Radio Białystok | Wiadomości | Szczątki radzieckiego samolotu z okresu II wojny światowej odkryto podczas budowy drogi koło Szypliszek

Szczątki radzieckiego samolotu z okresu II wojny światowej odkryto podczas budowy drogi koło Szypliszek

autor: Areta Topornicka

20.05.2020, 16:00, akt. 16:17

Na nietypowe znalezisko natrafiono podczas prac przy budowie trasy Via Baltica w miejscowości Słobódka w gminie Szypliszki. We wtorek (19.05) wieczorem operator ciężkiego sprzętu przypadkiem odnalazł szczątki samolotu radzieckiego z okresu II wojny światowej.

Fot. Słuchacz
Fot. Słuchacz

Wójt gminy Szypliszki Mariusz Grygieńć przyznaje, że wśród mieszkańców od lat krążyły legendy o tym, że podczas wojny doszło tam do katastrofy lotniczej z udziałem samolotu. Jak dodaje, wrak zachował się w bardzo dobrym stanie.


- Jest tam m.in. silnik, karabin pokładowy, część urządzeń nawigacyjnych oraz inne elementy. Tutaj w okolicy mówiło się, że był to radziecki samolot, a dwóch jego pilotów przeżyło upadek z wysokości. Zdążyli nawet uciec przed Niemcami. Z tego co opowiadali miejscowi, część tego wraku została wykorzystana przez mieszkańców do różnych celów. Człowiek, który już nie żyje, przystosował nawet część z tego samolotu do jakiejś maszyny, którą budował - mówi Grygieńć.


Jak dodaje wójt Grygieńć, wrakiem samolotu zainteresował się już konserwator zabytków.


- Jak najszybciej zostaną podjęte działania, aby zabezpieczyć szczątki samolotu. Konserwator zabytków przygotuje również dokumentację fotograficzną. Myślę, że cała ta sytuacja nie zablokuje budowy drogi na długo. Dążymy do tego, aby przewieźć ten samolot w jakieś dobre miejsce - dodaje Grygieńć.


Szczątki radzieckiego samolotu zostaną wywiezione z placu budowy w przeciągu kilku dni.

Dodajmy, że wrak w Słobódce to nie jedyna wyjątkowa rzecz, którą odnaleziono przy budowie trasy Via Baltica. Pod koniec kwietnia w Suwałkach drogowcy natknęli się na fragmenty linii okopów z betonowymi jednoosobowymi pozycjami strzeleckimi, a w ubiegłym tygodniu w okolicach Ełku odnaleziono ślady osady z wczesnej epoki żelaza.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Budynki dawnego przejścia granicznego w Budzisku przestały istnieć

19.05.2020, 07:07

Wyburzono je w związku z budową trasy Via Baltica.


Oddano do użytku drugą jezdnię obwodnicy Szczuczyna na trasie S61 Via Baltica

15.05.2020, 11:49

Od piątku (15.05) kierowcy mogą jeździć drugą jezdnią rozbudowanej do standardu drogi ekspresowej obwodnicy Szczuczyna na trasie S61 Via Baltica. Inwestycja dofinansowana z UE kosztowała ponad 75 mln zł brutto.


Przy budowie drogi do Budziska odkryto poniemieckie bunkry

30.04.2020, 11:17

Kilka betonowych poniemieckich stanowisk strzeleckich odkryli drogowcy podczas prac przy budowie drogi ekspresowej do Budziska.


W Podlaskiem będą kolejne obwodnice - m.in. Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów

15.04.2020, 07:12

W 2020 i 2021 r. mają być ogłoszone przetargi na budowę trzech obwodnic: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów na dk 8 Białystok-Augustów w Podlaskiem w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic w Polsce - podało we wtorek (14.04) Ministerstwo Infrastruktury.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok