Radio Białystok | Wiadomości | Okradli 97-latkę na "pracownika wodociągów" - staruszka straciła pieniądze i biżuterię

Okradli 97-latkę na "pracownika wodociągów" - staruszka straciła pieniądze i biżuterię

autor: Grzegorz Pilat

22.05.2020, 15:58, akt. 16:24

Białostoccy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o kradzież metodą na "pracownika wodociągów". Złodzieje, pod pretekstem awarii, okradli 97-letnią białostoczankę, zabierając jej pieniądze - 4 tys. zł i biżuterię, o łącznej wartości ok. 10 tys. zł.

Źródło fot.: podlaska.policja.gov.pl
Źródło fot.: podlaska.policja.gov.pl

Białostocka policja zatrzymała dwie osoby podejrzane o to, że podając się za pracowników wodociągów, okradli 97-letnią staruszkę. Gdy mężczyzna udawał, że sprawdza stan instalacji w mieszkaniu, kobieta zabrała oszczędności i biżuterię. Za kradzież grozi im do 5 lat więzienia.

Rzeczniczka białostockich policjantów mł. asp. Katarzyna Zarzecka mówi, że 42-latek i 30-letnia kobieta zapukali do drzwi jednego z mieszkań na osiedlu Piasta.


- Mężczyzna, podawał się za pracownika wodociągów z informacją o awarii. 42-latek polecił kobiecie, aby ta odkręciła wodę w kuchni i obserwowała jej ciśnienie. Mężczyzna w tym czasie miał sprawdzić, czy nie doszło do awarii w łazience - wyjaśnia mł. asp. Katarzyna Zarzecka.


Kiedy 97-latka była w kuchni do mieszkania weszła kolejna osoba.


- Rzekomy pracownik wodociągów przedstawił jako swoją "szefową". Po kilku minutach oświadczyli, że awaria nie pochodzi z tego mieszkania i wyszli. 97-latka po krótkiej chwili zorientowała się, że z mieszkania zniknęły jej oszczędności i biżuteria, o czym natychmiast powiadomiła policję. Podała również rysopis podejrzanych. Na miejsce natychmiast pojechały policyjne patrole. Dzięki współpracy służby dyżurnej, dzielnicowego i będących na miejscu patroli, już po kilku minutach "złodziejska para" została zatrzymana - dodaje mł. asp. Katarzyna Zarzecka.


Zatrzymani przez policję 30-letnia kobieta i 42-letni mężczyzna pieniędzy i biżuterii przy sobie już nie mieli.


Oszuści wykorzystują różne metody


Kilka dni temu w Podlaskiem odnotowano też nie kradzież, a oszustwo z wykorzystaniem podobnej metody. Mieszkanka Augustowa zapłaciła 200 zł za sprawdzenie czujników gazu w mieszkaniu. Okazało się, że mężczyzna nie był pracownikiem firmy zajmującej się takimi sprawami i wystawił fałszywy dowód wpłaty.

Przypominając o takich przestępstwach, policja apeluje - zwłaszcza do starszych osób - by nie wpuszczały do domu osób nieznajomych przed upewnieniem się, kim są (choćby poprzez prośbę o okazanie legitymacji), nie przekazywały im żadnych pieniędzy i nie trzymały w domu dużych kwot.

- Unikaj podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki, ujawnieniem informacji, czy okazaniem swoich oszczędności, współdziałaj z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań, zgłaszaj policjantom informacje o zauważonych podejrzanych osobach, które pojawiły się w waszej klatce, mieszkaniu, czy posesji - apeluje policja.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Za używanie cudzej karty płatniczej białostoczanin może trafić do więzienia na 10 lat

21.05.2020, 14:48

Do 10 lat więzienia grozi białostoczaninowi, który kilkukrotnie zapłacił cudzą kartą za zakupy w sklepie. W sumie 47-latek usłyszał 6 zarzutów kradzieży z włamaniem na konto bankowe.


Augustowscy policjanci poszukują oszustów podających się za pracowników gazowni

19.05.2020, 15:36

Policjanci z Augustowa ostrzegają i proszą o pomoc w zatrzymaniu mężczyzn podających się za pracowników gazowni.


Policjanci zatrzymali strażaków ochotników podejrzanych o podpalanie budynków koło Michałowa

19.05.2020, 13:56

Dwóch strażaków ochotników podejrzanych o podpalenie budynków zatrzymali policjanci z Zabłudowa. 21- i 31-latek mieli podpalić dwa budynki gospodarcze w gminie Michałowo. Jak ustalili policjanci, mężczyźni robili to, bo za każdy wyjazd na akcję otrzymywali pieniądze.


Cyberprzestępcy wykorzystali obawy przed koronawirusem do oszustwa bankowego

19.05.2020, 12:20

5 tys. złotych straciła mieszkanka Moniek po tym, jak oszuści wysłali do niej SMS z prośbą o opłacenie dezynfekcji przesyłki pocztowej.


Białostocka policja zatrzymała podejrzanych o próbę kradzieży aut z salonu samochodowego

18.05.2020, 14:00

Białostocka policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy próbowali ukraść auta z salonu samochodowego na obrzeżach miasta. Zanim zostali złapani, uszkodzonych zostało dziewięć innych pojazdów, które chcieli przestawić, by utorować sobie drogę do tych, które były ich celem.


Podlaska policja znów ostrzega przed wyłudzeniami kodów BLIK

13.05.2020, 11:31

Podlaska policja ponownie przestrzega przed internetowymi oszustwami, polegającymi na wyłudzeniu kodu BLIK, służącego do zaakceptowania bezgotówkowych płatności czy pobrania pieniędzy z bankomatu. Niedawno nastolatka z Grajewa straciła w ten sposób tysiąc złotych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu

fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiej

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok