Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej

27.04.2020, 08:32, akt. 09:23

"Uczniowie będą musieli zachować środki ostrożności: odległość, być może maseczki, na pewno dezynfekcja rąk. Nie widzę potrzeby, by maseczki nakładali na czas egzaminu, ale to uzgodnimy z ministrem zdrowia"

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zajęcia w szkołach nadal będą zawieszone. Przesunięte zostały także egzaminy. Maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a ósmoklasistów 16 czerwca. O tych zmianach z ministrem Edukacji Narodowej Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Daty rozpoczęcia egzaminów są znane, natomiast szczegóły jak to wszystko będzie zorganizowane, czy Ministerstwo Edukacji Narodowej wyda jakąś ogólną instrukcję, ogólne zasady jak to wszystko przeprowadzić, żeby było przede wszystkim bezpiecznie.


Dariusz Piontkowski: Te instrukcje, wytyczne szczegółowe będą na pewno w uzgodnieniu z ministrem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym. Jeśli chodzi o sam  techniczny sposób przeprowadzania egzaminów, to on jest znany od lat. Dyrektorzy szkół już w lutym powoływali komisje nadzorujące, wiadomo, w jakich salach uczniowie będą ten egzamin zdawali. 

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała arkusze egzaminacyjne dla ósmoklasistów i maturzystów, w ciągu kilku tygodni zostaną one rozdysponowane do szkół, jest odpowiednia procedura przyjmowania tych arkuszy, zabezpieczenia ich tak, aby nie były dostępne przed terminem egzaminu. No i potem te komisje nadzorujące będą wpuszczały uczniów.

Jak rozumiem, zwłaszcza w drodze do szkoły oraz w samej już szkole, przy dochodzeniu do sali egzaminacyjnej uczniowie będą musieli zachować jakieś specjalne środki ostrożności - odległość, być może maseczki, dezynfekcja rąk i na samej sali, jak już usiądą w swoich ławkach, to wydaje się, że będą zdecydowanie bardziej bezpieczni, bo odległość między poszczególnymi zdającymi jest około 2 m, a nawet i więcej. 

W związku z tym, na dzień dzisiejszy, ja nie widzę potrzeby, aby maseczki zakładali w trakcie egzaminu, ale to już ostatecznie uzgodnimy z ministrem zdrowia. Także wydaje się, że ten egzamin powinien przebiegać w sposób bardzo podobny, jak to przebiegało w poprzednich latach. Zmienił się termin, to jest na pewno ta zmiana, która będzie wiązała się z tym stanem epidemii, ale dziś uczniowie wiedzą z dużym wyprzedzeniem, jaki jest termin zdawania egzaminów, nie ma więc tego elementu niepewności, o którym jeszcze niedawno spora część z nich mówiła.


Kiedy będą wyniki? Ponadto także trzeba było zmienić terminy dodatkowych egzaminów poprawkowych.


To prawda, ale będą egzaminy dodatkowe, bo przecież może się zdarzyć, że któryś z uczniów z powodów losowych, choroby nie będzie mógł przyjść na egzamin, wówczas możliwy jest termin dodatkowy. 

Na początku lipca w przypadku ósmoklasistów i podobnie jest w przypadku egzaminu maturalnego. Przewidujemy, że do końca lipca uda się w związku z tym sprawdzić egzaminy ósmoklasisty, tak aby mogli rozpocząć rekrutację do szkół średnich. Ta rekrutacja będzie przesunięta prawie miesiąc w stosunku do tej rekrutacji, która odbywała się tradycyjnie w poprzednich latach. 

Podobnie będzie z maturzystami, tutaj przewidujemy, że będzie można do mniej więcej połowy sierpnia sprawdzić egzamin maturalny, abiturienci będą mogli spokojnie przekazywać swoje dokumenty do uczelni wyższych. W przypadku maturzystów egzamin poprawkowy przewidujemy w końcówce sierpnia tak, aby można było do końca września sprawdzić te egzaminy, tak aby ci poprawiający także mieli szansę uczestniczyć w rekrutacji w tych uczelniach, w których zostaną jeszcze miejsca. Przy czym egzamin poprawkowy z matury chyba początek września, nie mam przed sobą dat.


Ale najważniejsza zmiana, również związana z maturą, to nie będzie egzaminu ustnego. 


To poważna zmiana w stosunku do poprzednich lat. Tu mieliśmy dosyć duży dylemat, bo jednak choćby umiejętność wysławiania się w języku polskim też jest bardzo ważna, wszystkiego nie da się sprawdzić w formule pisemnej. Podobnie jest z językiem obcym nowożytnym. 

Uznaliśmy jednak, że te matury ustne trwają dosyć długo, to jest jednak kilka tygodni, kiedy wielu nauczycieli angażowanych jest w pracę na egzaminach, musi słuchać uczniów, którzy odpowiadają na pytania, bądź przygotowali prezentację w przypadku języka polskiego. Braliśmy pod uwagę również to, że wyniki z egzaminu ustnego nie mają wpływu na rekrutację do szkół wyższych. Uznaliśmy więc, że tym razem wyjątkowo zrezygnujemy z matur ustnych, co powinno usprawnić przebieg całego egzaminu, a i nie wpłynie też na sposób rekrutacji na uczelnie, poza oczywiście przesunięciem samego terminu rekrutacji.


Ale skoro ustna matura nie wpływa na nabór do szkół wyższych, to może w ogóle już zrezygnować?


To już niewiele zostało takich roczników, które będą zawierały maturę w tej formule. Przypomnę, że jest to stara podstawa programowa, która obowiązuje w obecnych klasach maturalnych, w klasach drugich i w części klas pierwszych, więc zmienianie reguł, które funkcjonowały przez wiele lat na kolejne 2 lata - nie wiem, czy to ma sens. Natomiast jednak rozmowa bezpośrednia pokazuje także stopień przygotowania ucznia, jego elokwencję i akurat na stałe z tego elementu ustnego matury bym nie rezygnował. 


Także istotne są przesunięcia egzaminów związanych z potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych, egzaminów zawodowych. Część szkół kończy się takimi egzaminami.


Akurat w przypadku egzaminów potwierdzających kwalifikacje, czyli tych egzaminów, które są wg starej formuły programowej, jeszcze się to nie zmienia, bo pierwotnie planowaliśmy, że te egzaminy rozpoczną się 22 czerwca i te egzaminy utrzymujemy  w tych datach. 

Ponieważ są to egzaminy dosyć skomplikowane, to jest tak, że wszyscy uczniowie część przynajmniej egzaminów zdają jednocześnie - są takie dwa dni, kiedy praktycznie wszyscy uczniowie potwierdzający kwalifikacje będą zdawali wspólnie, ale potem te egzaminy są jednak rozdzielone na poszczególne dni, na poszczególne zawody i jest to dosyć skomplikowana logistycznie procedura. Stąd staraliśmy się jej nie przesuwać. Przesunęliśmy te egzaminy zawodowe, które dotyczą uczniów szkół policealnych, ponieważ oni mieli problemy z dokończeniem praktyk i tutaj zdecydowaliśmy się przesunąć ten termin aż na połowę sierpnia.


Co z klasami 1-3, z przedszkolami? Czy rząd przygotowuje się do zmian, bo przecież zasiłki opiekuńcze będziemy mieli do końca majowego weekendu i co później, skoro ludzie mają wracać do pracy? 


O tym wspomniał zarówno pan premier Mateusz Morawiecki, jak również minister zdrowia. Kilkanaście dni temu mówili już o tym, że zastanawiamy się nad tym czy nie przywrócić na razie tej funkcji opiekuńczej dla najmłodszych dzieci, które dotąd chodziły do przedszkoli i do młodszych klas szkoły podstawowej tak, aby ich rodzice mogli spokojnie oddać dzieci pod opiekę nauczycieli, a sami wrócić do pracy. 

Czy taki wariant ostatecznie przyjmiemy, będziemy informowali w najbliższych dniach. Jeżeli zdecydujemy się na to, to oczywiście także poinformujemy, jak to powinno być mniej więcej zorganizowane.


Czy szkoły są przygotowane, bo to jednak ten reżim sanitarny trzeba będzie zachować?


Jeżeli w ogóle wrócimy do jakiejś funkcji opiekuńczej szkoły lub przedszkola, to na pewno nie będą mogły być te zajęcia w pełnych grupach tak, jak to było dotąd. Będziemy chcieli, aby te zajęcia odbywały się prawdopodobnie w mniejszych grupach, ale o szczegółach będziemy mówili, jeżeli taką decyzję podejmiemy.


Szkoły na razie to zdalne nauczanie będą prowadziły do 24 maja. Co po 24, czy na przykład wzorem Włoch nie zakończyć już roku szkolnego, czy przełożyć go do września tak jak to robią na Półwyspie Apenińskim?


Włosi nie są jedynym państwem, które jakieś decyzje podejmuje, Niemcy czy Austriacy próbują wracać, Skandynawowie, przynajmniej Szwedzi, nie przerwali w ogóle nauki w szkołach. Część państw zamierza wracać do tradycyjnej nauki z zachowaniem dodatkowych reżimów. Niektóre z państw próbują częściowo wracać do szkoły. 

My na razie daliśmy sobie dosyć długi czas - miesiąc na to, aby przyjrzeć się, jak będzie rozwijała się epidemia i w końcu maja, jak będziemy już mieli więcej danych, a nie będziemy opierali się tylko i wyłącznie na prognozach, podejmiemy decyzję co dalej. 

Wydaje mi się, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, ale także rodzice tęsknią jednak za tradycyjną szkołą. Jeżeli będzie taka możliwość i będzie to bezpieczne dla rodziców, a przede wszystkim dzieci i nauczycieli i ich rodzin, no to wtedy zdecydujemy się na powrót do szkoły. Mamy jednak teraz trochę czasu, pewną perspektywę dłuższą, w której wiadomo, co się będzie działo przez najbliższy miesiąc i to też myślę, że jest pewnego rodzaju stabilizacja i przynajmniej wiadomo przez dłuższy czas, jak ta nauka będzie wyglądała. Kontynuujemy to, co rozpoczęło się w końcówce nie marca. 


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Bartosz Marczuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Bartosz Marczuk

wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju
27.11.2020

Od stycznia można starać się o wsparcie z kolejnej tarczy finansowej PFR - to pomoc dla niemal 40 najbardziej dotkniętych branż. Pieniądze powinny trafić do przedsiębiorców średnio po 2-3 dniach od złożenia wniosku - zapowiada wiceprezes PRF.

Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Zabielska-Cieciuch

specjalistka medycyny rodzinnej
26.11.2020

"Przed paniką powinniśmy się ratować zdrowym rozsądkiem i naszą logiką, dlatego że osoby zestresowane, z dużym poziomem lęku będą miały obniżoną odporność i one są najbardziej podatne na zakażenia. " - mówi dr Joanna Zabielska-Cieciuch.

Ewa Zgiet, fot. Monika Kalicka

Ewa Zgiet

dyrektorka Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy
25.11.2020

- Wydaje mi się, że szpitalowi najbardziej przydałby się wzrost finansowania. (...) Placówka ma problemy z pokryciem kosztów realizacji świadczeń. Udało się zwiększyć to finansowanie w pewnym stopniu, jednak nie jest to satysfakcjonujące - mówi dyrektor szpitala w Choroszczy.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
24.11.2020

"Mamy jedyną okazję raz na 10 lat, żeby zrobić w pewien sposób inwentaryzację wsi i rolnictwa, a jest to potrzebne do tego, żeby zobaczyć jak się to rolnictwo w trakcie 10 lat zmieniło" - mówi Dorota Wyszkowska.

Marcin Smolik, Konferencja MEN na temat wyników egzaminu maturalnego 2020 w sesji głównej, źródło: www.gov.pl

Marcin Smolik

dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
23.11.2020

Będzie mniej materiału do matury i egzaminu ósmoklasisty. - Mamy świadomość, że nauczanie zdalne, pomimo tego, że nauczyciele robią coraz lepszą robotę, zaangażowani są uczniowie i rodzice, nie daje tego samego, co nauczanie stacjonarne - mówi dyrektor CKE.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
20.11.2020

"Bardzo wielu młodych twórców nie może się przebić, a Niebieski Mikrofon może dać im szansę pokazania się szerszej publiczności" - mówi Artur Kosicki.


Violetta Cylwik, fot. Sylwia Krassowska

Violetta Cylwik

rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Izby Adwokackiej w Białymstoku
20.11.2020

"Funkcjonariusz policji powinien nam podać swoje imię i nazwisko, stopień służbowy, jednostkę, w której służy i przyczynę podjętych czynności w stosunku do nas" - mówi Violetta Cylwik.

Dariusz Kuć, fot. Marcin Mazewski

dr Dariusz Kuć

lekarz z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci
19.11.2020

Książka "Niedługie życie" jest zbiorem 21 wywiadów z rodzicami śmiertelnie chorych dzieci, które były pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci - mówi dr Dariusz Kuć.

prof. Piotr Radziwon, fot. Marcin Mazewski

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
19.11.2020

Przeciwciała ozdrowieńców są po to, aby zneutralizować wirusa, zanim wyrządzi on poważne szkody w naszym organizmie. Osocze można oddać 28 dni po ustąpieniu objawów - tłumaczył dyrektor RCKiK w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Anna Kietlińska

z podlaskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
18.11.2020

"Dwa lata temu zebraliśmy podczas licytacji w Radiu Białystok 7 tys. zł, rok temu około 10 tysięcy zł - słuchacze są ofiarni" - mówi Anna Kietlińska.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący struktur PiS w województwie podlaskim
18.11.2020

"Byłem zaskoczony postawą pana posła Lecha Kołakowskiego, byłem zaskoczony głosowaniem, radykalnymi wypowiedziami w mediach i ostatnim krokiem" - mówi poseł Dariusz Piontkowski.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Antoni Kołakowski

poseł
17.11.2020

Dokładnie dwa miesiące temu w Sejmie głosowano nad poprawkami w ustawie o ochronie zwierząt. Konsekwencją wyłamania się grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali przeciwko tym propozycjom, było zawieszenie ich w prawach członków ugrupowania.


Rafał Rudnicki - fot. Robert Bońkowski

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
17.11.2020

"Mam wątpliwości czy ten poziom wiedzy uczniów, który zdobędą, ułatwi im zdanie egzaminów, matury, funkcjonowanie w kolejnych latach. Czy te roczniki przez to, że są nauczane zdalnie, nie będą w jakiś sposób pokrzywdzone, ale nie tylko od strony edukacyjnej, ale także od strony psychologicznej" - mówi Rafał Rudnicki.

Lech Chyczewski, fot. Marcin Gliński

prof. Lech Chyczewski

rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku
16.11.2020

"Jeżeli próbek będzie bardzo dużo, to planujemy całodobową pracę" - mówi rektor WSM.

dr hab. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz, fot. Joanna Szubzda

doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

p.o. kierownika SOR w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku
13.11.2020

"Zapalenie płuc wywołane COVID-19 to nie jest choroba, która leczy się w tydzień, to jest choroba, która leczy się w miesiącach. Jeśli pacjent trafia na intensywną terapię, to wiemy, że to łóżko prędko się nie zwolni" - mówi doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
12.11.2020

"Z całą mocą i stanowczością wdrażamy przepisy, które na nas spadają. (...) Z nauką zdalną są jednak problemy, ale staramy się pomagać - będą 4 mln zł na komputery" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
10.11.2020

- Zdarzają się sytuacje, że zespoły oczekują na przyjęcie, że są odsyłane z jednego szpitala do drugiego z powodu braku miejsc, więc zdarza się, że pacjent przebywa na pokładzie ambulansu do kilku godzin. Takie sytuacje u nas też miały miejsce - mówi dyrektor.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
9.11.2020

Jeżeli uczeń w domu nie ma warunków do tego, aby uczestniczyć w kształceniu na odległość, wówczas dyrektor szkoły zobowiązany jest do tego, aby udostępnić mu w tym celu pomieszczenia w szkole bądź nawet zorganizować naukę stacjonarną - podkreśla wiceminister.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
6.11.2020

- Niestety prognozy, które mamy na najbliższe dni, nie pokazują aż tak dużego trendu, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby dziennych zachorowań, więc jesteśmy dość blisko przed decyzją o tzw. kwarantannie narodowej - mówi wiceminister.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
5.11.2020

- Jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy bagatelizujemy drobne objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, myśląc, że jest to przeziębienie, a jest to okres często największej zakaźności wirusa - podkreśla prof. Zajkowska.

Andrzej Duda, fot. Monika Kalicka

Andrzej Duda

burmistrz Kolna
5.11.2020

Zmiana metody naliczania opłat pozwoliła uszczelnić system i dzięki temu większa liczba mieszkańców będzie płaciła za wywóz śmieci - przekonuje Andrzej Duda.


foto: Monika Kalicka

prof. Izabela Kraśnicka

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
4.11.2020

- Większa część kampanii wyborczej w USA nie była dobrym prognostykiem dla Donalda Trumpa, ale końcówka należała do urzędującego prezydenta i już widać jej wpływ na wyniki - mówi prof. Izabela Kraśnicka.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.11.2020

- Mamy określony potencjał opieki zdrowotnej i musimy sobie w tych trudnych czasach próbować tymi dostępnymi środkami radzić. W tej chwili zmierzamy do tego, żeby ok. 35-40 proc. naszego potencjału medycznego przesunąć na walkę z Covidem - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Sebastian Wysocki

dyrektor Szpitala Ogólnego im. dr Witolda Ginela w Grajewie
3.11.2020

Grajewski szpital nie jest gotowy na przekształcenie go w placówkę tylko dla zakażonych koronawirusem - mówi jego dyrektor Sebastian Wysocki.


foto: Monika Kalicka

sierż. szt. Katarzyna Kulesz

z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
3.11.2020

"Nie daj się zwieść". Rozpoczyna się akcja profilaktyczna "Senior dla seniora", która ma m.in. ustrzec osoby starsze przed oszustwami "na wnuczka" czy "na policjanta".

foto: Monika Kalicka

Adam Kamiński

koordynator Klastra Technologicznego Infotech
2.11.2020

Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną. "Jestem przekonany, że będzie dużo problemów z wdrożeniem tego trybu. Mogę zaapelować, aby dać szanse urzędnikom i jutro nie wydzwaniać do urzędów. Sądzę, że będą potrzebowały jeszcze kilku dni, żeby się przygotować".

ks. Andrzej Dębski

ks. Andrzej Dębski

rzecznik Archidiecezji Białostockiej
30.10.2020

Tegoroczne obchody uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego będą inne niż zwykle. W jaki sposób możemy wyrazić swoją pamięć o bliskich?


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk
30.10.2020

Polacy są już zmęczeni pandemią i chcieliby wrócić do normalnego życia, dlatego nie wszyscy przestrzegają obostrzeń - mówi prof. Jerzy Kopania.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

szefowa oświatowej "Solidarności" w Podlaskiem
29.10.2020

"Żadna forma zdalnej nauki nigdy nie będzie tak dobra jak bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem, nawet w tych klasach starszych. Miejmy nadzieję, że to szaleństwo za jakiś czas się skończy i będziemy mogli wrócić do stacjonarnej nauki".

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
28.10.2020

"Lockdown zbliża się do nas wielkimi krokami i jeśli do piątku nic się nie zmieni, to obawiam się, że to się stanie" - mówi ekonomista.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
27.10.2020

- W Podlaskiem nie wszystkie szpitale mają uruchomione pełne moce (...) Nie wszystkie łóżka, które są dedykowane Covid-19, są na to przeznaczane. To jest też w dużej mierze wynik braków kadrowych - mówi prof. Flisiak.

Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok