Radio Białystok | Gość | Beata Pietruszka - podlaski kurator oświaty

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty

2.06.2020, 08:36, akt. 09:02

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda
Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Z Beatą Pietruszką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do końca roku szkolnego nauka zdalna, a zatem dzieci nie pójdą do szkoły. Jak więc będą sklasyfikowane? Jak otrzymają świadectwa? O tym z podlaską kurator oświaty Beatą Pietruszką rozmawia Lech Pilarski. 


Lech Pilarski: Jak do końca roku będzie zorganizowane nauczanie i najważniejsze - jak uczniowie zostaną sklasyfikowani i jak odbiorą świadectwa?


Beata Pietruszka: Oczywiście, to o czym mówił pan minister Dariusz Piontkowski, nadal jest zdalne nauczanie, szkoły działają w systemie ograniczonym, przed nami egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny i tak jak to było przy uczniach klas maturalnych - odbędą się klasyfikacje, będą posiedzenia rad pedagogicznych, dzięki zmienionemu rozporządzeniu mogą się odbywać zdalnie. Już pierwsze próby mamy za sobą przy uczniach klas maturalnych - spokojnie odbyła się klasyfikacja i uczniowie mogli odbierać świadectwa.


Czyli będą świadectwa takie tradycyjne, czy będą też świadectwa wirtualne?


Oczywiście dyrektor szkoły ustali w jaki sposób będą odbierane świadectwa. Chodzi też o to, że nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ mamy stan epidemiczny w kraju i też chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów, więc z całą pewnością dyrektorzy szkół ustalą taki grafik, jak te świadectwa będą odbierane, jeżeli będzie świadectwo też potrzebne w postępowaniu rekrutacyjnym, to też może być wydane elektronicznie. 


A co z letnim wypoczynkiem?


Letni odpoczynek odbędzie się. To właśnie też na wczorajszej konferencji prasowej o tym mówił minister edukacji narodowej. Oczywiście ten wypoczynek odbędzie się pod pewnymi warunkami, z zachowaniem ostrożności, związanej z tym, że w Polsce mamy epidemię. Zgodnie z wytycznymi głównego inspektora sanitarnego, ministerstwa zdrowia i ministerstwa edukacji narodowej - to są bardzo dokładne i ścisłe wytyczne dotyczące organizacji wypoczynku.


Czyli ten wypoczynek będzie się musiał odbywać w odpowiednio zorganizowanych miejscach, będzie trzeba przestrzegać zasad, które nie będą pozwalały grupować się zbyt dużej liczbie ludzi?


Oczywiście, te wytyczne zarówno GIS-u, ministerstwa zdrowia i MEN-u są bardzo szczegółowe i przede wszystkim chodzi o to, żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia dzieci i młodzieży podczas wypoczynku. Chcemy, żeby dzieci przede wszystkim bezpiecznie wypoczywały i organizatorzy wypoczynku będą musieli spełnić te warunki, bo to będą i mniejsze grupy, rodzice będą musieli także podpisywać takie oświadczenia, że dziecko jest zdrowe, że nie przebywało z osobami, które są w kwarantannie i tak dalej. Będzie też ograniczona możliwość odwiedzania dzieci, tak samo jeżeli chodzi o ilość dzieci w pokojach, czy w namiotach - jest określony metraż, posiłki i niestety będą to trochę inne kolonie czy obozy, bo też jest mowa o tym, żeby ograniczać kontakt dzieci z osobami spoza obozu, czy jeżeli to będzie nad jeziorem, nad morzem, żeby to jednak był wydzielony teren i dzieci nie stykały się z innymi osobami.


Na stronie MEN znalazłem taką informację, że tylko około 25 tys. uczniów planuje wyjechać na zorganizowany wypoczynek, to w bardzo niewiele w skali całej populacji młodzieży w Polsce.


Ale to jest podany stan na 1 czerwca, ponieważ ciągle rejestrowany jest ten wypoczynek w bazie wypoczynku. Zresztą na stronie kuratorium jest ogłoszenie o konkursie ofert dla organizatorów wypoczynku, ponieważ państwo też przeznaczyło w skali kraju 28 milionów zł na ten wypoczynek, jeżeli chodzi o województwo podlaskie przeznaczamy 306 tys. dla organizatorów wypoczynku i w kwocie 130 000 dofinansowujemy wypoczynek. 

Ta rejestracja wypoczynku wciąż trwa i pewnie będzie mniejsza liczba dzieci, z tego względu, że są też te ograniczenia sanitarne, a także być może rodzice podejmą decyzję, żeby czy wspólnie wypoczywać, każdy z nas wie jaka jest sytuacja i staramy się, żeby było bezpiecznie. Ja zresztą chcę zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz, że rodzice, którzy będą podejmować decyzję o tym, żeby wysłać dzieci na kolonie i na obóz zawsze żeby sprawdzali, czy dana forma wypoczynku jest w bazie wypoczynku, bo jeżeli jej nie ma - jest nielegalna. Także można do kuratorium zadzwonić, my sprawdzimy, bo każdy organizator wypoczynku jest obowiązany do tego, żeby taki wypoczynek do tej bazy zgłosić i wtedy podlega to pewnym rygorom, wymaganiom, kontrolom.


Jak będziecie nadzorować?


Zawsze wypoczynek sprawdzamy. Jeżeli chodzi o kuratorium oświaty co najmniej 20% wypoczynku na naszym terenie sprawdzamy, z tym że także jeżeli chodzi o zasady, które są zawarte w instrukcji wytycznych GIS-u, z całą pewnością Sanepid, ponieważ Sanepid też co roku, a w tym szczególnym roku takie kontrole prowadzi, my też wspólnie z policją takie kontrole wypoczynku robimy, także straż pożarna, szczególnie też straż pożarna tu wyczulona jest na obozy w lesie. Co roku kontrolujemy wypoczynek, kuratorium szczególnie też, jeżeli chodzi o kwalifikacje kadry, o to czy są bezpieczne i higieniczne warunki na tych koloniach, z całą pewnością będziemy kontrolować.


Jak pani sądzi, jak duża część młodzieży podlaskiej skorzysta z letniego wypoczynku w formach zorganizowanych?


Mam nadzieję, że trochę tej młodzieży i dzieci będzie, ja też jestem ciekawa jak dużo też będzie ofert. My w tej chwili ogłosiliśmy konkurs ofert i ciekawa jestem, czy organizatorzy wypoczynku podejmą takie wyzwanie, bo jest to wyzwanie - przygotowanie tego wypoczynku zgodnie z zaleceniami GIS-u. 


Czy będzie można organizować wypoczynek letni dzieci w miastach, miejscowościach, czyli takie w wakacje w miastach?


My też przewidzieliśmy dofinansowanie półkolonii i z pewnością szkoły takie półkolonie organizują. Też co roku były otwarte szkoły, gdzie były boiska szkolne, sale gimnastyczne dostępne, czy jakieś inne zajęcia dla dzieci, które wypoczywają, spędzają wakacje w miejscu zamieszkania. Oczywiście wszyscy z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ważne też, żeby dzieci odpoczęły, jest to też taki wyjątkowy okres dla nas wszystkich, też trudny, a dzieci jak wiemy już od jakiegoś czasu są w domu i odbywa się to zdalne nauczanie, więc też taka nietypowa dla nas wszystkich tak naprawdę sytuacja.


Pani kurator, czy wszyscy będą sklasyfikowani, czyli zdadzą do następnej klasy i pojawiła się taka sugestia, żeby podnieść o jedno oczko każdą ocenę, czy to jest możliwe do zrealizowania?


O tym, czy uczniowie będą sklasyfikowani decyduje rada pedagogiczna danej szkoły, to jest jej wyłączna kompetencja, a czy o oczko wyżej? Ja wiem, że taka inicjatywa z okazji Dnia Dziecka była i jest Rzecznika Praw Dziecka, natomiast z pewnością oceny powinny być wystawione sprawiedliwie, ale także nauczyciele powinni też wziąć pod uwagę te szczególne okoliczności w jakich przyszło nam kończyć ten rok szkolny, od marca mamy zdalne nauczanie i dzieci też musiały sobie z tą sytuacją poradzić. Ale ocena zawsze powinna być oceną sprawiedliwą, podsumowanie to jest całego roku, też dużo empatii jeżeli chodzi o dzieci, które znalazły się w nowej sytuacji.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.


Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.


Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.

Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok