Radio Białystok | Wiadomości | Minister edukacji podał terminy matur i egzaminów, nauka zdalna do 24 maja

Minister edukacji podał terminy matur i egzaminów, nauka zdalna do 24 maja

24.04.2020, 12:04, akt. 14:19

W tym roku egzaminy dla ósmoklasistów zostaną przeprowadzone od 16 do 18 czerwca; egzaminy maturalne odbędą się od 8 do 29 czerwca - powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Poinformował, że zamknięcie szkół zostało przedłużone do 24 maja.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów: zdrowia Łukasza Szumowskiego, edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.

Jak poinformował szef MEN, obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, aby wznowić działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego - jak przekazał - rząd zdecydował o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek. "To ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin, bo do 24 maja" - powiedział Piontkowski.

Zaznaczył, że uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. Dodał jednocześnie, że za kilka dni rząd poda informacje, czy "będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej".

Piontkowski przekazał, że egzaminy maturalne w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. "Chcielibyśmy, aby one w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną, nie miały tej części ustnej - będą to więc tylko i wyłącznie matury pisemne" - zapowiedział minister. Matury potrwają do końca czerwca, rozpoczną się od egzaminu z języka polskiego - powiedział minister.

Zaznaczył, że dodatkowy egzamin maturalny dla osób, które z różnych, usprawiedliwionych przyczyn nie będą mogły przystąpić do matury w terminie podstawowym, powinien odbyć się na początku lipca.

"Przewidujemy, że mniej więcej do 11 sierpnia będzie możliwość podania wyników maturalnych, a ci, którzy chcieliby poprawiać, mogliby to zrobić na początku września; wtedy wyniki egzaminów poprawkowych byłyby już do wiadomości uczelni i uczniów do końcówki września" - poinformował minister.

Przekazał, że od 16 do 18 czerwca zostaną natomiast przeprowadzone egzaminy dla ósmoklasistów. "Od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające klasyfikacje zawodowe, a potem, w połowie sierpnia egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych tak, aby mogli oni dokończyć praktyki" - poinformował Piontkowski.

Szef MEN pokreślił, że ten plan przewiduje, że wszyscy uczniowie będą mogli w niewiele różniących się terminach rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla. "Planujemy, że wraz z terminem dodatkowym egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końcówki lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa, zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich" - dodał Piontkowski.

Piontkowski wyraził też nadzieję, że sytuacja epidemii pozwoli przeprowadzać zaplanowane egzaminy przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. "Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, będzie w odpowiedniej odległości od pozostałych uczniów, aby przeprowadzenie tych egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin" - podkreślił.

Ocenił, że ogłoszone w piątek decyzje dają uczniom i nauczycielom "długą perspektywę". "Wyraźnie daje czas zarówno maturzystom, jak i ósmoklasistom na to, aby przygotowali się do egzaminów" - uznał szef MEN.

źródło: PAP | red: mak, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończenie roku szkolnego - inne niż zwykle

24.04.2020, 08:49

To jest inne niż dotychczas zakończenie roku szkolnego: bez uroczystych apeli i wspólnych zdjęć.


Koniec roku w liceach i technikach bez uroczystego rozdania świadectw

23.04.2020, 18:12

Maturzyści kończą w piątek (24.04) rok szkolny, ale nie będą mogli uczestniczyć w uroczystym wręczeniu świadectw, jak to było zazwyczaj. Ze względu na epidemię szkoły są zamknięte.


Piontkowski: jeśli będzie taka konieczność, od września kontynuacja nauczania na odległość

21.04.2020, 19:28

Jeśli będzie taka konieczność, w nowym roku szkolnym będziemy kontynuować nauczanie na odległość – zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Poinformował, że zasób materiałów i narzędzi do zdalnego nauczania będzie rozszerzany, aby przygotować się na ewentualną kontynuację tej formy kształcenia.


Świadectwa ukończenia szkoły w wersji elektronicznej, a matura bez części ustnej?

21.04.2020, 17:15

Ministerstwo edukacji rozważa stworzenie elektronicznej wersji świadectwa ukończenia szkoły, która byłaby równorzędna ze świadectwem papierowym - poinformował szef resortu, Dariusz Piontkowski.


"Zdalni, nieidealni" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

21.04.2020, 00:01

Nauczanie zdalne to temat wywołujący skrajne emocje i wiele dyskusji. W czasie zawieszenia zajęć w szkołach nauczyciele, uczniowie, a także rodzice muszą odnaleźć się w nowej, trudnej szkolnej rzeczywistości.


Jest rozporządzenie w sprawie wydłużenia zasiłku opiekuńczego

10.04.2020, 18:53

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat zostanie przedłużony na okres zamknięcia placówek oświatowych, jednak nie dłużej niż do 26 kwietnia - wynika z opublikowanego w piątek (10.04) rozporządzenia Rady Ministrów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok