Radio Białystok | Wiadomości | Dwa szpitale z regionu przestają funkcjonować jako jednoimienne zakaźne

Dwa szpitale z regionu przestają funkcjonować jako jednoimienne zakaźne

autor: Renata Reda

1.06.2020, 08:59, akt. 16:41

Podlaskie szpitale: wojewódzki w Łomży oraz MSWiA w Białymstoku od poniedziałku (1.06) przestały być jednoimiennymi, zakaźnymi do opieki nad pacjentami z koronawirusem, muszą jednak pozostać w gotowości, by takimi chorymi się zająć.

Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Szpital w Łomży wznawia normalną działalność. Pierwszego dnia od razu przyszli pacjenci - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Szpital w Łomży nie jest już tylko jednoimiennym szpitalem zakaźnym - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Dwa szpitale z regionu przestają funkcjonować jako jednoimienne zakaźne - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nie oznacza to jednak, że od pierwszego dnia będą już wykonywane planowe operacje w szpitalu w Łomży i MSWiA w Białymstoku. Przywracanie opieki nad wszystkimi pacjentami będzie następowało stopniowo.

Szpital w Łomży nadal "częściowo jednoimienny"


Szpital w Łomży był jednoimiennym od połowy marca, szpital MSWiA w Białymstoku - od połowy kwietnia. Od 1 czerwca przestały być jednoimiennymi na mocy decyzji podjętych formalnie w maju przez wojewodę podlaskiego, a wcześniej zostało to uzgodnione z Ministerstwem Zdrowia z uwzględnieniem sytuacji epidemiologicznej w regionie.

Placówki będą powoli wracać do normalnej pracy, jednak muszą zachować gotowość także do opieki nad chorymi z koronawirusem.

Nowy dyrektor szpitala w Łomży Jarosław Pokoleńczuk, który 1 czerwca rozpoczął pracę w tej placówce poinformował w poniedziałek dziennikarzy, że szpital nadal "częściowo jest placówką jednoimienną", bo musi zachować gotowość do opieki nad pacjentami z COVID-19 we wskazanych przez wojewodę zakresach.

- Są zakresy, które wojewoda swoją decyzją zwolnił z jednoimienności, natomiast w dużej części szpital nadal będzie pozostawał jednoimienny - powiedział Jarosław Pokoleńczuk.


Szpital nie będzie więc nadal przyjmował pacjentów na oddziały: nefrologiczny i stacji dializ, noworodków i wcześniaków, oddział ginekologiczno-położniczy, neurologiczny, pulmonologiczny, okulistyczny i zakaźny. Będzie uruchamiana praca na 20 innych oddziałach, ale stopniowo i nie w pełnym zakresie.


Przyszpitalne poradnie w Łomży zaczynają pracować


1 czerwca pacjentów zaczęły przyjmować przyszpitalne poradnie. Dyrektor Pokoleńczuk poinformował, że w ubiegłym tygodniu umawiano pacjentów na wizyty na obecny tydzień. Dodał, że przyjęcia pacjentów na oddziały powinny się zacząć za tydzień, w poniedziałek, a do końca czerwca ruszą te oddziały, które nie są jednoimiennymi.

Personel szpitala przejdzie kwarantannę i będzie poddany testom na koronawirusa, a szpitalne pomieszczenia będą poddane dekontaminacji. Jarosław Pokoleńczuk podkreśla, że najtrudniejsza jest obecnie organizacja pracy szpitala. 


- Nie wszystko jest uregulowane, część rzeczy musimy sami wymyślić - powiedział dziennikarzom.Szpital w Łomży dysponuje ok. 480 łóżkami. W piątek było tam hospitalizowanych czterech pacjentów z koronawirusem.


Szpital MSWiA wraca do normalności


Od 1 czerwca, stopniowo do działalności sprzed przekształcenia w jednoimienny wraca również szpital MSWiA w Białymstoku.

Planowe zabiegi w szpitalu MSWiA rozpoczną się najprawdopodobniej w czwartek (4.06), ale jeszcze nie na wszystkich oddziałach - mówi dyrektor placówki Alicja Skindzielewska. Dodaje, że ok. 300 pracowników miało testy na obecność koronawirusa. Badania odbywały się co tydzień, w grupach kilkudziesięcioosobowych, niektóre osoby miały nawet trzy testy.

Dyrektor ma nadzieję, że w tym miesiącu planowe zabiegi będą realizowane w takim stopniu, w jakim były przed zmianą MSWiA w szpital jednoimienny, a to nastąpiło w połowie kwietnia.

Alicja Skindzielewska przypomina, że poradnie szpitala i gabinety lekarzy rodzinnych pracowały i cały czas pracują. Zaznacza, że w placówce obowiązuje odpowiedni reżim sanitarny.

W szpitalu MSWiA jest około 160 łóżek. Leczonych pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem przez 1,5-miesiąca było dziewięciu, a od 40 do 50 osób było leczonych z powodu podejrzenia COVID-19.

źródło: PAP | red: rbon, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem są już cztery laboratoria wykonujące testy na obecność COVID-19

1.06.2020, 08:40

Badania takie robi podlaski sanepid, laboratorium uniwersyteckie w Białymstoku i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, które testy wykonuje w swoim laboratorium przy łomżyńskim szpitalu. Badania, w kierunku koronawirusa, zaczął też robić białostocki szpital kliniczny.


5 pracowników Białostockiego Centrum Onkologii zakażonych koronawirusem

1.06.2020, 00:01

Koronawirus w Białostockim Centrum Onkologii. Zakażenie stwierdzono u 5 pracowników Zakładu Patomorfologii. Nie mieli oni kontaktu z żadnym z pacjentów i bardzo ograniczone kontakty z pozostałymi pracownikami BCO - zapewnia rzeczniczka szpitala Monika Mróz.


Podczas akcji "Oddaj krew razem z nami" udało nam się zebrać 260 litrów "najcenniejszego leku" [zdjęcia]

5.06.2020, 07:00

Akcja "Oddaj krew razem z nami" już się zakończyła. Udało nam się osiągnąć rekordowy wynik, jeśli chodzi o wspólne akcje Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku i Polskiego Radia Białystok. W ciągu trzech dni zebraliśmy 260 litrów krwi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacjiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok