Radio Białystok | Wiadomości | Abp Gądecki: obecny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem

Abp Gądecki: obecny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem

4.04.2020, 20:21, akt. 20:37

Ten szczególny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w orędziu telewizyjnym wygłoszonym w sobotę.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

- Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Przywołuję te słowa ewangelisty Łukasza, podczas gdy - razem z Niedzielą Palmową - rozpoczyna się tydzień zwany Wielkim, wspominający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa - dodał abp Gądecki.Przewodniczący KEP wskazał, że rozsądne decyzje związane z czasem epidemii musi teraz podejmować każdy z nas.


- Rządzący i politycy wszystkich obozów - aby biorąc pod uwagę prawo, a jednocześnie otaczającą nas rzeczywistość - jednoczyli się w wysiłkach dla dobra społeczeństwa. Odpowiedzialni za służby medyczne - aby jak najskuteczniej mogli pomóc osobom dotkniętym przez epidemię. Pracodawcy - aby chronili dobro powierzonych im pracowników oraz przedsiębiorstw. Rodzice- aby znaleźli sposoby połączenia życia zawodowego z opieką edukacyjną nad dziećmi - podkreślił w orędziu abp Gądecki.


Dodał, że takie decyzje ma też podejmować "każdy obywatel - aby odpowiedzialnie troszczył się o swoje i innych zdrowie, a jednocześnie solidarnie pomagał potrzebującym. Duszpasterze - aby umiejętnie towarzyszyli i wspierali każdego w jego aktualnych doświadczeniach. Obecny czas jest nam dany, ale jednocześnie zadany. W Kościele modlimy się o to, aby Duch Święty umacniał nas w dobrych decyzjach - powiedział przewodniczący KEP.

Abp Gądecki zaznaczył, że Kościół katolicki w Polsce podziela niepokoje i cierpienia całego społeczeństwa. 


- Z wielkim bólem przyjmujemy wiadomości o chorobie i śmierci osób zakażonych wirusem, umierających w oddaleniu od swoich bliskich. Modlimy się razem - kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy - o to, aby społeczne skutki epidemii (tj. kwarantanna, samotność, zawieszone zajęcia w szkołach i uczelniach, zatrzymanie życia kulturalnego, spowolnienie gospodarcze, niebezpieczeństwo bankructwa części przedsiębiorstw, widmo recesji, a co za tym idzie utrata miejsc pracy i źródła utrzymania) okazały się jak najmniej dotkliwe – podkreślił w orędziu przewodniczący KEP.


Wielki Tydzień inny niż wcześniejsze


Abp Gądecki zaznaczył, że z powodu epidemii i ograniczeń sanitarnych wprowadzonych przez rząd, tegoroczny Wielki Tydzień będzie inny niż do tej pory.


- Wyludniły się nasze ulice, opustoszały kościoły. Po raz pierwszy od czasu wojny nie będziemy mogli celebrować wspólnie Liturgii Paschalnej. +Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy - mówił kilka dni temu papież Franciszek. Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem+ - przypomniał w orędziu abp Gądecki.


"Obudziliśmy się nagle z głodem Eucharystii"


Dodał, że na tej drodze - na której wierni zostali pozbawieni możliwości bezpośredniego dostępu do Eucharystii i sakramentów - "obudziliśmy się nagle z głodem Eucharystii". "Ci, którzy regularnie uczestniczyli we mszach świętych, a nawet ci, którzy czynili to sporadycznie, poczuli się nieswojo” - podkreślił przewodniczący KEP.

Jak powiedział, wprawdzie wierni mogą obecnie przyjmować Komunię duchową, ale nie są w stanie - ze względu na rygory sanitarne - uczestniczyć w mszy św. i Komunii sakramentalnej.


- Mogą oglądać i słuchać transmisje telewizyjne, internetowe radiowe, pokonując dzięki temu niewidzialne mury, ale to wszystko nie jest w stanie zastąpić bogactwa osobistych spotkań. Nie da się transmitować wiary, nadziei i miłości, przekazywanej przez żywą liturgię Kościoła. Jak w obecnej sytuacji ma wyglądać wielkopostna spowiedź? Poza okolicznościami, gdzie możliwa jest indywidualna spowiedź, wytyczne księży biskupów przypominają o - wskazanej w Katechizmie - możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. W takich okolicznościach trzeba - po rachunku sumienia - wzbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności. W ten sposób +od razu wrócisz do łaski Bożej+" - mówi papież Franciszek” - zaznaczył w orędziu abp Gądecki.Przewodniczący KEP wyraził swój szacunek i wdzięczności tym, którzy w tej trudnej sytuacji niosą pomoc drugiemu człowiekowi. 


- Dziękuję pracownikom służby zdrowia, służbom odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo, pracownikom handlu, transportu, służb komunalnym, wszystkim osobom tych zawodów, bez których nasze życie nie byłoby dzisiaj możliwe. Myślę też o pracownikach sektorów rządowych i samorządowych, o służbach mundurowych, harcerzach i wolontariuszach, o pracownikach organizacji pożytku publicznego, Ośrodków Pomocy Społecznej, Caritas Polska i Caritas diecezjalnych oraz parafiach i zakonach” - podkreślił.Na zakończenie orędzia abp Gądecki zwrócił się też z apelem. "Nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją" - pociesza nas prorok Nehemiasz. Wszystkich powierzam opiece naszego Zbawiciela; Tego, który "rozbudza prawdziwą siłę życia, która nie jest brakiem problemów, ale pewnością, że jest się kochanym”.

Niech wstawiennictwo Matki Najświętszej, św. Jana Pawła i patronów naszej ojczyzny pomoże nam godnie odpowiedzieć na wymagania obecnego czasu. Do wszystkich kieruję serdeczne słowa i wyrazy braterskiej więzi. Każdej i każdemu z Was życzę błogosławionych, duchowych owoców Wielkiego Tygodnia - powiedział przewodniczący Episkopatu Polski.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach

4.04.2020, 09:26

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zachęca do obchodzenia Niedzieli Palmowej w domach.


W kościele i w plenerze. Duszpasterze przekonują: spowiedź nadal jest możliwa

3.04.2020, 07:19

Długie kolejki do konfesjonałów i nocne spowiedzi - do takich obrazków zdążyliśmy się przyzwyczaić na finale Wielkiego Postu. Inaczej jest w tym roku.


Nie będzie w tym roku procesji rezurekcyjnej w archidiecezji białostockiej

26.03.2020, 16:02

W tym roku w archidiecezji białostockiej nie będzie procesji rezurekcyjnej ani święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Takie między innymi środki ostrożności nakazał metropolita abp Tadeusz Wojda w związku z epidemią koronawirusa. Obszerne zarządzenie na najbliższy czas opublikowano w czwartkowe (26.03) popołudnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok