Radio Białystok | Wiadomości | Szpital w Łomży od czerwca nie będzie już jednoimienny

Szpital w Łomży od czerwca nie będzie już jednoimienny

autor: Renata Reda

21.05.2020, 14:33, akt. 16:43

Szpital w Łomży jako jeden z pierwszych w Polsce będzie stopniowo wracał do funkcji, którą miał przed pandemią koronawirusa. Proces powrotu do swojej wcześniejszej roli będzie przeprowadzany w czerwcu - poinformował w czwartek (21.05) na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Szpital w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Szpital w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Szpital w Łomży od czerwca nie będzie już jednoimienny - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Szpital w Łomży zacznie przyjmować innych pacjentów


Od 1 czerwca w szpitalu jednoimiennym w Łomży zacznie się stopniowy powrót do przyjmowania wszystkich pacjentów, z zachowaniem gotowości do leczenia pacjentów z koronawirusem – poinformowano w czwartek (21.05) w Białymstoku na konferencji wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, szefa MEN Dariusza Piontkowskiego i wojewody Bohdana Paszkowskiego.

Wiceminister Waldemar Kraska i minister Dariusz Piontkowski poinformowali, że to pierwsza taka decyzja w Polsce. Ministerstwo Zdrowia już wcześniej, w związku z sytuacją epidemiczną, zapowiadało możliwość stopniowego odmrażania szpitali jednoimiennych.Formalnie decyzję podpisał w czwartek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Dodał, że oznacza ona, że większość oddziałów szpitala w Łomży będzie mogła wracać do normalnej opieki nad pacjentami, ale szpital będzie też musiał zachować - w niektórych zakresach - gotowość do opieki nad pacjentami z COVID-19.

Rzeczniczka wojewody Anna Dzierszko poinformowała po konferencji, że decyzja wojewody oznacza, że od czerwca szpital w Łomży przystaje być szpitalem jednoimiennym.


Szpital w Łomży jest jednoimienny od połowy marca


Szpital wojewódzki w Łomży jest placówką prowadzoną przez samorząd województwa podlaskiego. W jednoimienny, zakaźny do walki z koronawirusem i opieki nad pacjentami z COVID-19, był przekształcony decyzją wojewody podlaskiego w połowie marca, od początku pandemii.

Decyzja ta wywołała protesty mieszkańców, reakcje władz miasta, innych samorządowców i parlamentarzystów. Podnoszono m.in., że wyłączenie z normalnego funkcjonowania jedynego szpitala w mieście pozbawia opieki medycznej mieszkańców całego subregionu łomżyńskiego.
W ubiegłym tygodniu z wnioskiem o przywrócenie szpitalowi w Łomży funkcji sprzed przekształcenia wystąpił do wojewody zarząd województwa podlaskiego. Argumentowano m.in., że dotąd w szpitalu w Łomży z powodu koronawirusa leczono ogólnie mało pacjentów. Wojewoda prowadził konsultacje, były też organizowane spotkania na ten temat, także z udziałem ministrów Kraski i Piontkowskiego.


22 szpitale jednoimienne w Polsce


Wiceminister zdrowia przypomniał w czwartek, że do opieki nad pacjentami z COVID-19 powołano w Polsce 22 szpitale jednoimienne, w których - razem ze szpitalami zakaźnymi - jest ok. 10 tys. miejsc. Kraska wyjaśnił, że obecnie w Podlaskiem tzw. wskaźnik reprodukcji koronawirusa wynosi 0,54 (w Polsce poniżej 1), dlatego postanowiono, że te szpitale jednoimienne, które nie mają dużej liczby pacjentów, mogą zacząć przyjmować innych chorych.

Dodał, że cieszy się, że lekarze w Polsce nie mieli dylematów, kogo podłączać do respiratora, a kogo nie. 


- Dlatego w tej chwili - w poszczególnych województwach sytuacja jest oczywiście różna - ale chcemy redukować szpitale jednoimienne - mówił Kraska. 


Zaznaczył, że nie chodzi o likwidację "od razu wszystkich miejsc COVID-owych" w tych szpitalach, ale w czerwcu te miejsca mają być "zdecydowanie ograniczone", (...) a jednocześnie przywracamy normalną pracę tych szpitali" – mówił Kraska.

Dziękował pracownikom szpitala za "podjęcie trudu" opieki nad pacjentami z koronawirusem, bo nie mieli takich doświadczeń, a mieszkańcom miasta za wyrozumiałość.

Kraska powiedział, że przekształcanie szpitali jednoimiennych w różnych województwach będzie wyglądało różnie.


- Na pewno w tych województwach, gdzie mamy w tej chwili dość duże ogniska zakażeń, czyli mówimy o Śląsku, mówimy o Wielkopolsce, o Dolnym Śląsku, te przekształcenia będą zdecydowanie wolniejsze - dodał wiceminister zdrowia.System szpitali jednoimiennych będzie ograniczanySzef MEN Dariusz Piontkowski (pełnomocnik okręgowy PiS) powiedział, że wprowadzony na początku pandemii system szpitali jednoimiennych nie jest potrzebny w takiej skali, w jakiej był powołany, bo pozwala na to sytuacja epidemiczna.

Wojewoda Bohdan Paszkowski poinformował, że większość oddziałów szpitala będzie mogła przyjmować pacjentów w ramach umowy z NFZ, ale też – "w pewnych zakresach" szpital w Łomży będzie musiał zachować "zdolność zabiegową" do opieki nad pacjentami z koronawirusem. Dodał, że chodzi o to, by cały proces przywracania normalnej działalności przebiegał bezpiecznie.


Szpital MSWiA w Białymstoku też przestanie być jednoimienny


W Podlaskiem drugim jednoimiennym szpitalem jest szpital MSWiA w Białymstoku, który pełni tę rolę od połowy kwietnia. Wojewoda poinformował, że od 1 czerwca także ten szpital ma stopniowo wracać do normalnej działalności. Formanie decyzja nie została jeszcze podjęta, trwają rozmowy.

Na konferencji podano, że obecnie w szpitalu w Łomży jest kilkunastu pacjentów, w tym 8 z koronawirusem (szpital ma ponad 400 łóżek), w szpitalu MSWiA przebywa ośmiu pacjentów (szpital ma ok. 160 łóżek).

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaski poseł KO pyta m.in. ministra zdrowia o maseczki sprowadzone przez KGHM

20.05.2020, 16:58

Podlaski poseł KO Krzysztof Truskolaski poinformował w środę (20.05) o interpelacji poselskiej do ministra zdrowia i premiera, w której chce uzyskać informacje m.in. o kosztach transportu maseczek ochronnych sprowadzonych przez KGHM z Chin i ich certyfikacji.


7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

19.05.2020, 17:36

Wojewoda podlaski i sanepid informują o siedmiu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


MZ: Od czerwca szpitale jednoimienne będą przywracane do normalnej pracy

18.05.2020, 16:58

Od 1 czerwca szpitale jednoimienne będą przywracane do normalnej pracy - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Powrót do funkcjonowania sprzed epidemii rozpocznie się w tych placówkach, gdzie jest najmniej nowych zakażeń i nowych pacjentów.


Jest szansa, że szpital w Łomży znowu zacznie przyjmować wszystkich pacjentów

15.05.2020, 12:34

W przyszłym tygodniu powinna zapaść decyzja co do przyszłości szpitala w Łomży. Jest szansa, że placówka znowu zacznie przyjmować wszystkich pacjentów. Taką informację zamieścił w mediach społecznościowych szef podlaskich struktur PiS, minister edukacji Dariusz Piontkowski.


Ważą się losy szpitala w Łomży - od czerwca nie będzie jednoimiennym zakaźnym?

14.05.2020, 19:38

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki liczy na to, że od czerwca szpital wojewódzki w Łomży przestanie być jednoimiennym do opieki nad pacjentami z koronawirusem. Urząd wojewódzki odpowiada, że prowadzi konsultacje w tej sprawie także z resortem zdrowia.


W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży powstaje laboratorium "koronawirusowe"

14.05.2020, 11:30

Laboratorium, które będzie wykonywało badania na koronawirusa SARS-CoV-2, powstaje w Łomży. Przygotowuje je i poprowadzi w budynku Szpitala Wojewódzkiego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.


Zarząd Województwa Podlaskiego chce, by łomżyński szpital przestał być jednoimienną placówką zakaźną

13.05.2020, 15:32

Zarząd wystąpił do wojewody Bohdana Paszkowskiego, by ten cofnął marcową decyzję o nadaniu placówce takiego statusu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok