Radio Białystok | Wiadomości | W Sokółce powstanie łąka kwietna

W Sokółce powstanie łąka kwietna

autor: Marcin Gliński

1.06.2020, 10:33, akt. 10:36

To pierwsza tego typu inicjatywa w Sokółce.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak mówi dyrektor Barbara Maj z Sokólskiego Ośrodka Kultury, który zajmuje się inicjatywą, m.in. dzięki temu park miejski będzie wyglądał ciekawiej.

- Kwietna łąka pojawi się przy ulicy Grodzieńskiej, tam gdzie jest przystanek i tam gdzie jest park miejski naprzeciwko kina Sokół. Pomysł wyszedł stąd, że bioróżnorodność w miastach jest potrzebna. Takie kwietne łąki spełniają swoje i wizualne funkcje, cieszą oko, ale też mają działanie relaksacyjne, terapeutyczne. To takie łąki kwietne z kwiatami, które rosną naturalnie. Nie nasadzane, tylko takie, które wyrastają gdzieś na dziko - mówi Barbara Maj.

Jak dodaje, łąkę pomoże utworzyć miejskie przedsiębiorstwo.

- Ten teren pomoże nam przygotować Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sokółce. Wspólnymi siłami jakoś to zrobimy. To pierwsze takie nasze próby, więc mamy nadzieję, że nam się to uda, a potem, że spodoba się mieszkańcom i w przyszłych latach będziemy mogli te łąki kwietne siać w wielu miejscach - dodaje Barbara Maj.

Na razie nie wiadomo ile władze miasta zapłacą za utworzenie łąki kwietnej, trwa szacowanie kosztów. Kwiaty pojawią się również na parapetach budynku Muzeum Ziemi Sokólskiej oraz Sokólskiego Ośrodka Kultury. Będą to sadzonki od lokalnych przedsiębiorców. Władze Sokółki chcą w ten sposób wspomóc ich biznes.

Choć łąka kwietna to pierwsza tego typu akcja, władze Sokółki zainicjowały inne działania ekologiczne - m.in. od kilku miesięcy czasowo wyłączają miejskie oświetlenie.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białystok kwitnie [zdjęcia]

29.05.2020, 19:10

Wiosną Białystok wygląda wyjątkowo pięknie.


Władze gminy Sokółka walczą z zaśmiecaniem lasów

21.05.2020, 09:06

Śmieci w podlaskich lasach to coraz częstszy problem. Władze gminy Sokółka znalazły jednak na to sposób - instalowanie fotopułapek i kary pieniężne. 


Zaczęły się wiosenne prace nad łąkami kwietnymi w Białymstoku

11.04.2020, 11:57

W Białymstoku rozpoczęły się prace ogrodnicze nad łąkami kwietnymi w przestrzeni miejskiej - poinformowały w sobotę (11.04) władze miasta w mediach społecznościowych. Prace prowadzi - w ramach trzyletniej umowy warszawska Fundacja Łąka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok