Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej nagra cykl filmów "Muzealne ABC"

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej nagra cykl filmów "Muzealne ABC"

autor: Olga Gordiejew

30.05.2020, 09:12, akt. 31.05.2020, 10:23

Realizacja tego projektu ma pomóc w dotarciu do zwiedzających w czasach, kiedy bezpośrednie spotkanie jest utrudnione. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej otrzymało 86 tys. złotych z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej nagra cykl filmów "Muzealne ABC" - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dzięki tej dotacji powstanie "Muzealne ABC" - cykl 15 filmów, które przybliżą odbiorcom działalność skansenu - mówi Urszula Lengiewicz z działu edukacji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Tematyka filmów będzie różnorodna, od historii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, po podlaską obrzędowość.

Widzowie poznają historię tej konkretnej instytucji, ale też dowiedzą się w jaki sposób powstają muzea typu skansenowskiego w ogóle - jak przenosi się do nich zabytkowe budynki, jak się je pozyskuje, przewozi i stawia na nowo. Jeden z odcinków będzie poświęcony drewnianej architekturze Podlasia, elementom, które wyróżniają ją na tle budownictwa ludowego innych regionów Polski.

Będą opowieści o zbiorach muzealnych, o tym co sprawia, że przedmiot staje się eksponatem oraz jakie są jego dalsze losy. Zwiedzimy pracownię konserwatorską, gdzie część zabytków odzyskuje dawny blask, inne zabezpieczane są przed zniszczeniem.

Również same wystawy będą tematem pięciu części Muzealnego ABC. To będzie taki wirtualny spacer po wystawie sztuki ludowej i wnętrzach zabytkowych chałup urządzonych tak jak przed laty. Zajrzymy do zabytkowych stodół i spichlerzy, gdzie eksponowane są narzędzia i maszyny rolnicze.

W tej filmowej opowieści o Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej nie może zabraknąć miejsca na odcinek dotyczący Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Sokolnicy: Dariusz Poznański, Kamil Borowski i Przemek Łapiński opowiedzą o gatunkach ptaków, które hodują, o ich zwyczajach, o tym jak przygotowuje się sokoły do wspólnego polowania z człowiekiem i co trzeba zrobić, żeby ptaki pokazowe nie bały się publiczności.

Filmy przybliżą też niektóre obrzędy podlaskie m.in.: tradycyjne żniwa na Podlasiu, Noc Świętojańską, wesele ludowe i wiosenne kolędowanie z konopielką.

Wszystkie filmy będą przystosowane do odbioru przez osoby niesłyszące. Będzie je można oglądać na stronie internetowej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Skansen możemy odwiedzać codziennie od 10:00 do 18:00. W czasie trwania pandemii obowiązują nowe zasady zwiedzania: liczba osób przebywających jednocześnie na terenie skansenu nie może przekraczać 150.

Osoby zwiedzające są zobowiązane do dezynfekowania rąk przed wejściem na teren Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Zwiedzający muszą utrzymywać między sobą minimum dwumetrowy dystans. Nie dotyczy to rodziców z dziećmi oraz opiekunów osób niepełnosprawnych.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Znów można zwiedzać Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

9.05.2020, 08:24

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy szukają pięknych, wiosennych plenerów na spacery. Po niemal dwumiesięcznej przerwie, od soboty (9.05) możemy ponownie zwiedzać Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.


Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej rozszerza działalność

1.05.2020, 13:45

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej będzie opiekować się m.in. kołami gospodyń wiejskich i grupami rekonstrukcyjnymi. Podlascy radni zmienili statut instytucji.


Jeden z najważniejszych zabytków Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w finale ogólnopolskiego konkursu

18.04.2020, 12:18

Chodzi o to by promować i wspierać działania dzięki którym udaje się uratować cenne budynki. Ale też docenić te, które wyróżniają się szczególnymi walorami. Jeden z najważniejszych zabytków Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – dwór z Bobry Wielkiej jest w finale ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

Mgły on-line w Polskim Radiu Białystok

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok