Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski poseł KO pyta m.in. ministra zdrowia o maseczki sprowadzone przez KGHM

Podlaski poseł KO pyta m.in. ministra zdrowia o maseczki sprowadzone przez KGHM

autor: Renata Reda

20.05.2020, 16:58, akt. 17:18

Podlaski poseł KO Krzysztof Truskolaski poinformował w środę (20.05) o interpelacji poselskiej do ministra zdrowia i premiera, w której chce uzyskać informacje m.in. o kosztach transportu maseczek ochronnych sprowadzonych przez KGHM z Chin i ich certyfikacji.

Białostocki radny KO Marcin Moskwa i podlaski poseł KO Krzysztof Truskolaski, fot. Renata Reda
Białostocki radny KO Marcin Moskwa i podlaski poseł KO Krzysztof Truskolaski, fot. Renata Reda

Prokuratura wyjaśnia sprawę wadliwych maseczek ochronnych z Chin, a politycy wciąż zadają pytania. Chodzi o środki ochrony osobistej kupione w Chinach przez Ministerstwo Zdrowia. Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie oszustwa dużych rozmiarów, którego mieli się dopuścić kontrahenci resortu, sprzedając maseczki z Chin.


Truskolaski napisał interpelację


Kilka dni temu okazało się, że wadliwy sprzęt z Chin kupiły też niektóre europejskie kraje, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy spółki skarbu państwa. W sprawie zakupu KGHM interpelację wystosował do ministra zdrowia i premiera podlaski poseł KO Krzysztof Truskolaski.


- Dlaczego nikt do Chin nie poleciał i nie sprawdził certyfikatów, nie sprawdził w laboratorium tych maseczek? - zastanawiał się Truskolaski na konferencji prasowej, zorganizowanej przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.


Pytał też publicznie, czy maseczki z tego transportu trafiły - za pośrednictwem Agencji Rezerw Materiałowych - do któregoś ze szpitali w Podlaskiem, w tym do jednoimiennych placówek zakaźnych w Łomży (szpital wojewódzki) i Białymstoku (szpital MSWiA).


- Jeżeli okaże się, że ten sprzęt został użyty w szpitalach, to mamy sytuację z zagrożeniem życia i zdrowia nie tylko personelu medycznego, ale również pacjentów - dodał Truskolaski.


Jak poinformował, swoją interpelację kieruje do ministra zdrowia i premiera. 


- Jest to po prostu śmieszne, że nikt nie przebadał tych maseczek przed zakupem. Zamówiono najdroższy samolot świata, aby pokazać tę propagandę, aby pokazać to, że władza radzi sobie z kryzysem. A ta władza sobie z kryzysem nie radzi - mówił poseł KO.


Uczestniczący w tej konferencji radny miejski KO Marcin Moskwa poinformował, że z podobnymi pytaniami zwrócił się m.in. do prezydenta miasta; chodzi o to, czy takie maseczki nie trafiły np. do miejskich domów pomocy społecznej, czy miejskiego szpitala.


Przesłane maseczki nie spełniają norm


Jak podał w poniedziałek portal onet.pl, maski z Chin dostarczone do Polski największym samolotem świata Antonow An-225 Mrija, nie spełniają norm bezpieczeństwa. Zakupione przez KGHM trafiły do Agencji Rezerw Materiałowych, która gromadzi żelazne zapasy sprzętu na czarną godzinę. Ministerstwo Zdrowia skierowało partie przywiezione Antonowem do specjalistycznych badań w państwowym instytucie. Okazało się, że maski zakupione przez KGHM nie spełniają norm.

Spółka poinformowała w poniedziałek, że zażądała wyjaśnień od dostawcy maseczek "dążąc do realizacji umowy i reklamując kwestionowaną przez Ministerstwo Zdrowia partię towaru".

Według danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, za pośrednictwem wojewody do placówek medycznych w regionie trafiło blisko 500 tys. sztuk maseczek z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych, z czego blisko 430 tys. to maseczki typu chirurgicznego, pozostałe to ffp2 i ffp3. To zestawienie nie zawiera wykazu transportów na potrzeby Domów Pomocy Społecznej.

- Nie mamy wiedzy by do nas, do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, trafiły wadliwe maseczki - powiedziała rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Dzierszko.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


U pracownicy jednego z białostockich przedszkoli wykryto koronawirusa

20.05.2020, 15:03

Siedmiu pracowników jednego z białostockich przedszkoli objęto kwarantanną. Powodem jest wykrycie koronawirusa u jednej z pracownic. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, chodzi o Przedszkole Samorządowe nr 14.


Rośnie liczba osób z koronawirusem w Podlaskiem

20.05.2020, 12:18

Tylko ostatniej doby wykryto zakażenie koronawirusem u 15 osób w Podlaskiem, w tym 7 w Białymstoku. Takiego wzrostu zachorowań nie notowano w regionie od 3 tygodni.


Od 25 maja placówki dziennego pobytu będą mogły być otwarte

20.05.2020, 12:02

Od 25 maja działalność będą mogły wznowić placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i warsztaty terapii zajęciowej – poinformował w środę (20.05) wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik.


6 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

20.05.2020, 09:50

Wojewoda podlaski i sanepid informują o sześciu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


Największy samolot transportowy świata przywiózł do Polski sprzęt medyczny [wideo]

14.04.2020, 12:35

Na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata. Ogromna maszyna przywiozła środki do walki z koronawirusem. To m.in. maski ochronne typu FFP2 , kombinezony i przyłbice.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok