Radio Białystok | Wiadomości | Gmina Choroszcz wspiera mieszkańców w ochronie zasobów wody

Gmina Choroszcz wspiera mieszkańców w ochronie zasobów wody

autor: Marcin Mazewski

25.04.2020, 14:50, akt. 15:36

To ekologiczna i ekonomiczna propozycja dla mieszkańców gminy Choroszcz. Mogą oni składać wnioski o dofinansowanie na instalację do zbierania "deszczówki".

źródło: UM Choroszcz
źródło: UM Choroszcz

Instalacje do gromadzenia wód opadowych pomogą zaoszczędzić część zasobów wody gruntowej - mówi burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.

- Bardzo się cieszę, że wparcie w zakresie ochrony wody poprzez jej gromadzenie możemy zaproponować w tym okresie. (...) Widzimy co dzieje się z zasobami wody w naszym kraju z roku na rok. Jest coraz trudniej, a zjawisko suszy, niestety, już nie brzmi tak egzotycznie jak jeszcze kilka lat temu. Dlatego jako społeczeństwo jesteśmy zmuszeni do oszczędzania wody. Mieszkańcy także na tym skorzystają, bo np. do podlewania ogródków, teraz wykorzystują wodę uzdatnioną, za którą muszą płacić. Deszczówka jest darmowa - podkreśla Robert Wardziński. 


Dotacja jest udzielana w wysokości do 50% poniesionych kosztów, przy czym wynosi maksymalnie 2 tysiące złotych. Może służyć także renowacji starej instalacji. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie. Projekt od początku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. 


- Jestem zainteresowana wszelkimi proekologicznymi działaniami. Deszczówkę chcę wykorzystywać do podlewania ogródka. Jest to bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Na wymianę rynien i rozstawienie kilku zbiorników do gromadzenia opadów z pewnością kwota dofinansowania mi wystarczy. I tylko trzeba czekać deszczu - mówi mieszkanka Choroszczy Monika Chmielewska.


Wnioski o dofinansowanie można składać w Urzędzie Miejskim w Choroszczy do końca czerwca. Więcej informacji można znaleźć na stronie urzędu.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Międzynarodowym Dniu Ziemi, w Choroszczy stanęła instalacja w kształcie serca

22.04.2020, 17:10

Ma przysłużyć się ochronie przyrody, ale nie tylko. Instalacja w kształcie serca stanęła na Placu Brodowicza w Choroszczy.


Seniorki z Choroszczy pomagają w walce z koronawirusem - szyją maseczki

18.04.2020, 07:39

Chcą pomóc w walce z koronawirusem i szyją maseczki.


Na co dzień produkują okna i drzwi - teraz także przyłbice chroniące przed zarażeniem koronawirusem

4.04.2020, 10:21

Kolejne podlaskie przedsiębiorstwa odpowiadają na apel szpitali o pomoc w walce z koronawirusem. Wśród nich jest także firma Abakus z Choroszczy.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok