Radio Białystok | Wiadomości | Powstało Bractwo Św. Ognia - główny cel to ceremonie zejścia ognia w Jerozolimie

Powstało Bractwo Św. Ognia - główny cel to ceremonie zejścia ognia w Jerozolimie

3.04.2020, 12:07, akt. 12:11

Powstało stowarzyszenie Bractwo Świętego Ognia, którego głównym celem jest przejęcie organizacji pielgrzymek delegacji polskiej Cerkwi po Święty Ogień, pojawiający się w Wielką Sobotę wiernych obrządków wschodnich w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Do tej pory takie wyjazdy były organizowane 10 razy. W związku z pandemią koronawirusa na świecie na razie nie wiadomo, czy w tym roku taka pielgrzymka dojdzie do skutku, a jeśli tak, to w jaki sposób delegacji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Święty Ogień zostanie przekazany.

Wielkanoc obrządków wschodnich wypada w tym roku 19 kwietnia, czyli tydzień po świętach katolików. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty Wielkiej Nocy w obu obrządkach, co oznacza, że tylko raz na kilka lat przypada ona w obu kościołach w tym samym terminie. Zwykle prawosławni i inne kościoły wschodnie świętują po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

Od 2010 roku delegacja polskiej Cerkwi wylatuje w Wielką Sobotę do Jerozolimy, gdzie w bazylice Grobu Pańskiego ma miejsce cud zejścia ognia z grobu Chrystusa. Ogień wieczorem trafia do katedry metropolitalnej w Warszawie, a stamtąd do poszczególnych diecezji. W 2014 roku w Białymstoku doszło do przekazania Św. Ognia z Jerozolimy również katolikom, bo wtedy Wielkanoc w obu obrządkach wypadła w tym samym terminie.

Organizację wyjazdów do Jerozolimy, które dotąd opierały się w dużej mierze na aktywności społecznej, ma teraz przejąć stowarzyszenie Bractwo Świętego Ognia. Sam wyjazd to duże wyzwanie organizacyjne, finansowe i logistyczne, a najpoważniejszym kosztem jest wynajęcie samolotu, przystosowanego do przewozu materiałów niebezpiecznych, do których zalicza się otwarty ogień.

W tym roku wyjazd stoi jednak pod znakiem zapytania. Ma to związek ze światową pandemią koronawirusa, z powodu której - również w Izraelu - obowiązują ograniczenia w poruszaniu się i organizacji masowych spotkań.

Według informacji prasy izraelskiej, władze zezwolą na uroczystość zejścia Św. Ognia w bazylice Grobu Pańskiego 18 kwietnia. Szczegóły są jeszcze opracowywane, ale według źródeł w rządzie Izraela, najprawdopodobniej zgodę na wejście będzie miało jedynie 10-15 osób reprezentujących różne prawosławne kościoły. Następnie - pod eskortą policji - przetransportują one ogień na lotnisko.

Tam odbiorą go - nie wysiadając z samolotów - delegacje religijne z różnych krajów, co pozwoli im uniknąć konieczności kwarantanny w Izraelu. Taki przylot po Św. Ogień potwierdziły już np. delegacje Cerkwi z Rosji, Ukrainy i Grecji.

Czy będzie wśród nich delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, jeszcze ostatecznie nie wiadomo. Biskup hajnowski Paweł - członek zarządu Bractwa Świętego Ognia, który w ostatnich latach przewodniczył takiej delegacji - powiedział PAP, że procedury trwają, bo jest realna szansa wylotu. "Wszystko jest w trakcie przygotowań z myślą, taką aby jednak polecieć. Decyzji odmownej nie ma, gdyż jest szansa i realna możliwość" - dodał hierarcha. Zastrzegł jednak, że jeszcze niczego nie można przesądzić.

Statut Bractwa Świętego Ognia zakłada też szerszą działalność, np. promowanie kultury i tradycji prawosławnej, dbałość o zabytki i cmentarze, organizację pielgrzymek do świętych miejsc czy zaangażowanie w działalność charytatywną.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Z początkiem kwietnia rozpocznie się próbny spis ludności w gminie Dubicze Cerkiewne

31.03.2020, 18:57

Trzeba będzie uzupełnić ankietę internetowo lub czekać na telefon rachmistrza. Dubicze Cerkiewne to jedna z 16 gmin w Polsce, w których w środę (1.04) rozpocznie się spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym.


W maju nie odbędą się festiwale muzyki cerkiewnej w regionie

29.03.2020, 14:30

W związku z sytuacją epidemiczną wywołaną koronawirusem, w maju nie odbędą się festiwale muzyki cerkiewnej organizowane w województwie podlaskim. Organizatorzy obu imprez liczą, że uda się je przeprowadzić we wrześniu.


Prawosławny biskup hajnowski prosi o pozostanie w domach i modlitwę

26.03.2020, 08:33

To odezwa do wiernych w sprawie epidemii i ograniczenia wszelkich zgromadzeń. 

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok