Radio Białystok | Wiadomości | Białystok. Nocna akcja dezynfekcyjna w miejscach, gdzie bywa dużo mieszkańców

Białystok. Nocna akcja dezynfekcyjna w miejscach, gdzie bywa dużo mieszkańców

7.04.2020, 16:08, akt. 8.04.2020, 10:52

16 miejsc, w których na co dzień bywa wiele osób, np. osiedlowe targowiska, objęła akcja dezynfekcyjna, przeprowadzona w nocy z wtorku na środę (7-8.04) w Białymstoku. W zależności od rozwoju pandemii koronawirusa, miasto nie wyklucza kolejnych takich działań.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Dezynfekcja najbardziej uczęszczanych miejsc

Jak zapowiadał we wtorek (07.04) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, chodziło o dezynfekcję "najbardziej uczęszczanych miejsc". 

- Myśmy wystąpili do sanepidu, żeby takie miejsca wskazał. Otrzymaliśmy odpowiedź ogólną, żeby zdezynfekować te miejsca, w których potoki ludzi są największe i takich piętnaście miejsc wybraliśmy - mówił wtedy w czasie wideokonferencji prasowej.

Ostatecznie nocna akcja objęła szesnaście miejsc. Do ich wyboru wykorzystano m.in. miejski monitoring i obserwacje straży miejskiej. Był to m.in. teren giełdy rolno-towarowej, osiedlowe targowiska, tzw. centrum przesiadkowe przy Alei Piłsudskiego czy Rynek Kościuszki w centrum miasta.

 -Tam, gdzie są zwykle duże potoki ludzi - powiedział  zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Wcześniej przeprowadzona była akcja odkażania przejść podziemnych

Miasto kupiło koncentrat środka do odkażania, dezynfekcję przeprowadziła wynajęta, zewnętrzna firma.

Kupiliśmy tych środków więcej i zobaczymy, czy w ramach postępującej pandemii koronawirusa konieczne będą kolejne takie akcje. Będziemy obserwować sytuację i reagować, a jeśli zajdzie taka konieczność - ponownie przeprowadzimy taką dezynfekcję

 - dodał Przemysław Tuchliński.

Wcześniej przeprowadzona była też akcja odkażania przejść podziemnych, m.in. pod jednym z głównych skrzyżowań w centrum, którym można m.in. dojść do centrum przesiadkowego; na co dzień czyszczone są tam powierzchnie, których często ludzie dotykają, np. poręcze.

Własne działania dezynfekcyjne, by zminimalizować ryzyko przenoszenia się koronawirusa, prowadzą białostockie komunalne spółki. Np. w nocy dezynfekowane są miejskie autobusy. Na potrzeby działalności strefy płatnego parkowania odkażane są również klawiatury parkomatów. Miasto zakupiło też kilkanaście ozonatorów, które wykorzystuje m.in. pogotowie ratunkowe, straż miejska i policja.

źródło: PAP | red: zmj, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Odwołane Dni Białegostoku i inne kulturalne imprezy

7.04.2020, 14:05

Z powodu pandemii koronawirusa nie będzie tegorocznych Dni Miasta Białegostoku, czyli odbywającego się w czerwcu cyklu imprez, na który składają się m.in. koncerty czy wystawy. Najprawdopodobniej nie odbędzie się też Jarmark Świętojański.


Liczy się każde wsparcie - akcja #BiałostoczaniePomagają

5.04.2020, 13:34

Pod hasłem #BiałostoczaniePomagają miejscowi przedsiębiorcy wraz ze Stowarzyszeniem Kibiców Jagiellonii zbierają pieniądze na pomoc białostockim szpitalom.


Hotele miejskich ośrodków sportowych w Białymstoku i Łomży będą pełniły rolę tzw. izolatoriów

4.04.2020, 16:36

W województwie podlaskim powstają dwa pierwsze tzw. izolatoria. Będą w nich przebywać osoby, które czekają na wyniki testów na obecność koronawirusa.


Puste parki i kolejki przed sklepami w Białymstoku [zdjęcia]

4.04.2020, 10:10

Barierki ustawione przy głównych alejach, komunikaty o zakazie wchodzenia i patrole straży miejskiej. W taki sposób w Białymstoku realizowane są ograniczenia w dostępie m.in. do parków. Natomiast tłoczno jest przed sklepami, przed którymi ustawiają się spore kolejki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok