Radio Białystok | Wiadomości | Piontkowski: Zagrożenie podczas matur mniejsze niż podczas robienia zakupów

Piontkowski: Zagrożenie podczas matur mniejsze niż podczas robienia zakupów

7.05.2020, 14:24, akt. 14:39

Zagrożenie epidemiczne w trakcie matury jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie - napisał w czwartek na Twitterze minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Matury rozpoczną się 8 czerwca

Zgodnie z obecnym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury mają się rozpocząć za miesiąc - 8 czerwca.

- Zagrożenie epidemiczne w trakcie #matura2020 jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie, gdzie klienci często mijają się w bardzo bliskiej odległości od siebie - napisał szef MEN na Twitterze.W związku z epidemią koronawirusa, od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Lekcje prowadzone są zdalnie. Przesunięte zostały też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur, które miały rozpocząć się 4 maja.

Pod koniec kwietnia minister edukacji poinformował, że zgodnie z nowym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. Sesja potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego, dla tych abiturientów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu, jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br.

Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze dwa dodatkowe obowiązkowe egzaminy - pisemny i ustny z języka ojczystego.


Wkrótce wytyczne dla dyrektorów placówek

Wkrótce będą przygotowane szczegółowe wytyczne dla dyrektorów, w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia egzaminów, m.in. rekomendacje dot. odległości między uczniami i dezynfekcji - poinformowała w czwartek (7.05) rzeczniczka MEN Anna Ostrowska.

W związku z epidemią koronawirusa, od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Lekcje prowadzone są zdalnie. Przesunięte zostały też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym egzaminu ósmoklasisty, który miał być przeprowadzony w kwietniu oraz matur, które miały rozpocząć się 4 maja.

Pod koniec kwietnia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski  poinformował, że zgodnie z nowym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca, a matury rozpoczną się 8 czerwca. Sesja maturalna potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. W tym roku na maturze nie będzie egzaminów ustnych. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca.

Ósmoklasiści, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu będą go pisać w drugim terminie w dniach 7-9 lipca. Dla maturzystów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu dodatkową sesję zaplanowano od 8 do 14 lipca.

- W tej chwili arkusze do egzaminu ósmoklasisty i maturalnego zostały wydrukowane, popakowane w pakiety oraz zapakowane w paczki zgodnie z zamówieniem, które Centralna Komisja Egzaminacyjna otrzymała ze szkół. Pakiety czekają w bezpiecznym miejscu na wysyłkę, zgodnie z ogłoszonym harmonogramem - poinformowała w czwartek rzeczniczka resortu edukacji.

Podała, że CKE wraz z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi pracują nad zasadami oceniania rozwiązań zadań, zmianami w harmonogramie spotkań poegzaminacyjnych i zmianami w harmonogramie sprawdzania oraz oceniania prac.

Jednocześnie - jak zaznaczyła Ostrowska - cały czas trwają prace nad przygotowaniem arkuszy na terminy dodatkowe egzaminów oraz prace nad informatorami o egzaminie ósmoklasisty z przedmiotów dodatkowych od 2021 r. i egzaminu maturalnego od 2023 r., które zostaną ogłoszone we wrześniu tego roku.

"Kwestie bezpieczeństwa są dla nas kluczowe" - podkreśliła  rzeczniczka MEN.

- Już wkrótce przygotujemy szczegółowe wytyczne dla dyrektorów, w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia egzaminów. Będą w nich ujęte rekomendacje dotyczące m.in. odpowiedniej przestrzeni, odległości między uczniami, zachowania się podczas egzaminu czy dezynfekcji powierzchni. Będą również określone wytyczne dla uczniów przystępujących do egzaminu - poinformowała.

- W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, zrezygnowaliśmy z  części ustnej egzaminu maturalnego. Chcielibyśmy, aby uczniowie – mimo  trudniejszej sytuacji – mogli maksymalnie skupić się na egzaminie,  dlatego nie przewidujemy, aby musieli oni mieć na sobie maseczkę podczas  pisania. Na pewno każdy z nich będzie proszony o przyniesienie własnego  długopisu, a między piszącymi zachowana będzie odpowiednia odległość. O  szczegółach niebawem poinformujemy - dodała Ostrowska.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Piontkowski: w drugiej połowie maja decyzja o ewentualnym otwarciu szkół

5.05.2020, 10:05

Decyzję o tym, czy powrócimy do stacjonarnej formy nauczania podejmiemy w drugiej połowie maja. Wtedy będziemy mieli więcej informacji na temat tego, jak rozwija się epidemia – powiedział we wtorek (5.05) minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.


Piontkowski: nie widzę powodu, żeby uczniowie musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminu

30.04.2020, 14:10

Nie widzę powodu, żeby ósmoklasiści i maturzyści musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminów - podkreślił w czwartek (30.04) minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.


Dariusz Piontkowski

27.04.2020, 08:32

"Uczniowie będą musieli zachować środki ostrożności: odległość, być może maseczki, na pewno dezynfekcja rąk. Nie widzę potrzeby, by maseczki nakładali na czas egzaminu, ale to uzgodnimy z ministrem zdrowia"
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok