Radio Białystok | Gość | prof. Marcin Moniuszko - prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

30.03.2020, 08:25, akt. 09:19

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Z prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dzisiaj ma rozpocząć działalność drugie laboratorium, w którym będą badane próbki na wirusa SARS-CoV-2. Będzie funkcjonowało w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. O tym z prorektorem uczelni profesorem Marcinem Moniuszką rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Rozmawiamy wirtualnie, ale o całkiem realnym przedsięwzięciu. Dzisiaj będzie rozpoczynało działalność laboratorium, dlaczego tyle czasu trzeba było, żeby mogło badać próbki?

 

prof. Marcin Moniuszko: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku nie czekał. Już od dobrych kilku tygodni nasi specjaliści, nasz sprzęt pracował w laboratorium sanepidu i tam wszystkie nasze siły były włożone, zarówno infrastrukturalne, jak i ludzkie po to, by wesprzeć laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 

W dalszym ciągu ci ludzie, nasi najlepsi diagności genetyczni, tam pracują. Ale od  początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce absolutnie nie wystarczy. Widzimy dynamikę niestety rozwoju tej pandemii, było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca i generalnie nie czekaliśmy, tylko równolegle do tamtych działań, które prowadziliśmy już w sanepidzie, tworzyliśmy własne laboratorium. 

To nie jest kwestia tego, czy jest jakieś jedno urządzenie i aparatura, ale trzeba dostosować, zaadaptować całą infrastrukturę pomieszczeń, technologie, transport próbek, po to żeby coś co do tej pory, jak my to nazywamy pracowało w takim trybie pokojowym, czyli zaplanowanym, od czasu do czasu eksperyment naukowy, po to żeby teraz pracowało pełną parą, niemal jak fabryka w trybie ostrodyżurowym z przyjmowaniem próbek całą dobę, z późniejszą analizą przez jak największą liczbę godzin w ciągu dnia. 

W ten sposób uniwersytety medyczne nigdzie w Polsce, nigdzie na świecie w takim trybie ostrodyżurowym nie działały, więc nie chodziło tylko i wyłącznie o infrastrukturę, ale po prostu o dostosowanie całości do tego trybu pracy. Ludzie pracowali i pracują do tej pory ciężko. W tej chwili dokonujemy rozmnożenia tego laboratorium, powstaje kolejne na terenie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i ruszamy. Potrzeby są duże, ruszamy.


Szef WHO (światowej organizacji zdrowia) mówił: "testy, testy, jeszcze raz testy", ale dochodzą do nas informacje, że wszystko długo trwa. Dlaczego, w pana opinii, to badanie wykonanie tego testu jest tak wydłużone w czasie? 


Problem polega na tym, że my czasami do jednego worka wrzucamy w naszym rozumieniu różne rodzaje testów. A nie ma jednego rodzajów testów, o których mówi się w przestrzeni medialnej na koronawirusa. Te testy molekularne, które są złotym standardem, które polegają na zbadaniu materiału genetycznego wirusa, one niestety z reakcji na sam fakt, jak długo ta reakcja przebiega zajmują tyle czasu. Reakcja sama w sobie zajmuje około kilku, do ośmiu godzin, plus cała logistyka transportu, opisu i tak dalej - z tego wynikają czasami te kwestie związane, że otrzymanie wyniku zajmuje kilkanaście godzin, a w niektórych miejscach Polski również do dwóch dni może dochodzić do oczekiwania na wynik. 

Czasem niektórzy mylą właśnie również te testy molekularne genetyczne, które są złotym standardem, z testami takimi szybkimi, które są wykonywane, badają tak zwane przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Rzeczywiście można je zrobić szybko, ale niestety takie szybkie testy, które oceniają przeciwciała przeciwko koronawirusowi, niestety nie są zbyt precyzyjne i one w żadnym stopniu nie mogą zastąpić tych testów molekularnych, tych testów genetycznych i nie pozwolą za nie podjąć decyzji. Więc siłą rzeczy musimy opierać się na tych testach molekularnych. 

Koronawirus oczywiście spowodował szereg dramatów, szereg tragedii, ale spowodował też olbrzymi impuls, jeżeli chodzi o rozwój różnych technik biotechnologicznych i zaczynają pojawiać się miejsca na świecie, że nawet te testy genetyczne molekularne zaczynają skracać czas swojego wykonania. Tutaj też równolegle, nie czekając na to, aż one pojawią się na rynku europejskim oficjalnie, już takie zamówienia również złożyliśmy po to, żeby takie testy molekularne, które będą zajmowały około godziny, maksimum półtorej, również móc umieścić na izbach przyjęć, na SOR-ach, na oddziałach chorób zakaźnych, żeby robić jej na miejscu, żeby nie trzeba było już wysyłać takiej próbki na przykład do laboratorium. 

I tak laboratoria będą pełne próbek od pacjentów z kwarantanny, od pacjentów, którzy już leżą w szpitalach, ale również niesłychanie istotne będzie to, by móc szybko podejmować decyzje wobec pacjentów, którzy akurat wjeżdżają na izbę przyjęć, wyjeżdżają na SOR, mają inne ciężkie choroby i powstaje dylemat, w którym miejscu, do którego szpitala takiego pacjenta akurat przekierować, z uwagi na to, że nieznany jest jego status koronawirusowy. Takie szybkie testy również są nam potrzebne, wszelkiego rodzaju testy są nam niesłychanie potrzebne.

Tu będzie miejsce i dla laboratoriów, tu będzie miejsce i dla testów wykonywanych na SOR-ze, tylko problem też polega na tym, że te technologie dopiero wchodzą i w Europie jeszcze na przykład dotychczas ich nie ma, one powstały dopiero w Stanach Zjednoczonych, jeżeli chodzi o te szybkie testy molekularne. Ale my już od początku zamówiliśmy je, czekamy, mamy nadzieję, że w ciągu trzech tygodni ta dostawa pojawi się. Ponieważ one dopiero przed kilkoma dniami zostały zaakceptowane przez amerykańskie instytucje regulatorowe. 

Podsumowując - wiele jest różnego rodzaju testów, ale nie wszystkie z tych testów, o których się mówi, szczególnie te testy takie szybkie, serologiczne, mają na tyle precyzyjne właściwości, że mogłyby nam z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć - tak ten pacjent nie ma koronawirusa, albo ten pacjent ma koronawirusa. Podstawą niestety będą zawsze testy molekularne, zawsze. Do tej pory, na obecny stan wiedzy tak niestety musimy na to patrzeć.


Na szczęście będzie drugie laboratorium. O ile wzrośnie "moc przerobowa", ile tego rodzaju testów w ciągu doby będziecie mogli przeprowadzać?


Liczymy, że "moc przerobowa" miasta jako takiego, wzrośnie o 100-200% już w najbliższych dniach. Natomiast już przygotowujemy się również do zakupu innego rodzaju robotów, w zasadzie złożyliśmy zamówienia, my tu nie czekamy, wszystkie rzeczy dzieją się równolegle. Zaczynając pracować z sanepidem, jednocześnie zaczęliśmy działać i składać zamówienia na różnego innego rodzaju urządzenia po to, żeby być przygotowanym na tą wysoką falę epidemii, więc już oczekujemy na przyjazd robotów, które umożliwią nam robienie po kilkaset próbek dziennie. 

Taki jest plan, bo takie będą potrzeby. Zdajemy sobie z tego niestety sprawę, że takie potrzeby będą. Oczywiście bardzo liczymy, że przeszkodą nie staną się kłopoty w dostawach, to jest coś, co w tej chwili jest zmorą całego systemu ochrony zdrowia na całym świecie, czy te dostawy pojawią się w odpowiednim terminie. Bardzo na to liczymy, ale znowu nie czekamy aż coś do nas przyjdzie i wtedy zareagujemy - te reakcje nastąpiły na samym początku, teraz czekamy na ich finalizację. W tej chwili ten wzrost nastąpi o 100- 200%, z czasem ten wzrost wydolności testowej miasta i regionu powiększy się o kilkaset kolejnych procent.


A zatem lekarze mogą już przesyłać próbki do waszego laboratorium w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku?


Dzisiaj roześlemy dokładną informację z instrukcją pobierania próbki, z dokładnym formatem skierowania, nie chodzi tylko o to, żeby ogłosić taką informację, ale dzisiaj szpitale taką informację otrzymają w jaki sposób mogą przygotować próbki, żeby były one dla nas jak najszybciej przesłane, jaki będzie tryb tego oznaczania, to się dzisiaj wszystko wydarza.

Wszystkim życzymy, wszystkim nam, sobie, pacjentom, ale też wszystkim sektorom ochrony zdrowia, żeby w tych trudnych czasach dostawy sprzętu przebiegały w sposób niezakłócony, to jest coś na czym nam w tej chwili zależy najbardziej po zdrowiu i życiu ludzkim.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok