Radio Białystok | Wiadomości | Odwołane Dni Białegostoku i inne kulturalne imprezy

Odwołane Dni Białegostoku i inne kulturalne imprezy

7.04.2020, 14:05, akt. 15:16

Z powodu pandemii koronawirusa nie będzie tegorocznych Dni Miasta Białegostoku, czyli odbywającego się w czerwcu cyklu imprez, na który składają się m.in. koncerty czy wystawy. Najprawdopodobniej nie odbędzie się też Jarmark Świętojański.

Dni Białegostoku - Beata i BAJM, fot. Monika Kalicka
Dni Białegostoku - Beata i BAJM, fot. Monika Kalicka

"Trudno bawić się, kiedy musimy walczyć o zdrowie"

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował we wtorek (7.04), że tegoroczne dni miasta zostały odwołane. Jak mówił w czasie wideokonferencji, nawet gdyby do 15-20 czerwca ustąpiła pandemia koronawirusa, to nie byłoby jednak stuprocentowej pewności, że wśród licznie zgromadzonej publiczności (np. uczestników koncertu) nie znalazłby się ktoś, kto byłby nosicielem i mogłoby dojść do masowych zakażeń.


- Dlatego też i ze względów bezpieczeństwa, i dlatego, że trudno jest świętować, bawić się, kiedy musimy walczyć z jednej strony o życie, o zdrowie, a z drugiej o podstawy egzystencji, odwołujemy tę imprezę -  mówił prezydent Białegostoku.


Dni Białegostoku organizowane są w drugiej połowie czerwca, najczęściej w przedostatni weekend tego miesiąca. Składają się na nie różne imprezy, wiele z nich ma charakter plenerowy, z udziałem wielu osób. Data Dni Białegostoku ma związek z imieninami Jana (przypadającymi 24 czerwca); chodzi o założyciela miasta - hetmana Jana Klemensa Branickiego.


Bez decyzji w sprawie jarmarku

Prezydent będzie rekomendował również odwołanie Jarmarku Świętojańskiego, który towarzyszy dniom miasta. Jarmark organizowany jest przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, placówkę samorządu województwa. Ma wieloletnią tradycję i nawiązuje do jarmarków organizowanych od 1749 roku.


- Organizacja jest zagrożona i najprawdopodobniej będzie decyzja, aby go nie robić - przyznał w rozmowie z PAP dyrektor muzeum Andrzej Lechowski.


Dyrektor Lechowski zaznaczył, że ponieważ jarmark jest planowany na koniec czerwca, ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.


"Sztuka bez widzów mija się z celem"

Na pewno nie odbędą się Dni Sztuki Współczesnej - impreza miejska planowana na 25-31 maja.


- Z uwagi na bezpieczeństwo nie jesteśmy w stanie tego przeprowadzić. Sztuka jest dla ludzi, pokazywanie sztuki bez widzów zwyczajnie mija się z celem - mówił Tadeusz Truskolaski.


Podobna decyzja zapadła co do Halfway Festival - dofinansowywanej przez miasto imprezy Opery i Filharmonii Podlaskiej, na której prezentowana jest muzyka songwriterska i alternatywna. Tegoroczna edycja miała odbyć się w dniach 26-27 czerwca. Festiwal przeniesiono na 2021 rok.


- Byłabym bardzo nieodpowiedzialnym dyrektorem, gdybym planowała wydarzenia, a szczególnie wydarzenia tej rangi, które pochłaniają po pierwsze finanse, po drugie są w jakimś sensie  nieprzewidywalne - powiedziała PAP dyrektorka Opery i Filharmonii Podlaskiej Ewa Iżykowska-Lipińska.


Wyjaśniła, że nieprzewidywalność polega na tym, iż wciąż nie wiadomo, jak będzie rozwijała się pandemia koronawirusa, a chodzi o to, by nie narażać artystów i publiczności, a samej instytucji - na straty finansowe związane z koniecznością odwołania imprezy w ostatniej chwili.


Festiwal Szkół Lalkarskich w 2022 r.

Ponadto odwołany został X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKA NIE LALKA (zaplanowany na 18-23 czerwca), organizowany przez białostocką filię Akademii Teatralnej im. A.  Zelwerowicza oraz Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy przy współpracy Białostockiego Teatru Lalek.

Decyzję podjęli wspólnie prorektor ds. filii, dyrektor BTL oraz władze stowarzyszenia. Dziesiąta edycja festiwalu ma się odbyć w 2022 roku.

źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kultura online - Ambient Live Act, wirtualny spacer po wystawie i spektakl dla dzieci

7.04.2020, 12:25

Dziś będziemy mogli odpłynąć i zrelaksować się przy muzyce ambientowej.


Placówki kulturalne dostaną pieniądze na działania w sieci

5.04.2020, 18:26

Instytucje kultury i artyści otrzymają finansowe wsparcie z programu "Kultura w sieci” uruchomionego w ramach Tarczy Antykryzysowej. Jego łączna wartość wynosi 20 mln zł. Program dotacyjny składa się z dwóch elementów.


Co w czasie pandemii koronawirusa robią białostoccy artyści?

5.04.2020, 11:20

W czasach kiedy wszystkie instytucje kultury są pozamykane, sprawdzamy co robią białostoccy artyści.


Zwolnienie lub obniżkę czynszów, czy przesunięcie terminów płatności proponują przedsiębiorcom władze Białegostoku

2.04.2020, 18:51

Zwolnienie i obniżka czynszów w lokalach komunalnych lub przesunięcie terminów płatności - proponuje miasto Białystok w ramach pomocy lokalnemu biznesowi. Jeśli dany podmiot nie ma żadnych przychodów, będzie płacił jedynie za eksploatację lokalu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok