Radio Białystok | Wiadomości | Potrzebujący otrzymają tradycyjne święconki - akcja "Koszyczek Wielkanocny 2020"

Potrzebujący otrzymają tradycyjne święconki - akcja "Koszyczek Wielkanocny 2020"

autor: Laura Maksimowicz

5.04.2020, 09:13, akt. 10:46

Planują dostarczyć około 15 tysięcy koszyczków wielkanocnych osobom starszym, wykluczonym oraz pracownikom szpitali zakaźnych na terenie całego województwa podlaskiego.

Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki w Białymstoku, 2019, fot. Joanna Szubzda
Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki w Białymstoku, 2019, fot. Joanna Szubzda

Organizatorzy akcji "Koszyczek Wielkanocny 2020"  tradycyjne święconki do osób najbardziej dotkniętych obecną sytuacją epidemiczną dostarczą w okresie Wielkanocy katolickiej, jak i prawosławnej.

Koszyczek wielkanocny będzie w tym roku miał formę symboliczną. Zamiast wiklinowego koszyczka, plastikowe pudełko jednorazowe, zapakowane z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa, a w nim standardowa zawartość: pofarbowane jajka, sól, kiełbasa, chrzan, kawałek ciasta i oczywiście chleb. Dołączone będą również życzenia wielkanocne, które mają podnieść choć trochę na duchu w tym trudnym czasie.

- Pomysł akcji "Koszyczka Wielkanocnego" wziął się stąd, że w naszym regionie jest bardzo dużo seniorów, czy osób które są samotne, wykluczone. Jeżeli chodzi o grupy docelowe, oprócz seniorów to są również szpitalne oddziały zakaźne oraz szpitale jednoimienne zakaźne. To będą koszyczki zarówno dla osób przebywających na oddziałach zakaźnych, ale też dla ich personelu. Kiedy włączył się Urząd Marszałkowski do naszej akcji, rozszerzyliśmy ją na całe województwo. Warto zauważyć, że to nie będzie tradycyjny koszyczek wiklinowy, jednak jego zawartość będzie tradycyjna. Koszyczki będą zapakowane w atmosferze bezpiecznej, tak by zminimalizować jakiekolwiek ryzyko. Korzystamy z uprzejmości księży prawosławnych i katolickich, którzy są chętni do poświęcenia tych koszyczków – mówi prezes Fundacji HAGIA MARINA w Białymstoku Patryk Panasiuk.

Organizatorzy planują przygotować ok. 15 tys. koszyczków, które trafią do ok. 40 tys. osób na terenie województwa podlaskiego. Partnerami akcji zostali m.in. Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS i Stowarzyszenie Kibiców Jagiellonii Białystok "Dzieci Białegostoku". Swoje wsparcie w postaci produktów pochodzących od lokalnych podlaskich producentów okazał również Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Pomysłodawcy akcji zwracają się także o pomoc finansową by móc dostarczyć koszyczki wielkanocne do wszystkich potrzebujących. Poszukiwani są również wolontariusze.

- Można zadeklarować się jako darczyńca albo jako wolontariusz. Od darczyńców spodziewamy się głównie pomocy produktowej, czyli wsparcia w postaci żywności, środków czystości i higieny. Niektórzy darczyńcy postanawiają wesprzeć nas finansowo. Szukamy też wolontariuszy, czyli osób które będą rozwozić te koszyczki w regionie – dodaje organizator akcji Patryk Panasiuk.

Wesprzeć akcję można za pośrednictwem strony internetowej.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Niedziela Palmowa w Kościele Katolickim - rozpoczyna się Wielki Tydzień

5.04.2020, 07:19

Rozpoczyna w Kościele obchody Wielkiego Tygodnia i przypomina o uroczystym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy. Dziś w Kościele Katolickim Niedziela Palmowa.


Abp Gądecki: obecny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem

4.04.2020, 20:21

Ten szczególny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w orędziu telewizyjnym wygłoszonym w sobotę.


Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach

4.04.2020, 09:26

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zachęca do obchodzenia Niedzieli Palmowej w domach.


Jak zrobić palmę wielkanocną? [wideo]

3.04.2020, 07:47

Ponieważ nie wyobrażamy sobie Niedzieli Palmowej bez palm, to warto skorzystać z instrukcji online i zrobić palmę samemu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
3.06.2020, 11:27, akt. 12:57

Wybory prezydenckie 28 czerwca


Fot. podlaskie.kas.gov.pl
KAS
3.06.2020, 07:10, akt. 07:14

KAS zlikwidowała leśną bimbrownięstock.adobe.com
UWAGA!
2.06.2020, 12:58, akt. 13:05

Kolejne oszustwo metodą na BLIK'aźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok