Radio Białystok | Wiadomości | Studenci skarżą się na ograniczony dostęp do bibliotek. Mają problem z napisaniem prac dyplomowych

Studenci skarżą się na ograniczony dostęp do bibliotek. Mają problem z napisaniem prac dyplomowych

autor: Robert Bońkowski

29.04.2020, 07:19, akt. 07:36

Mija drugi miesiąc od zamknięcia bibliotek i zawieszenia zajęć na uczelniach wyższych. Okazuje się, że to kłopot dla studentów, a szczególnie tych, którzy będą bronić swoich prac dyplomowych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Studenci skarżą się na ograniczony dostęp do bibliotek - relacja Roberta Bońkowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Utrudniony dostęp do zasobów bibliotek

Jak mówią nam dyplomanci - pojawiły się problemy z ukończeniem prac dyplomowych.

-  Na pewno ukończenie pracy w tym momencie jest znacznie trudniejsze. Jest ograniczony dostęp do literatury oraz do korzystania z samej biblioteki. W Internecie nie ma tak szerokiego dostępu do książek, tak by cała praca mogła się oprzeć tylko na takich źródłach - mówi studentka Uniwersytetu w Białymstoku.

Przewodniczący Parlamentu Studentów Uniwersytety w Białymstoku Mateusz Sarnacki mówi, że problem ten jest konsultowany z władzami uczelni.

Podczas rozmowy z prorektorem ds. studenckich prof. Halickim poruszyliśmy temat ewentualnego dostępu studentów broniących dyplomów do zasobów bibliotecznych. Oczywiście w miarę możliwości z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa 

- mówi Mateusz Sarnacki.

Rzecznik UwB Katarzyna Dziedzik dodaje, że władze uczelni myślą nad rozwiązaniem tego problemu.

Z całą pewnością dostęp studentów do zasobów bibliotecznych w najbliższym czasie zostanie częściowo przywrócony. W jakim zakresie i w jakich zasadach? Decyzje te zapadną niedługo. Priorytet będą tu miały osoby, które w tym roku akademickim będą się bronić. Musimy uwzględnić kwestie bezpieczeństwa i przepisy sanitarne

 - informuje Katarzyna Dziedzik.

W jakiej formie obrony?

Do studentów dochodzą różne sygnały dotyczące formy obron prac dyplomowych.

- Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnego komunikatu od uczelni dotyczącego tego, jak może wyglądać obrona pracy. Słyszałam różne możliwości. Mówi się, że będą to obrony online, czy po prostu obrony stacjonarne, ale z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa - mówi jedna ze studentek Uniwersytetu w Białymstoku.

Przewodniczący Parlamentu Studentów Mateusz Sarnacki zauważa, że uczelnia jest w stanie przeprowadzić obrony stacjonarnie, przy zachowaniu odpowiednich zasad sanitarnych. Z kolei Rzecznik Prasowy UwB Katarzyna Dziedzik zauważa, że decyzje dotyczące terminów i trybu obron zapadną niedługo.

- Wkrótce zapadną decyzje dotyczące terminu i trybu obron dyplomów oraz możliwości ewentualnego przesuwania egzaminów. W tym wypadku trzeba będzie zastosować bardziej indywidualne podejście, ponieważ charakter prac jest zróżnicowany.

Obrony online na Politechnice Białostockiej

Jak mówi Polskiemu Radiu Białystok Rzecznik Politechniki Białostockiej Dorota Sawicka - studenci i doktoranci mogą korzystać w pewnym stopniu z zasobów bibliotecznych.

Zachęcamy naszych studentów i doktorantów do korzystania z zasobów internetowych naszej biblioteki. Warto zwrócić uwagę na to, że większość zasobów bibliotecznych na świecie, w związku z pandemią, została udostępniona bezpłatnie. Jednak w przypadku literatury, do której dostęp jest ograniczony, proponujemy naszym studentom zamawianie telefoniczne lub mailowe skanów artykułów czy potrzebnych fragmentów książek 

- przekonuje rzecznik Politechniki Białostockiej.

Jak mówi Polskiemu Radiu Białystok Rzecznik Politechniki Białostockiej Dorota Sawicka - uczelnia przeprowadza już obrony za pomocą specjalnego systemu sieciowego.

- Obrony prac dyplomowych prowadzone są w tej chwili na bieżąco. Pozwala nam na to rozbudowany system kształcenia zdalnego - mówi Dorota Sawicka.

Rozwiązywane są także problemy studentów, których praca opiera się na badaniach laboratoryjnych.

Studenci kończący cykl kształcenia w tym semestrze, będą powoli przygotowywać się do pisania i obrony prac dyplomowych. Po pierwsze w uzasadnionych przypadkach dyplomant z promotorem może wchodzić do laboratorium, ale wiele prac prowadzonych jest w formie projektów czy ekspertyz technicznych  i tutaj wystarczy kontakt zdalny z promotorem. Warto podkreślić także, że studenci mogą oddawać prace dyplomowe do końca września. Jest więc jeszcze czas. Poza tym wszelkie problemy powinni zgłaszać do właściwego dziekana. Będziemy starali się za każdym razem do spraw podchodzić indywidualnie i starać się rozwiązywać problemy 

- mówi Dorota Sawicka.

Przypomnijmy, że zajęcia dydaktyczne na uczelniach wyższych zawieszone są do 24 maja. Ma to związek z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Resort nauki przedstawił rekomendacje dla uczelni dot. rekrutacji na rok 2020/2021

28.04.2020, 19:57

Resort nauki poinformował we wtorek (28.04), jak ma przebiegać proces rekrutacji na studia na rok 2020/2021. Wytyczne dotyczą m.in. wydłużenia czasu rekrutacji czy zapewnienia bezpieczeństwa w razie dodatkowych egzaminów. Ma to związek ze zmienionym harmonogramem tegorocznych matur i pandemią koronawirusa.


Pierwsza obrona rozprawy doktorskiej online na Politechnice Białostockiej

28.04.2020, 13:57

Pierwsza, historyczna, przeprowadzona zdalnie, publiczna obrona rozprawy doktorskiej odbyła się na Politechnice Białostockiej.


Studia podyplomowe pod znakiem zapytania - władze białostockich uczelni szukają rozwiązań

17.04.2020, 13:39

Niektóre zajęcia odbywają się zdalnie, inne są zawieszone, bo na zmianę formy kształcenia nie zgodzili się studenci. 


Gowin: rok akademicki zostanie przedłużony, jeśli w maju uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania

31.03.2020, 12:05

Jeżeli uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania w maju, to z całą pewnością rok akademicki będzie musiał być wydłużony - zasugerował we wtorek szef resortu nauki Jarosław Gowin.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Paweł Wądołowski
POLICJA
17.05.2021, 14:54, akt. 17:14

Policyjne patrole znów na wodzieźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok