Radio Białystok | Wiadomości | Więźniowie szyją maski ochronne... policjantom

Więźniowie szyją maski ochronne... policjantom

autor: Iza Serafin

11.05.2020, 15:57, akt. 16:27

Pierwszą partię - prawie półtora tysiąca maseczek - odebrali z Zakładu Karnego w Białymstoku podlascy policjanci. Szyją je więźniowie w całym kraju - także osadzeni z naszego regionu.

fot. Piotr Zimnoch, ZK w Białymstoku
fot. Piotr Zimnoch, ZK w Białymstoku


0:00
0:00
Więźniowie szyją maski ochronne... policjantom - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Materiał na maski dostarczony został do zakładów karnych i aresztów śledczych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, która zwróciła się do Podlaskiej Służby Więziennej z prośbą o uszycie na jej użytek 3200 masek ochronnych.

Jednostki Służby Więziennej okręgu białostockiego dysponują maszynami do szycia, które kupiły m. in. do prowadzenia zawodowych kursów krawiectwa dla skazanych. W specjalnie przygotowanych na czas epidemii pomieszczeniach, skazani ze wszystkich naszych jednostek szyją codziennie ponad 1200 sztuk masek. Część przeznaczonych jest dla funkcjonariuszy pracujących w bezpośrednim kontakcie ze skazanymi, część dla podmiotów zewnętrznych takich jak szpitale, domy pomocy społecznej, samorządy, czy właśnie służby mundurowe. Skazani szyją maski w ramach więziennego zatrudnienia  lub w ramach programów readaptacji społecznej.

Część skazanych przyznaje, że przy szyciu masek ochronnych nie rozmyśla do kogo trafi konkretna partia. Liczy się dla nich bezinteresowna pomoc, chęć włączenia się w społeczny trend walki z pandemią. Niektórzy żartują, że nigdy nie spodziewali się, że będą mogli cokolwiek zrobić na rzecz Policji. Podkreślają jednak, że w obecnej sytuacji przestaje to mieć dla nich znaczenie.

Więźniowie z zakładów karnych w Podlaskiem szyją maseczki od kilku tygodni - m.in na potrzeby szpitali, stacji pogotowia, krwiodawstwa,  hospicjów a także służb mundurowych - w tym policji. Do tej pory przekazali ponad 12 tysięcy wyprodukowanych przez siebie maseczek.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoczanie narzekają na nadmiar plastikowych odpadów

11.05.2020, 07:54

Takie kampanie są teraz szczególnie potrzebne, kiedy po chodnikach i ulicach, ale też parkach fruwają jednorazowe maseczki i rękawiczki. W poniedziałek (11.05) jest Dzień bez Śmiecenia. Białostoczanie też narzekają na nadmiar tych plastikowych odpadów.


W maseczkach i rękawiczkach ponad 80 osób przystąpiło w Suwałkach do egzaminów na prawo jazdy

7.05.2020, 08:08

Od poniedziałku (4.05) Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wznowił swoją działalność.


Moda maseczkowa - felieton Adama Dąbrowskiego

6.05.2020, 14:44

Ostatnie tygodnie naprawdę dużo zmieniły w naszym życiu. Podporządkować się musimy nowym regułom i zasadom, inaczej postępować, rozważać inne problemy i dokonywać innych wyborów. Jednym z nich jest: jaką założyć maseczkę do naszego stroju?


We Francji brakuje maseczek medycznych na rynku

6.05.2020, 10:23

Po ogłoszeniu decyzji rządu o możliwości ich sprzedaż w sklepach, związki lekarzy oskarżyły dystrybutorów o „ukrywanie maseczek”. Między jednymi a drugimi wybuchła medialna wojna, sklepy reglamentują maseczki, na które są zapisy.


Koronawirus może utrzymywać się nawet 7 dni na maseczce

5.05.2020, 11:48

Nadal musimy zasłaniać usta i nos w przestrzeni publicznej, wiedzieć, jak używać maseczki, a jednorazowe wyrzucać co 2 – 3 godziny – apelował we wtorek (5.05) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Ostrzegał, że na zewnętrznej stronie maseczki koronawirus może utrzymywać się aż 7 dni.


Piontkowski: nie widzę powodu, żeby uczniowie musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminu

30.04.2020, 14:10

Nie widzę powodu, żeby ósmoklasiści i maturzyści musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminów - podkreślił w czwartek (30.04) minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.


Do pogotowia ratunkowego w Białymstoku trafiły kombinezony - uszyto je w pracowni OiFP

29.04.2020, 14:41

Do tej pory były maseczki, teraz są też kombinezony. Opera i Filharmonia Podlaska rozszerzyła zakres wsparcia udzielanego pogotowiu ratunkowemu w Białymstoku.


Po otwarciu galerii handlowych kina pozostaną nadal zamknięte, klienci będą musieli nosić maseczki i rękawiczki

29.04.2020, 11:46

Kina, strefy aktywności fizycznej, strefy gier i wyspy handlowe będą nadal zamknięte po zaplanowanym na 4 maja otwarciu galerii handlowych; klienci będą musieli nosić maseczki i rękawiczki - wynika z wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.


Władze Sokółki rozdadzą mieszkańcom maseczki

29.04.2020, 12:00

Chcą zadbać o zdrowie mieszkańców. Władze gminy Sokółka od jutra (30.04) będą rozdawać sokółczanom maseczki.Te produkowane są przez pracowników gminnych ośrodków - m.in. OSiR-u.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok