Radio Białystok | Wiadomości | W okolicach Łap powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych

W okolicach Łap powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych

20.05.2020, 17:25, akt. 17:29

Do połowy 2021 r. w Daniłowie Dużym w gminie Łapy powstanie pierwsze w regionie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych - poinformowano w środę (20.05) na konferencji prasowej. Zamieszka tam 18 osób. Miejsce ma służyć m.in. rehabilitacji i aktywizacji.

Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, fot. Adam Janczewski
Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, fot. Adam Janczewski

W Daniłowie Dużym powstanie pierwsze w regionie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Daniłowie Dużym (gmina Łapy) powstanie w ramach programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne", realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dofinansuje jego budowę.


- Będzie to pierwsza taka placówka w naszych regionie, piąta zatwierdzona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kraju - powiedział na konferencji prasowej przed podpisaniem umowy na budowę tego centrum wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. 


Wojewoda Paszkowski dodał, że budowa zostanie dofinansowana z funduszu solidarnościowego wsparcia osób niepełnosprawnych. W jego ocenie to pionierski projekt.
Centrum połączy funkcję opiekuńczą i mieszkalną


Bohdan Paszkowski mówił, że centrum będzie łączyło w sobie dwie funkcje: opiekuńczą i mieszkalną, a przeznaczone jest dla dorosłych osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.


- Ma im zapewnić i funkcję mieszkalną, i opiekuńczą, i rehabilitacyjną, i taką włączającą w społeczeństwo. Tam osoby będą mieszkać (...), ale na tym obszarze będą mogły również pracować, aktywizować się zawodowo, włączać się w życie społeczne. Innymi słowy: przygotowywać się do życia jak najlepszego w społeczeństwie - powiedział wojewoda.


Wojewoda wyraził też nadzieję, że powstanie centrum poprawi warunki życia osób niepełnosprawnych na terenie gminy Łapy. - Będzie takim wzorem dla innych podmiotów samorządowych, aby o utworzenie takich centrów się ubiegać - dodał Paszkowski.


Centrum w Daniłowie Dużym ma powstać do połowy 2021 r. - powiedział na konferencji burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski. Poinformował, że całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 3 mln zł, z czego dofinansowanie z ministerstwa wynosi 2,7 mln zł.


- W centrum będą mogły zamieszkiwać i przebywać w ciągu dnia osoby dorosłe, niepełnosprawne, w szczególności ze wskazaniem do opieki terminowej, m.in. osoby po wylewach, zawałach, wypadkach i chemioterapii -  mówił burmistrz. 


Burmistrz Łap dodał, że będzie mogło przebywać 18 osób niepełnosprawnych: 12 całodobowo, a 6 w ciągu dnia.


Centrum będzie miało ponad 500 mkw.


Na jego potrzeby zostanie zaadaptowany budynek po byłej szkole. Ma też powstać nowa część budynku. Będą tam się znajdowały pokoje z łazienkami, sala do rehabilitacji i terapii, dostępna będzie przestrzeń wspólna i pomieszczenia kuchenne. W centrum będą zatrudnieni m.in. fizjoterapeuci, rehabilitanci, psycholog i instruktor terapii zajęciowej.

W centrum będzie działało kilka pracowni, jak gospodarstwa domowego, informatycznej czy ogrodniczej, gdzie podopieczni będą mogli uczyć się i rozwijać swoje umiejętności.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował też, że konkurs ministerstwa jest otwarty, gminy mogą złożyć wniosek w każdej chwili. Wyjaśnił, że program ministerstwa dotyczący centrów polega na dwóch działaniach: pierwsze to tworzenie centrów - ich budowa lub adaptacja już istniejących budynków; drugi etap to utrzymywanie takiego centrum. Dodał, że na ten drugi etap też można pozyskać pieniądze z ministerstwa.

Krzysztof Gołaszewski zapowiedział, że jego gmina będzie wnioskować do resortu o dofinansowanie funkcjonowania takiego centrum.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od 25 maja placówki dziennego pobytu będą mogły być otwarte

20.05.2020, 12:02

Od 25 maja działalność będą mogły wznowić placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i warsztaty terapii zajęciowej – poinformował w środę (20.05) wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik.


Godność osób niepełnosprawnych

13.05.2020, 17:42

Nie służy im izolacja i brak kontaktu z innymi ludźmi, utrudniona jest edukacja i terapia. Czas pandemii jest bardzo trudny dla osób z niepełnosprawnościami.


W Łapach powstanie nowoczesny kompleks sportowy

13.05.2020, 10:35

Jak twierdzą urzędnicy, takiego obiektu w Łapach jeszcze nie było. Przy tamtejszym Zespole Szkół Mechanicznych powstanie nowoczesny kompleks sportowy.


Druga edycja budżetu obywatelskiego w Łapach - wkrótce mieszkańcy będą mogli zgłaszać propozycje

13.05.2020, 06:58

Będzie druga edycja budżetu obywatelskiego w Łapach. Mieszkańcy na realizację zgłoszonych przez siebie pomysłów będą mieli 240 tys. zł.


Ośrodek dla seniorów chce zbudować w gminie Choroszcz Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei

7.05.2020, 18:25

Od lat wspiera osoby bezdomne, teraz białostockie Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei postanowiło zbudować ośrodek dla seniorów. Ma powstać w gminie Choroszcz.


Organizacje pozarządowe wspierające niepełnosprawnych a epidemia koronawirusa

22.04.2020, 17:43

Odwołane, zawieszone lub przełożone działania, brak możliwości realizowania statutowych zadań i problemy z finansowaniem - to problemy, z jakimi borykają się organizacje pozarządowe wspierające osoby z niepełnosprawnościami w związku z epidemią koronawirusa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Źródło: Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok
JAGIELLONIA
17.09.2020, 19:36, akt. 18.09.2020, 08:37

Fedor Cernych wrócił do Jagiellonii BiałystokFot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
17.09.2020, 16:14, akt. 18.09.2020, 07:57

W Łomży odsłonięto tablicę pamięci Sybiraków


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok