Radio Białystok | Wiadomości | Kolejny pożar w Studziankach - strażacy gasili śmieci kilka godzin

Kolejny pożar w Studziankach - strażacy gasili śmieci kilka godzin

autor: Wojciech Szubzda

27.03.2020, 18:20, akt. 28.03.2020, 14:01

Strażacy opanowali w nocy pożar, który w piątek po południu (27.03) wybuchł na terenie sortowni odpadów w Studziankach k. Białegostoku. Gasili pożar na dwóch hałdach i w budynku, w którym również składowano odpady. W działaniach wzięło w sumie udział prawie 30 zastępów strażackich.

Pożar w Studziankach, autor fot. Sebastian Ptaszyński
Pożar w Studziankach, autor fot. Sebastian Ptaszyński

Ok. 8 godzin walki z pożarem 

Straż pożarna została powiadomiona o pożarze ok. 16:30 w piątek. Po północy w sobotę całodobowe stanowisko kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Białymstoku podało, że po ok. 8 godzinach działań pożar został opanowany, trwało jeszcze dogaszanie pojawiających się zarzewi ognia na głównej hałdzie, gdzie ogień był największy i działania trwały najdłużej.

Wciąż pracowało tam kilkanaście zastępów straży pożarnej, ale były już sukcesywnie odwoływane.


Ogień pojawił się w różnych miejscach jednocześnie

Paliło się w sumie w trzech miejscach. Na jednej z hałd pożar udało się szybko ugasić; objął on ok. 20 metrów kwadr. powierzchni. Paliły się również odpady składowane w budynku. Tu strażacy korzystali m.in. z koparki, z pomocą której płonące śmieci wyrzucano na zewnątrz i tam dogaszano.

Na drugiej hałdzie, o wielkości 100 na 60 metrów i wysokości ok. 30 metrów, ogień objął w sumie ok. 800 metrów kwadr. powierzchni. Tu akcja trwała najdłużej; używano ciężkiego sprzętu, górna część hałdy była zalewana wodą przez strażaków z drabin i podnośnika, do lokalizacji miejsc, gdzie wciąż były zarzewia ognia wewnątrz hałdy, używano też drona z termowizją.

W akcji gaszenia pożaru wzięły udział strażacy zawodowi i ochotnicy m.in. z Sokółki, Hajnówki i Białegostoku. Strażacy wykorzystują m.in. dron, a także sprzęt ciężki, którym rozgarniają płonące śmieci. 


To nie pierwszy pożar w Studziankach 

Do pożarów na terenie - należącej do prywatnej firmy - sortowni odpadów w Studziankach dochodzi od lat. Tylko w tym roku był to trzeci pożar; pierwszy wybuchł w pierwszej połowie lutego, drugi na początku marca. W 2019 roku straż pożarna odnotowała ich sześć.

Do największego - jak dotąd - pożaru w Studziankach doszło w 2012 roku, gdy akcja gaśnicza, a potem długie dogaszanie, trwało osiem dni. Ostatecznie pożar ugaszono zasypując hałdę piaskiem.

Powołani wtedy w śledztwie prokuratury biegli uznali, że przyczyną było umyślne podpalenie. Sprawców nie udało się jednak ustalić i śledztwo umorzono. Również żadne z kolejnych śledztw nie zakończyło się ustaleniem potencjalnych sprawców i postawieniem komukolwiek zarzutów.

Na początku tego roku grupa okolicznych mieszkańców rozpoczęła akcję pod hasłem "Stop pożarom w Studziankach", by doprowadzić do ostatecznego zamknięcia składowiska i neutralizacji zgromadzonych tam odpadów.


źródło: PAP | red: mag, sk, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Całą noc strażacy gasili pożar sortowni odpadów w Studziankach

4.03.2020, 07:18

To już drugi w tym roku pożar sortowni odpadów w podbiałostockich Studziankach. Strażacy walczyli z ogniem całą noc.


Sortownia w Studziankach nie stosuje się do zaleceń przeciwpożarowych - będą kolejne grzywny

3.03.2020, 18:27

Żadne zalecenia dotyczące ochrony przeciwpożarowej w sortowni odpadów w Studziankach nie zostały wykonane. Takie są wnioski z kontroli przeprowadzonej przez strażaków w instalacji w poprzednim miesiącu.


Sortownia odpadów w Studziankach nie powinna dalej działać - mówią radni Wasilkowa

2.03.2020, 15:39

Pożary wybuchają tam zdecydowanie za często, dlatego sortownia odpadów w Studziankach nie powinna dalej działać - twierdzą radni Wasilkowa.


Mieszkańcy Studzianek rozmawiali o sytuacji zamkniętej sortowni odpadów

19.02.2020, 22:06

Mieszkańcy zapowiadają protesty i walkę o czyste powietrze.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok