Radio Białystok | Wiadomości | Więzienie w zawieszeniu - suwalski sąd podtrzymał wyrok ws. lekarza z Sejn

Więzienie w zawieszeniu - suwalski sąd podtrzymał wyrok ws. lekarza z Sejn

4.06.2020, 15:28, akt. 15:39

Sąd Okręgowy w Suwałkach utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Augustowie 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata wobec lekarza pogotowia ratunkowego w Sejnach oskarżonego o nieudzielenie pomocy pacjentowi, który kilka miesięcy później zmarł.

Lekarz Andrzej B. podczas ogłaszania wyroku, 4.06.2020, fot. Iza Kosakowska
Lekarz Andrzej B. podczas ogłaszania wyroku, 4.06.2020, fot. Iza Kosakowska

Więzienie w zawieszeniu - suwalski sąd podtrzymał wyrok ws. lekarza z Sejn - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Lekarz Andrzej B. przez kilka lat pracował w sejneńskim pogotowiu ratunkowym. Był jego pełniącym obowiązki ordynatorem. Wcześniej przez wiele lat pracował w szpitalu w Augustowie.

W grudniu 2019 roku sąd skazał go na 10 miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem kary na dwa lata. Sąd zakazał mu także wykonywania zawodu przez rok. Oskarżony miał również zapłacić po 5 tys. zł zadośćuczynienia pokrzywdzonej żonie i synowi zmarłego.


Oskarżony nie czuje się winny


Obrońca oskarżonego odwołała się od tego wyroku. Przed sądem w czwartek (4.06) chciała uniewinnienia Andrzeja B. lub uchylenie wyroku i zwrotu sprawy do ponownego rozpatrzenia. Oskarżony w procesie apelacyjnym powiedział, że nie czuje się winny, bo udzielił pomocy 64-letniemu mieszkańcowi Sejn i dlatego również poprosił sąd o uniewinnienie.

Sąd Okręgowy w Suwałkach utrzymał wcześniejszy wyrok i uznał lekarza winnego nieudzielenia pomocy choremu. Sędzia Maciej Romotowski powiedział w uzasadnieniu wyroku, że sąd odwoławczy w pełni podziela argumentację sądu rejonowego, a wina oskarżonego nie budzi najmniejszych wątpliwości.


- Zadaniem lekarza przy dzisiejszych zasobach medycyny jest dokładnie zbadać, a nie na oko i odesłać do domu - argumentował sędzia Romotowski.


Dodał, że pomimo prośby oskarżonego o złagodzenie wyroku, sąd do niej się nie przychylił. Sąd uznał, że orzeczenie sądu jest już dość łagodne. Wyrok jest prawomocny.


Do wypadku doszło ponad dwa lata temu


64-latek upadł ze schodów i stracił przytomność. Jak ustaliła prokuratura, wezwany do pacjenta lekarz mimo wskazań medycznych odmówił przyjęcia go do szpitala, uznając, że mężczyzna jest pijany i nie potrzebuje pomocy.

Następnego dnia pacjent został przywieziony na izbę przyjęć, ale lekarz znów mu nie pomógł i odesłał do domu. Trzeciego dnia mężczyzna ponownie trafił na pogotowie. W stanie ciężkim przeniesiono go na oddział intensywnej terapii. Pod koniec marca 2018 roku sejnianin zmarł.

Sąd Rejonowy w Augustowie skazał Andrzeja B. też w innej, podobnej sprawie. W grudniu 2018 roku wymierzył mu karę 5 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Sąd uznał wtedy, że lekarz, będąc zobowiązany do udzielenia pomocy medycznej pacjentowi, nie pomógł mężczyźnie z zaburzeniami układu krążenia. Zakazał również oskarżonemu wykonywania zawodu przez rok. Tamten wyrok także jest prawomocny.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Więzienie w zawieszeniu i zakaz wykonywania zawodu dla lekarza z sejneńskiego pogotowia

20.12.2019, 15:11

To było niedbalstwo - tak działanie oskarżonego lekarza ocenił sejneński sąd. Uznał, że Andrzej B. dwa razy nie udzielił pomocy 64-letniemu mieszkańcowi Sejn i nie przyjął go na oddział ratunkowy. Pacjent zmarł.


Prokuratura chce kary więzienia w zawieszeniu dla lekarza pogotowia za nieudzielenie pomocy

16.12.2019, 19:31

Roku więzienia w zawieszeniu i zakazu wykonywania zawodu przez dwa lata domaga się prokuratura dla sejneńskiego lekarza Andrzeja B. W poniedziałek (16.12) zakończył się proces w tej sprawie.


Lekarz z Sejn, który dwukrotnie nie udzielił pomocy pacjentowi - usłyszał wyrok

17.12.2018, 17:07

Pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu i roczny zakaz wykonywania zawodu. To kara, jaką orzekł sąd w Sejnach wobec lekarza szpitalnego oddziału ratunkowego Andrzeja B.


Lekarz z Sejn może stracić prawo do wykonywania zawodu

5.12.2018, 20:30

Ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata domaga się prokurator dla oskarżonego Andrzeja B., lekarza Pogotowia Ratunkowego w Sejnach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok