Radio Białystok | Wiadomości | Ruszył miejski program kastracji właścicielskich zwierząt w Białymstoku

Ruszył miejski program kastracji właścicielskich zwierząt w Białymstoku

30.04.2020, 10:18, akt. 10:30

Białostoczanie, właściciele psów i kotów, będą mogli bezpłatnie lub częściowo pokrywając koszty, skorzystać z miejskiego programu "Kastracja zwierząt właścicielskich". Jego głównym celem jest zapobieganie bezdomności zwierząt.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Kastracji będzie można poddać ok. 150 zwierząt 

Projekt prowadzi Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku, placówka podległa miastu. Dzięki programowi będzie mogło być wykastrowanych ok. 150 zwierząt - powiedziała  kierowniczka białostockiego schroniska Anna Jaroszewicz.

Projekt to kontynuacja ubiegłorocznego pilotażu, który jest częścią miejskiego "Programu opieki nad zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt". Anna Jaroszewicz oceniła, że pilotaż tego projektu sprawdził się, właściciele coraz świadomiej podchodzą do posiadania domowych zwierząt, ich zdrowia, ale też - jak podkreśliła - są coraz bardziej świadomi, jeśli chodzi o bezdomność zwierząt.

Projekt ma zapobiegać bezdomności zwierząt

W ubiegłym roku zabiegowi kastracji poddano w ramach projektu 155 zwierząt. W ocenie schroniska, to duże zainteresowanie. Anna Jaroszewicz dodała, że dlatego tak ważna jest kontynuacja tego projektu.

Podkreśliła, że szczeniaki, które trafiają do schronisk, "nie spadają z nieba", a pochodzą właśnie od właścicielskich psów. 

- Problem ten jest coraz mocniej nagłaśniany, w internecie ludzie wstawiają zdjęcia porzuconych szczeniąt w lasach czy w jakiś pudełkach, dzielą się informacjami, komentują - powiedziała. Dodała, że takie miejskie projekty mają zachęcać do zapobiegania bezdomności zwierząt.

Osoby z Białostocką Kartą Rodziny skorzystają z programu bezpłatnie

W projekcie mogą wziąć udział białostoczanie mający psa lub kota. Osoby z Białostocką Kartą Rodziny lub Kartą Aktywnego Seniora mogą skorzystać z programu bezpłatnie. Pozostałe osoby będą musiały uiścić opłatę, której wysokość zależy od gatunku i płci zwierzęcia.

Dodatkowo każde zwierzę w ramach programu zostanie bezpłatnie zaczipowane i zarejestrowane w bazie.

W tym roku na realizację projektu przewidziano 18 tys. zł. Z wyliczeń schroniska wynika, że z tych pieniędzy uda się wykastrować ok. 150 zwierząt. Kastracje będą wykonywane do wyczerpania środków, ale nie dłużej niż do końca listopada.

Szczegóły projektu są na stronie internetowej schroniska.

Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku opiekuje się bezdomnymi psami, przebywa w nim ok. 200 psów, co miesiąc trafia kilkadziesiąt. Psy, które tam przebywają, są kastrowane. Opieką nad bezdomnymi kotami w mieście zajmuje się m.in. Fundacja Kotkowo. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sokólskie schronisko dla zwierząt apeluje o pomoc finansową

21.04.2020, 11:23

Potrzeba dobrej jakości karmy i wsparcia finansowego. Sokólskie schronisko dla zwierząt próbuje radzić sobie w czasie pandemii koronawirusa.


Schronisko dla psów w Białymstoku zamknięte w związku z koronawirusem, ale adopcje wciąż możliwe

19.03.2020, 16:12

W ubiegły czwartek (12.03) schronisko do odwołania zostało zamknięte dla odwiedzających i wolontariuszy, którzy socjalizują i wyprowadzają psy na spacery.


W Białymstoku można zapłacić mniej za sterylizację kotów

2.03.2020, 14:07

Można zapłacić mniej za wykastrowanie bądź sterylizację kotów. Wiele lecznic w Białymstoku rezygnuje ze swoich zysków wykonując takie zabiegi nawet o 50% taniej niż dotychczas. To w ramach corocznej akcji ograniczania bezdomności tych zwierząt.


Wolontariusze zachęcali do zabierania starszych psów z białostockiego schroniska

26.01.2020, 12:49

To była okazja do tego, by poznać schroniskowe psy, porozmawiać z wolontariuszami i spędzić czas w miłej atmosferze. W białostockiej kawiarni "Gram off on" przy ul. Malmeda odbyła się "Herbatka na czterech łapkach".

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok