Radio Białystok | Wiadomości | Na UMB powstało drugie w regionie laboratorium do badania obecności koronawirusa

Na UMB powstało drugie w regionie laboratorium do badania obecności koronawirusa

autor: Wojciech Szubzda

30.03.2020, 11:24, akt. 11:43

Będzie można więcej i szybciej badać podlaskich pacjentów podejrzewanych o zakażenie patogenem.

Fot. UMB
Fot. UMB

Drugie laboratorium w Białymstoku

Rzecznik UMB Marcin Tomkiel poinformował, że laboratorium jest przygotowane, pierwsze próbki mają być przebadane po południu w poniedziałek (30.03).

Dotychczas w regionie testy diagnostyczne koronawirusa prowadziło jedno laboratorium, które w połowie marca zaczęło działać w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. Powstało we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, który wsparł to laboratorium dwoma wypożyczonymi urządzeniami i kadrą.

Oprócz standardowych testów naukowcy z Białegostoku chcą też korzystać z najnowocześniejszych metod, które dopiero pojawiły się na rynku amerykańskim - mówił na naszej antenie prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko.

Profesor dodał, że takie testy mają być przeprowadzane np. wśród pacjentów trafiających do szpitala. Liczy, że zamówione ze Stanów Zjednoczonych testy dotrą do Białegostoku w ciągu trzech tygodni.

Materiał biologiczny pobrany od pacjentów z podejrzeniem koronawirusa będzie przyjmowany do laboratorium Uniwersytetu Medycznego całodobowo. W nowym laboratorium Uniwersytetu Medycznego na początek będzie robionych ok. 200 testów, a docelowo pół tysiąca dziennie.


Naukowcy wezmą udział w badaniach nad szczepionką

Naukowcy z UMB będą także pracować nad opracowaniem szczepionki przeciw koronawirusowi i nad metodami leczenia.

"Aby prowadzić badania w sposób bezpieczny, do analiz wykorzystany zostanie wyizolowany materiał genetyczny wirusa. Izolacja i przechowywanie materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 możliwe będzie dzięki biobankowi UMB, który opracuje procedury właściwej pracy z materiałem biologicznym na każdym etapie badania" – poinformowała uczelnia.

UMB liczy też na to, że dzięki badaniom genomu wirusa uda się monitorować mutacje koronawirusa u mieszkańców regionu, a także, badając transfer, rozprzestrzenienie się wirusa w społeczeństwie, "śledzić ścieżki prawdopodobnych mutacji".

UMB ma również rozpocząć i koordynować ogólnopolski projekt, w którego ramach na podstawie analiz genomu wirusa SARS-CoV-2 i pacjentów z chorobą, którą on wywołuje, opracować zestaw markerów genetycznych, które będą określać wrażliwość na zakażenie koronawirusem oraz ciężkość przebiegu choroby.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


79 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

30.03.2020, 09:05

Mamy 79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.


Ministerstwo Zdrowia: w Podlaskiem są 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem

30.03.2020, 08:48

Wojewoda Podlaski, Ministerstwo Zdrowia i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.


prof. Marcin Moniuszko

30.03.2020, 08:25

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Badania tysięcy próbek potwierdzają, że psy i koty nie przenoszą koronawirusa

30.03.2020, 08:12

Analiza tysięcy próbek pobranych od psów i kotów nie przyniosła ani jednego wyniku dodatniego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 – informuje globalna spółka IDEXX Laboratories, Inc., zajmująca się diagnostyką i oprogramowaniem w dziedzinie weterynarii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owocówźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok