Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej

27.04.2020, 08:32, akt. 09:23

"Uczniowie będą musieli zachować środki ostrożności: odległość, być może maseczki, na pewno dezynfekcja rąk. Nie widzę potrzeby, by maseczki nakładali na czas egzaminu, ale to uzgodnimy z ministrem zdrowia"

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zajęcia w szkołach nadal będą zawieszone. Przesunięte zostały także egzaminy. Maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a ósmoklasistów 16 czerwca. O tych zmianach z ministrem Edukacji Narodowej Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Daty rozpoczęcia egzaminów są znane, natomiast szczegóły jak to wszystko będzie zorganizowane, czy Ministerstwo Edukacji Narodowej wyda jakąś ogólną instrukcję, ogólne zasady jak to wszystko przeprowadzić, żeby było przede wszystkim bezpiecznie.


Dariusz Piontkowski: Te instrukcje, wytyczne szczegółowe będą na pewno w uzgodnieniu z ministrem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym. Jeśli chodzi o sam  techniczny sposób przeprowadzania egzaminów, to on jest znany od lat. Dyrektorzy szkół już w lutym powoływali komisje nadzorujące, wiadomo, w jakich salach uczniowie będą ten egzamin zdawali. 

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała arkusze egzaminacyjne dla ósmoklasistów i maturzystów, w ciągu kilku tygodni zostaną one rozdysponowane do szkół, jest odpowiednia procedura przyjmowania tych arkuszy, zabezpieczenia ich tak, aby nie były dostępne przed terminem egzaminu. No i potem te komisje nadzorujące będą wpuszczały uczniów.

Jak rozumiem, zwłaszcza w drodze do szkoły oraz w samej już szkole, przy dochodzeniu do sali egzaminacyjnej uczniowie będą musieli zachować jakieś specjalne środki ostrożności - odległość, być może maseczki, dezynfekcja rąk i na samej sali, jak już usiądą w swoich ławkach, to wydaje się, że będą zdecydowanie bardziej bezpieczni, bo odległość między poszczególnymi zdającymi jest około 2 m, a nawet i więcej. 

W związku z tym, na dzień dzisiejszy, ja nie widzę potrzeby, aby maseczki zakładali w trakcie egzaminu, ale to już ostatecznie uzgodnimy z ministrem zdrowia. Także wydaje się, że ten egzamin powinien przebiegać w sposób bardzo podobny, jak to przebiegało w poprzednich latach. Zmienił się termin, to jest na pewno ta zmiana, która będzie wiązała się z tym stanem epidemii, ale dziś uczniowie wiedzą z dużym wyprzedzeniem, jaki jest termin zdawania egzaminów, nie ma więc tego elementu niepewności, o którym jeszcze niedawno spora część z nich mówiła.


Kiedy będą wyniki? Ponadto także trzeba było zmienić terminy dodatkowych egzaminów poprawkowych.


To prawda, ale będą egzaminy dodatkowe, bo przecież może się zdarzyć, że któryś z uczniów z powodów losowych, choroby nie będzie mógł przyjść na egzamin, wówczas możliwy jest termin dodatkowy. 

Na początku lipca w przypadku ósmoklasistów i podobnie jest w przypadku egzaminu maturalnego. Przewidujemy, że do końca lipca uda się w związku z tym sprawdzić egzaminy ósmoklasisty, tak aby mogli rozpocząć rekrutację do szkół średnich. Ta rekrutacja będzie przesunięta prawie miesiąc w stosunku do tej rekrutacji, która odbywała się tradycyjnie w poprzednich latach. 

Podobnie będzie z maturzystami, tutaj przewidujemy, że będzie można do mniej więcej połowy sierpnia sprawdzić egzamin maturalny, abiturienci będą mogli spokojnie przekazywać swoje dokumenty do uczelni wyższych. W przypadku maturzystów egzamin poprawkowy przewidujemy w końcówce sierpnia tak, aby można było do końca września sprawdzić te egzaminy, tak aby ci poprawiający także mieli szansę uczestniczyć w rekrutacji w tych uczelniach, w których zostaną jeszcze miejsca. Przy czym egzamin poprawkowy z matury chyba początek września, nie mam przed sobą dat.


Ale najważniejsza zmiana, również związana z maturą, to nie będzie egzaminu ustnego. 


To poważna zmiana w stosunku do poprzednich lat. Tu mieliśmy dosyć duży dylemat, bo jednak choćby umiejętność wysławiania się w języku polskim też jest bardzo ważna, wszystkiego nie da się sprawdzić w formule pisemnej. Podobnie jest z językiem obcym nowożytnym. 

Uznaliśmy jednak, że te matury ustne trwają dosyć długo, to jest jednak kilka tygodni, kiedy wielu nauczycieli angażowanych jest w pracę na egzaminach, musi słuchać uczniów, którzy odpowiadają na pytania, bądź przygotowali prezentację w przypadku języka polskiego. Braliśmy pod uwagę również to, że wyniki z egzaminu ustnego nie mają wpływu na rekrutację do szkół wyższych. Uznaliśmy więc, że tym razem wyjątkowo zrezygnujemy z matur ustnych, co powinno usprawnić przebieg całego egzaminu, a i nie wpłynie też na sposób rekrutacji na uczelnie, poza oczywiście przesunięciem samego terminu rekrutacji.


Ale skoro ustna matura nie wpływa na nabór do szkół wyższych, to może w ogóle już zrezygnować?


To już niewiele zostało takich roczników, które będą zawierały maturę w tej formule. Przypomnę, że jest to stara podstawa programowa, która obowiązuje w obecnych klasach maturalnych, w klasach drugich i w części klas pierwszych, więc zmienianie reguł, które funkcjonowały przez wiele lat na kolejne 2 lata - nie wiem, czy to ma sens. Natomiast jednak rozmowa bezpośrednia pokazuje także stopień przygotowania ucznia, jego elokwencję i akurat na stałe z tego elementu ustnego matury bym nie rezygnował. 


Także istotne są przesunięcia egzaminów związanych z potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych, egzaminów zawodowych. Część szkół kończy się takimi egzaminami.


Akurat w przypadku egzaminów potwierdzających kwalifikacje, czyli tych egzaminów, które są wg starej formuły programowej, jeszcze się to nie zmienia, bo pierwotnie planowaliśmy, że te egzaminy rozpoczną się 22 czerwca i te egzaminy utrzymujemy  w tych datach. 

Ponieważ są to egzaminy dosyć skomplikowane, to jest tak, że wszyscy uczniowie część przynajmniej egzaminów zdają jednocześnie - są takie dwa dni, kiedy praktycznie wszyscy uczniowie potwierdzający kwalifikacje będą zdawali wspólnie, ale potem te egzaminy są jednak rozdzielone na poszczególne dni, na poszczególne zawody i jest to dosyć skomplikowana logistycznie procedura. Stąd staraliśmy się jej nie przesuwać. Przesunęliśmy te egzaminy zawodowe, które dotyczą uczniów szkół policealnych, ponieważ oni mieli problemy z dokończeniem praktyk i tutaj zdecydowaliśmy się przesunąć ten termin aż na połowę sierpnia.


Co z klasami 1-3, z przedszkolami? Czy rząd przygotowuje się do zmian, bo przecież zasiłki opiekuńcze będziemy mieli do końca majowego weekendu i co później, skoro ludzie mają wracać do pracy? 


O tym wspomniał zarówno pan premier Mateusz Morawiecki, jak również minister zdrowia. Kilkanaście dni temu mówili już o tym, że zastanawiamy się nad tym czy nie przywrócić na razie tej funkcji opiekuńczej dla najmłodszych dzieci, które dotąd chodziły do przedszkoli i do młodszych klas szkoły podstawowej tak, aby ich rodzice mogli spokojnie oddać dzieci pod opiekę nauczycieli, a sami wrócić do pracy. 

Czy taki wariant ostatecznie przyjmiemy, będziemy informowali w najbliższych dniach. Jeżeli zdecydujemy się na to, to oczywiście także poinformujemy, jak to powinno być mniej więcej zorganizowane.


Czy szkoły są przygotowane, bo to jednak ten reżim sanitarny trzeba będzie zachować?


Jeżeli w ogóle wrócimy do jakiejś funkcji opiekuńczej szkoły lub przedszkola, to na pewno nie będą mogły być te zajęcia w pełnych grupach tak, jak to było dotąd. Będziemy chcieli, aby te zajęcia odbywały się prawdopodobnie w mniejszych grupach, ale o szczegółach będziemy mówili, jeżeli taką decyzję podejmiemy.


Szkoły na razie to zdalne nauczanie będą prowadziły do 24 maja. Co po 24, czy na przykład wzorem Włoch nie zakończyć już roku szkolnego, czy przełożyć go do września tak jak to robią na Półwyspie Apenińskim?


Włosi nie są jedynym państwem, które jakieś decyzje podejmuje, Niemcy czy Austriacy próbują wracać, Skandynawowie, przynajmniej Szwedzi, nie przerwali w ogóle nauki w szkołach. Część państw zamierza wracać do tradycyjnej nauki z zachowaniem dodatkowych reżimów. Niektóre z państw próbują częściowo wracać do szkoły. 

My na razie daliśmy sobie dosyć długi czas - miesiąc na to, aby przyjrzeć się, jak będzie rozwijała się epidemia i w końcu maja, jak będziemy już mieli więcej danych, a nie będziemy opierali się tylko i wyłącznie na prognozach, podejmiemy decyzję co dalej. 

Wydaje mi się, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, ale także rodzice tęsknią jednak za tradycyjną szkołą. Jeżeli będzie taka możliwość i będzie to bezpieczne dla rodziców, a przede wszystkim dzieci i nauczycieli i ich rodzin, no to wtedy zdecydujemy się na powrót do szkoły. Mamy jednak teraz trochę czasu, pewną perspektywę dłuższą, w której wiadomo, co się będzie działo przez najbliższy miesiąc i to też myślę, że jest pewnego rodzaju stabilizacja i przynajmniej wiadomo przez dłuższy czas, jak ta nauka będzie wyglądała. Kontynuujemy to, co rozpoczęło się w końcówce nie marca. 


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok