Radio Białystok | Wiadomości | Matura w nietypowych warunkach - przed egzaminem w maseczce

Matura w nietypowych warunkach - przed egzaminem w maseczce

autor: Adam Dąbrowski, Ryszard Minko

5.06.2020, 14:13, akt. 14:17

W poniedziałek (8.06) maturzyści zasiądą do egzaminu dojrzałości w okolicznościach podwyższonych procedur bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Matura w nietypowych warunkach - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z zachowaniem dystansu, bez wnoszenia zbędnych rzeczy na salę i ze swoim długopisem. W związku z epidemią koronawirusa podczas tegorocznych matur muszą być spełnione wytyczne sanitarne. Pierwszy dzień egzaminów dojrzałości już w poniedziałek.

Pierwotnie matury miały się rozpocząć 5 maja. Z powodu trwającej epidemii przesunięto ten termin. Egzaminy pisemne odbędą się w tradycyjnej formie, natomiast w tym roku zrezygnowano z egzaminów ustnych.


Szkoły przygotowane do nowych wytycznych - zapewnia CKE


Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik mówi, że dyrektorzy stanęli na wysokości zadania, żeby uczniowie i nauczycieli czuli się bezpiecznie, a zmiany widać już od wejścia.

Dyrektor CKE wyjaśnia, że dyrektorzy będą wpuszczali uczniów grupami i wyznaczą konkretne godziny przyjścia. Uczniowie wejdą do szkoły różnymi wejściami, prosto na wyznaczone im konkretne piętra.


- Niektórzy dyrektorzy nawet opracowują drogi, którymi maturzyści mogą chodzić. Konkretna grupa, konkretną drogą tak, żeby nie stykali się ze sobą. I to bardzo dobrze. Chodzi o to, żeby ten kontakt grupowy był jak najmniejszy - mówi dr Marcin Smolik.


Do szkoły nie będą mogły wejść osoby z zewnątrz. Uczniowie na sali egzaminacyjnej będą mogli siedzieć bez maseczek, będą musieli mieć swoje przybory.


- Maturzyści i nauczyciele są przeszkoleni, i wiedzą, jakie procedury wypełnić, żeby bezpiecznie napisać egzamin - mówi dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie Joanna Kiełbasa. 


- Wszystkie stanowiska są oddalone od siebie o co najmniej 1,5 m tam, gdzie było to możliwe czasami nawet o dwa metry. Będą przygotowane maseczki, będą przygotowane płyny dezynfekcyjne. Wszyscy pracownicy obsługi są gotowi, żeby przed każdym egzaminem dezynfekować salę, wietrzyć salę - mówi Joanna Kiełbasa.

Wytyczne sanitarne zostały przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego. W poniedziałek do egzaminu przystąpi ponad 272 tys. tegorocznych maturzystów.

źródło: IAR | red: rbon, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Beata Pietruszka

2.06.2020, 08:36

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.


Premier: mam nadzieję, że najpóźniej od września uczniowie powrócą do klas szkolnych

26.05.2020, 18:08

Nadzieję, że najpóźniej od września uczniowie wrócą do klas szkolnych, wyraził w rozmowie z kanałem "MaturaToBzdura.tv" w serwisie YouTube premier Mateusz Morawiecki. Decyzja, czy może wrócą tam jeszcze na ostatnie tygodnie czerwca, podjęta zostanie w ciągu tygodnia, maksymalnie 10 dni.


Minister edukacji podpisał rozporządzenie dot. egzaminów

19.05.2020, 16:34

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał we wtorek rozporządzenie dotyczące przeprowadzenia w tym roku egzaminów zewnętrznych, w tym matur. Zgodnie z nim, abiturienci nie będą zdawać egzaminów ustnych, z wyjątkiem tych, którzy aplikują na uczelnie zagraniczne.


MEN opublikowało wytyczne dotyczące przeprowadzania egzaminów

15.05.2020, 14:46

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Będą obowiązywały podczas egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok