wirusa, 3 tys. 381 osób podlega kwarantannie, 479 jest pod nadzorem epidemiologicznym. Wszyscy pacjenci w regionie z potwierdzoną chorobą COVID-19 są hospitalizowani - poinformował wojewoda.

O laboratorium w wojewódzkim sanepidzie wojewoda powiedział, że pracuje ono przez całą dobę, wykonuje do stu testów w ciągu doby. Mówił, że liczba wykonywanych testów zwiększa się. Wyjaśnił, że takie są obecnie "moce przerobowe" tego laboratorium. Wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach ruszy drugie laboratorium na UMB.

Czy w niedzielę, czy w poniedziałek, tak, ażeby zwiększyć ilość możliwych, dostępnych testów w naszym regionie, bo przede wszystkim musimy się opierać na tych lokalnych siłach, choć oczywiście też mamy świadomość, że - tak jak we wcześniejszym okresie - też być może trzeba będzie korzystać z laboratoriów zewnętrznych

- mówił wojewoda.

Bohdan Paszkowski poinformował, że zakłada się, że drugie laboratorium w Białymstoku będzie wykonywać podobną, "porównywalną" liczbę testów na koronawirusa jak to pierwsze. Zaznaczył, że nie chciałby się konkretnie wypowiadać na ten temat.

Mam nadzieję, że jak rozruch się uda i nie będzie jakichś tam zaskoczeń, to będzie jakościowo i pod względem liczby testów laboratorium - przynajmniej w tym pierwszym okresie jeżeli chodzi o liczbę testów - porównywalne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną

- powiedział wojewoda.

Bohdan Paszkowski poinformował również, że ze względu na stale zmieniającą się sytuację oraz to, że ważna jest liczba wykonywanych testów, trwają działania, by - jak to określił - "potencjał" na przeprowadzanie testów w regionie był jeszcze większy. Zaznaczył, że zależy to m.in. od dostępności zamawianego sprzętu, terminów realizacji zamówień.

Bohdan Paszkowski powiedział, że są plany na przeprowadzanie w regionie takich testów także w innych miastach niż Białystok. - Plany oczywiście są, bo laboratoria, ich wydajność (...) to jest rzecz bardzo ważna w tej naszej sytuacji - mówił wojewoda. Zaznaczył, że nie chce podawać szczegółów, bo zależą one od różnych kwestii, "niepewnych elementów", np. związanych z możliwością pozyskania na rynku odpowiedniego sprzętu.

Wojewoda przypomniał, że na wyposażenie pierwszego laboratorium w Białymstoku pozyskano 500 tys. zł z budżetu państwa. Zaznaczył, że część kupionego sprzętu jeszcze nie została dostarczona.

Kolejny transport środków ochrony osobistej dotarł do podlaskich szpitali

Do 18 szpitali w całym województwie dotarł kolejny transport środków ochrony osobistej. Podlaski Urząd Wojewódzki nie informuje, ile  dokładnie takich środków trafiło do naszego regionu i do jakich szpitali.


Maseczki, rękawiczki,  kombinezony ochronne i gogle przywieźli podlascy terytorialsi z  dolnośląskiej siedziby Agencji Rezerw Materiałowych.

To kolejny transport, o którym  poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki. We wtorek (24.04) środki  ochrony osobistej dotarły do prawie 30 szpitali, stacji krwiodawstwa i  pogotowia. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ministerstwo Zdrowia: 35 nowych przypadków koronawirusa; łącznie 1120

26.03.2020, 14:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek (26.03) w ciągu dnia o 35 kolejnych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi, przypadkach koronawirusa w Polsce. Łącznie testy dały dotąd pozytywny wynik u 1120 osób, z których 14 zmarło.


Diabetolodzy: Leczenie cukrzyków zakażonych COVID-19 trudniejsze, a powikłania poważniejsze

26.03.2020, 09:59

W grupie pacjentów z cukrzycą problemem jest nie tyle większe prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem, ile gorsze rezultaty leczenia. Istnieje też większe prawdopodobieństwo rozwoju ciężkich objawów i powikłań – wynika z informacji Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zamieszczonego na stronie.


Bohdan Paszkowski

25.03.2020, 07:42

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok