Radio Białystok | Wiadomości | Czy władze podlaskich miast i gmin otworzą przedszkola i żłobki? Wkrótce decyzje

Czy władze podlaskich miast i gmin otworzą przedszkola i żłobki? Wkrótce decyzje

Władze Bielska Podlaskiego, Hajnówki, gminy i miasta Siemiatycze na razie badają sytuację i swoje możliwości. Dopiero w przyszłym tygodniu powinny zapaść konkretne decyzje, czy 6 maja otworzą swoje przedszkola i żłobki.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Władze Bielska Podlaskiego, Hajnówki, gminy i miasta Siemiatycze na razie badają sytuację - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Otwarcie przedszkoli i żłobków deklarują władze Siemiatycz

Otwarcie przedszkoli i żłobków deklarują władze Siemiatycz. Jednak - jak  mówi burmistrz tego miasta Piotr Siniakowicz - decyzja zapadnie po konsultacji z rodzicami. Na portalu społecznościowym zamieścił zapytanie do rodziców, czy poślą swoje dzieci do placówek. Jak mówi Piotr Siniakowicz, to od ich deklaracji będzie zależeć decyzja o otwarciu placówek. Burmistrz podkreśla, że ma zapewnienie od dyrektorów przedszkoli i żłobków, że są przygotowani na przyjęcie maluchów.

Do siemiatyckich trzech przedszkoli zapisanych jest około 300 dzieci, a do trzech żłobków około 150. W samej gminie Siemiatycze z kolei przed epidemią do przedszkola, trzech oddziałów przedszkolnych i żłobka uczęszczało 250 dzieci.

Wójt gminy Siemiatycze Edward Krasowski nie sądzi, by udało się otworzyć placówki 6 maja, bo trzeba spełnić wiele rygorów sanitarnych. Zapewnia, że placówki uda się otworzyć najpóżniej 11 maja. Pracownicy placówek w gminie Siemiatycze dzwonią też do rodziców z pytaniem czy poślą oni swoje dzieci do przedszkoli i żłobkach. Część rodziców już taką deklarację złożyła.

W Bielsku Podlaskim i Hajnówce decyzje o otwarciu przedszkoli i żłobków mają zapaść w poniedziałek (04.05). Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski w piątek (01.05) podczas telekonferencji będzie omawiał sytuację z dyrektorami poszczególnych placówek.

W Łomży decyzja jeszcze nie zapadła

W Łomży decyzja w sprawie od kiedy czynne będą przedszkola jeszcze nie zapadła. 

- Ostateczny termin otwarcia placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest samorząd Miasta Łomża ma być podjęty po analizie warunków jakie należy spełnić oraz w  porozumieniu z Sanepidem - poinformowali Grzegorz Daniluk z łomżyńskiego ratusza.

Decyzje w Michałowie po konsultacjach

Decyzje o możliwości otwarcia przedszkoli i żłobków nie są łatwe i wymagają pilnych konsultacji z sanepidem i rodzicami. Część podlaskich samorządowców przyznaje, że wznowienie działalności miejsc opieki nad dziećmi w czasie epidemii nie jest przesądzone. Decyzje zapadną po wielu konsultacjach – mówi zastępca burmistrza Michałowa Konrad Sikora.

Z szybką decyzją zwlekać też będzie burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek. Jak mówi, na razie brakuje szczegółowych wytycznych dotyczących zasad ponownego otwarcia żłobków i przedszkoli.

Możliwość ponownego otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja zapowiedział w środę (29.04) premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że decyzje będą podejmowały organy prowadzące, a placówki muszą spełniać wymogi sanitarne.


Sytuacja w Suwałkach, Augustowie i Sejnach

W  Suwałkach, nie wcześniej niż 11 maja, dzieci wrócą do miejskich  żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. To decyzja władz miasta, podyktowana przede wszystkim troską o bezpieczeństwo podopiecznych jak i pracowników tych instytucji. 

Zanim maluchy wrócą do swoich żłobków i przedszkoli, dyrektorzy tych instytucji razem z miejskimi urzędnikami i Sanepidem stworzą zasady bezpiecznych warunków pobytu i pracy. Jak informuje Kamil Sznel z biura prezydenta Suwałk, do tych placówek w pierwszej kolejności wrócą dzieci tych, którzy nie mogą pracować zdalnie, jak pracownicy systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, handlu, zakładów produkcyjnych, czy osoby związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Kolejne decyzje w tej sprawie zapadną w przyszłym tygodniu. 

Augustowscy urzędnicy po rozmowach z dyrektorami placówek zdecydowali, że żłobek i przedszkola zostaną otwarte dopiero, kiedy zostaną odpowiednio  przygotowane. Z przeprowadzonych już rozmów z rodzicami przedszkolaków  wynika, ze ponad połowa jeszcze nie planuje wysyłać swoich pociech na  zajęcia wyjaśnia zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz. W poniedziałek odbędą się konsultacje z Sanepidem a konkretne decyzje będą podejmowane bardzo ostrożnie. 

Podobnie sprawę stawia Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski. Nie wiadomo, kiedy dzieci wrócą do jedynego w mieście żłobka i przedszkola. Jak podkreśla, taka decyzja to duża odpowiedzialność, a chodzi przede wszystkim o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa. Ustalenia w tej sprawie zapadną  najprawdopodobniej na początku tygodnia.


Żłobki i przedszkola w gminie Supraśl otwarte od 6 maja


Żłobki i przedszkola w gminie Supraśl będą otwarte od 6 maja. Taką decyzję podjął burmistrz Radosław Dobrowolski. Jak mówi - chce w ten sposób pomóc rodzicom, którzy chcą iść do pracy, a nie mają z kim zostawić dzieci. 

Radosław Dobrowolski dodaje, że szczegóły przestrzegania zasad sanitarnych w przedszkolach będą jeszcze opracowywane.


Władze Sokółki czekają na wyjaśnienia 

Władze gminy Sokółka wstrzymują się na razie z podjęciem decyzji o uruchomieniu przedszkoli i żłobka. Burmistrz Ewa Kulikowska czeka na szczegółowe wyjaśnienia ze strony Sanepidu i Podlaskiego Kuratora Oświaty, jak bezpiecznie zorganizować pracę placówek. 

Jak informuje zastępca burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, władze miasteczka mają wiele wątpliwości co do ogólnych wytycznych dotyczących uruchomienia przedszkoli.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Otwarcie żłobków i przedszkoli jest możliwością a nie nakazem

30.04.2020, 13:55

Uruchomienie miejsc opieki nad dziećmi nie jest obowiązkiem; musimy to zrobić w maksymalnej trosce o bezpieczeństwo, o zdrowie dzieci i pracowników tych placówek - powiedział w czwartek (30.04) minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Do 24 maja żłobki i przedszkola w Białymstoku zamknięte

30.04.2020, 11:37

Przynajmniej do 24 maja żłobki i przedszkola w Białymstoku będą nieczynne. Taką decyzję podjęły władze miasta w odpowiedzi na możliwość otwarcia placówek od 6 maja.


Do augustowskiego żłobka będą przyjmowane tylko dzieci szczepione

30.04.2020, 09:02

Taką decyzję podjęli radni podczas ostatniej sesji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Iza Kosakowska
SPORT
2.08.2020, 20:05, akt. 3.08.2020, 06:31

Wiemy, kto wygrał w "Leśnym Biegu" gminy Krasnopol

Cerkiew pw. św. proroka Eliasza na Dojlidach, fot. Anna Petrovska
REGION
2.08.2020, 07:33, akt. 3.08.2020, 12:12

Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza
fot. Olga Gordiejew
KULTURA
1.08.2020, 15:05, akt. 2.08.2020, 09:58

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok