Radio Białystok | Wiadomości | Nowe zasady uczestnictwa w liturgii - sprawdziliśmy jak sytuacja wyglądała w białostockich kościołach

Nowe zasady uczestnictwa w liturgii - sprawdziliśmy jak sytuacja wyglądała w białostockich kościołach

autor: Olga Gordiejew

31.05.2020, 13:31, akt. 13:42

Od tego weekendu nie obowiązuje już limit 1 osoby na 10 m2 podczas sprawowanych mszy i nabożeństw w kościołach, ale nadal konieczne jest zasłanianie ust i nosa.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Nowe zasady uczestnictwa w liturgii to kolejny etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.  Nasza reporterka - Olga Gordiejew - sprawdziła jak sytuacja wyglądała w niedzielę (31.05) w białostockich kościołach:

W kilku świątyniach w niedzielnych mszach uczestniczyło zdecydowanie więcej osób niż dotychczas, ale to wciąż nie są tłumy. Wiernych w kościołach jest mniej niż w czasach sprzed epidemii. Większość osób ma w kościele założone maseczki, ale byli też pojedynczy wierni bez zabezpieczeń. W mniejszych parafiach niemal wszystkie miejsca siedzące są zajęte. Nie zauważyłam by wierni zachowywali odstępy w ławkach i między nimi. Ci, którzy stali - starali się zachowywać około metrowy dystans od innych.

W większych kościołach - również w ławkach zachowana jest pewna odległość między wiernymi, np. zajęte są krańcowe miejsca po dwie osoby na początku i na końcu ławki. Widać, że siedzą np. rodzice z dziećmi albo starsze małżeństwa.

Mimo wietrznej pogody - wielu wiernych uczestniczyło dziś w nabożeństwach przed świątyniami, stojąc w małych rodzinnych grupach, z zachowaniem bezpiecznych odległości od innych. Przy przekazywaniu znaku pokoju większość osób rezygnuje z gestu podawania ręki innym ale komunię większość przyjmowali normalnie. Pojedyncze osoby wystawiały ręce.

Duchowni sprawujący liturgię nie muszą mieć maseczek. Ale zauważyłam również, że ministranci uczestniczący w nabożeństwach nie zasłaniają nosa i ust.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Kościele katolickim

31.05.2020, 07:37

Przypada zawsze 50 dni po święcie Zmartwychwstania. W niedzielę (31.05) w Kościele katolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwana "Pięćdziesiątnicą".


Włochy: miejsce w kościele na mszy można zarezerwować przez aplikację

26.05.2020, 08:08

Na Sardynii we Włoszech powstała aplikacja, dzięki której można zarezerwować miejsce na mszy w kościele. Przydatna jest w obecnej fazie epidemii, gdy obowiązują zasady dystansu społecznego i ograniczenia dotyczące liczby uczestników uroczystości religijnych.


Papież: nie można przenieść Kościoła i sakramentów do wirtualnego świata

17.04.2020, 15:40

- Kościół jest w trudnej sytuacji, nie można przenieść sakramentów do wirtualnego świata - mówił papież Franciszek podczas mszy w Domu świętej Marty w Watykanie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu

fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
Bohdan Paszkowski i bryg. Arkadiusz Buchowski, fot. Areta Topornicka
WYBORY
7.07.2020, 16:55, akt. 8.07.2020, 16:24

Frekwencyjna "Bitwa o wozy" po raz drugi

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok