Radio Białystok | Wiadomości | Zapominamy o zasadach bezpieczeństwa podczas pandemii

Zapominamy o zasadach bezpieczeństwa podczas pandemii

autor: Iza Serafin

16.05.2020, 08:02, akt. 08:10

Na początku epidemii koronawirusa w Polsce ponad 80 procent ankietowanych zapewniało, że stosuje się do wprowadzonych wówczas zaleceń. Teraz, kiedy notuje się mniej zachorowań, zapominamy o zasadach bezpieczeństwa.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

To jest bardzo nierozsądne, a wynika z tego, że jesteśmy już zmęczeni tą sytuacją - mówi białostocki etyk profesor Jerzy Kopania.  

- Skoro nam już tak "dopiekło" to odsunięcie od normalnego życia. Skoro już tak nie możemy wytrzymać tej izolacji, to wpadamy jakby w przeciwny kraniec. I zaczynamy lekceważyć. Bo tak bardzo nam się chce już wyjść. A poza tym, to zawsze inni chorują, nie my. Przecież my jesteśmy zdrowi, to o co chodzi. Przestajemy myśleć, nie obawiamy się. Postępujemy nierozsądnie - mówi. 

Profesor Jerzy Kopania zwraca uwagę, że takie zachowania wynikają z ogromnego pragnienia powrotu do normalności.

- To nasze pragnienie powrotu do normalnego życia staje się silniejsze niż rozsądek i poczucie odpowiedzialności. Obserwujemy takie zachowania na całym świecie. Nawet w tych państwach, w których nasilenie epidemii jest o wiele silniejsze niż u nas. Też są takie nieodpowiedzialne, bezmyślne zachowania. To wpływa i to bardzo negatywnie na czas trwania tej epidemii - dodaje etyk.

W Polsce nadal obowiązuje zasada zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych a także zachowania co najmniej dwumetrowej odległości między sobą. Niestety, coraz więcej osób lekceważy te zasady bezpieczeństwa.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Państwa Europy Środkowej ze wspólną deklaracją solidarności w obliczu pandemii

15.05.2020, 19:00

Państwa Inicjatywy Środkowoeuropejskiej przyjęły wspólną deklarację solidarności i współdziałania w obliczu skutków pandemii COVID-19 - podał w piątek (15.05) resort rozwoju.


Długie kolejki u fryzjerów, duże zmiany w obsłudze klientów

14.05.2020, 17:05

Wielu z nas czekało na otwarcie zakładów fryzjerskich, ale jeżeli ktoś liczy, że uda mu się szybko uporządkować fryzurę – to się raczej przeliczy.


Poluzowanie kolejnych obostrzeń - otwarte salony fryzjerskie oraz częściowo restauracje

13.05.2020, 12:04

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 18 maja w Polsce będą otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od poniedziałku będą dostępne dla gości również lokale gastronomiczne w odpowiednim reżimie sanitarnym.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok