Radio Białystok | Gość | Beata Pietruszka - podlaski kurator oświaty

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty

2.06.2020, 08:36, akt. 09:02

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda
Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Z Beatą Pietruszką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do końca roku szkolnego nauka zdalna, a zatem dzieci nie pójdą do szkoły. Jak więc będą sklasyfikowane? Jak otrzymają świadectwa? O tym z podlaską kurator oświaty Beatą Pietruszką rozmawia Lech Pilarski. 


Lech Pilarski: Jak do końca roku będzie zorganizowane nauczanie i najważniejsze - jak uczniowie zostaną sklasyfikowani i jak odbiorą świadectwa?


Beata Pietruszka: Oczywiście, to o czym mówił pan minister Dariusz Piontkowski, nadal jest zdalne nauczanie, szkoły działają w systemie ograniczonym, przed nami egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny i tak jak to było przy uczniach klas maturalnych - odbędą się klasyfikacje, będą posiedzenia rad pedagogicznych, dzięki zmienionemu rozporządzeniu mogą się odbywać zdalnie. Już pierwsze próby mamy za sobą przy uczniach klas maturalnych - spokojnie odbyła się klasyfikacja i uczniowie mogli odbierać świadectwa.


Czyli będą świadectwa takie tradycyjne, czy będą też świadectwa wirtualne?


Oczywiście dyrektor szkoły ustali w jaki sposób będą odbierane świadectwa. Chodzi też o to, że nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ mamy stan epidemiczny w kraju i też chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów, więc z całą pewnością dyrektorzy szkół ustalą taki grafik, jak te świadectwa będą odbierane, jeżeli będzie świadectwo też potrzebne w postępowaniu rekrutacyjnym, to też może być wydane elektronicznie. 


A co z letnim wypoczynkiem?


Letni odpoczynek odbędzie się. To właśnie też na wczorajszej konferencji prasowej o tym mówił minister edukacji narodowej. Oczywiście ten wypoczynek odbędzie się pod pewnymi warunkami, z zachowaniem ostrożności, związanej z tym, że w Polsce mamy epidemię. Zgodnie z wytycznymi głównego inspektora sanitarnego, ministerstwa zdrowia i ministerstwa edukacji narodowej - to są bardzo dokładne i ścisłe wytyczne dotyczące organizacji wypoczynku.


Czyli ten wypoczynek będzie się musiał odbywać w odpowiednio zorganizowanych miejscach, będzie trzeba przestrzegać zasad, które nie będą pozwalały grupować się zbyt dużej liczbie ludzi?


Oczywiście, te wytyczne zarówno GIS-u, ministerstwa zdrowia i MEN-u są bardzo szczegółowe i przede wszystkim chodzi o to, żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia dzieci i młodzieży podczas wypoczynku. Chcemy, żeby dzieci przede wszystkim bezpiecznie wypoczywały i organizatorzy wypoczynku będą musieli spełnić te warunki, bo to będą i mniejsze grupy, rodzice będą musieli także podpisywać takie oświadczenia, że dziecko jest zdrowe, że nie przebywało z osobami, które są w kwarantannie i tak dalej. Będzie też ograniczona możliwość odwiedzania dzieci, tak samo jeżeli chodzi o ilość dzieci w pokojach, czy w namiotach - jest określony metraż, posiłki i niestety będą to trochę inne kolonie czy obozy, bo też jest mowa o tym, żeby ograniczać kontakt dzieci z osobami spoza obozu, czy jeżeli to będzie nad jeziorem, nad morzem, żeby to jednak był wydzielony teren i dzieci nie stykały się z innymi osobami.


Na stronie MEN znalazłem taką informację, że tylko około 25 tys. uczniów planuje wyjechać na zorganizowany wypoczynek, to w bardzo niewiele w skali całej populacji młodzieży w Polsce.


Ale to jest podany stan na 1 czerwca, ponieważ ciągle rejestrowany jest ten wypoczynek w bazie wypoczynku. Zresztą na stronie kuratorium jest ogłoszenie o konkursie ofert dla organizatorów wypoczynku, ponieważ państwo też przeznaczyło w skali kraju 28 milionów zł na ten wypoczynek, jeżeli chodzi o województwo podlaskie przeznaczamy 306 tys. dla organizatorów wypoczynku i w kwocie 130 000 dofinansowujemy wypoczynek. 

Ta rejestracja wypoczynku wciąż trwa i pewnie będzie mniejsza liczba dzieci, z tego względu, że są też te ograniczenia sanitarne, a także być może rodzice podejmą decyzję, żeby czy wspólnie wypoczywać, każdy z nas wie jaka jest sytuacja i staramy się, żeby było bezpiecznie. Ja zresztą chcę zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz, że rodzice, którzy będą podejmować decyzję o tym, żeby wysłać dzieci na kolonie i na obóz zawsze żeby sprawdzali, czy dana forma wypoczynku jest w bazie wypoczynku, bo jeżeli jej nie ma - jest nielegalna. Także można do kuratorium zadzwonić, my sprawdzimy, bo każdy organizator wypoczynku jest obowiązany do tego, żeby taki wypoczynek do tej bazy zgłosić i wtedy podlega to pewnym rygorom, wymaganiom, kontrolom.


Jak będziecie nadzorować?


Zawsze wypoczynek sprawdzamy. Jeżeli chodzi o kuratorium oświaty co najmniej 20% wypoczynku na naszym terenie sprawdzamy, z tym że także jeżeli chodzi o zasady, które są zawarte w instrukcji wytycznych GIS-u, z całą pewnością Sanepid, ponieważ Sanepid też co roku, a w tym szczególnym roku takie kontrole prowadzi, my też wspólnie z policją takie kontrole wypoczynku robimy, także straż pożarna, szczególnie też straż pożarna tu wyczulona jest na obozy w lesie. Co roku kontrolujemy wypoczynek, kuratorium szczególnie też, jeżeli chodzi o kwalifikacje kadry, o to czy są bezpieczne i higieniczne warunki na tych koloniach, z całą pewnością będziemy kontrolować.


Jak pani sądzi, jak duża część młodzieży podlaskiej skorzysta z letniego wypoczynku w formach zorganizowanych?


Mam nadzieję, że trochę tej młodzieży i dzieci będzie, ja też jestem ciekawa jak dużo też będzie ofert. My w tej chwili ogłosiliśmy konkurs ofert i ciekawa jestem, czy organizatorzy wypoczynku podejmą takie wyzwanie, bo jest to wyzwanie - przygotowanie tego wypoczynku zgodnie z zaleceniami GIS-u. 


Czy będzie można organizować wypoczynek letni dzieci w miastach, miejscowościach, czyli takie w wakacje w miastach?


My też przewidzieliśmy dofinansowanie półkolonii i z pewnością szkoły takie półkolonie organizują. Też co roku były otwarte szkoły, gdzie były boiska szkolne, sale gimnastyczne dostępne, czy jakieś inne zajęcia dla dzieci, które wypoczywają, spędzają wakacje w miejscu zamieszkania. Oczywiście wszyscy z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ważne też, żeby dzieci odpoczęły, jest to też taki wyjątkowy okres dla nas wszystkich, też trudny, a dzieci jak wiemy już od jakiegoś czasu są w domu i odbywa się to zdalne nauczanie, więc też taka nietypowa dla nas wszystkich tak naprawdę sytuacja.


Pani kurator, czy wszyscy będą sklasyfikowani, czyli zdadzą do następnej klasy i pojawiła się taka sugestia, żeby podnieść o jedno oczko każdą ocenę, czy to jest możliwe do zrealizowania?


O tym, czy uczniowie będą sklasyfikowani decyduje rada pedagogiczna danej szkoły, to jest jej wyłączna kompetencja, a czy o oczko wyżej? Ja wiem, że taka inicjatywa z okazji Dnia Dziecka była i jest Rzecznika Praw Dziecka, natomiast z pewnością oceny powinny być wystawione sprawiedliwie, ale także nauczyciele powinni też wziąć pod uwagę te szczególne okoliczności w jakich przyszło nam kończyć ten rok szkolny, od marca mamy zdalne nauczanie i dzieci też musiały sobie z tą sytuacją poradzić. Ale ocena zawsze powinna być oceną sprawiedliwą, podsumowanie to jest całego roku, też dużo empatii jeżeli chodzi o dzieci, które znalazły się w nowej sytuacji.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
27.07.2021

Do końca września trwa w Polsce spis powszechny ludzi i mieszkań, powinniśmy się spisać sami przez internet. Udział w spisie jest obowiązkowy – musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki, fot. Monika Kalicka

Mateusz Morawiecki [wideo]

Prezes Rady Ministrów
23.07.2021

"Mam nadzieję, że nie grozi nam scenariusz lockdownu, choć oczywiście podchodzimy z pokorą do wszystkich możliwych scenariuszy, bo ten wirus jest nieprzewidywalny. Dlatego skoro mamy na niego najlepsze remedium a takim remedium są szczepienia, to gorąco do tego zachęcam, bo przed tą czwartą falą możemy się obronić, przynajmniej w tym stopniu, że zgonów będzie dużo mniej".   

Malwina Wojtulewicz, fot. Joanna Szubzda

Malwina Wojtulewicz

trenerka Wojciecha Nowickiego
23.07.2021

"Ja cały czas mówię, że Wojtka jest na 82, 83 metry stać. Życzę mu tego, żeby po prostu rzucił swoje, żeby nie myśleć o medalach czy pompowaniu banieczki" - mówi Malwina Wojtulewicz.


nadinsp. Robert Szewc, fot. Renata Reda

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
22.07.2021

"Myślę, że Podlaskie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju" - mówi nadinsp. Robert Szewc.

fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka Podlasia Białystok specjalizująca się w skoku wzwyż
22.07.2021

"Nie interesuje mnie ósme miejsce, interesuje mnie dużo wyższa pozycja, nie boję się tego mówić, ale jak będzie, to zobaczymy. Będę walczyć" - mówi Kamila Lićwinko.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
22.07.2021

Amatorski Mityng Lekkoatletyczny to nowa inicjatywa Fundacji Białystok Biega.


Marlena Gola, fot. Joanna Szubzda

Marlena Gola

sprinterka Podlasia Białystok
21.07.2021

"W tym roku forma jest życiowa, ponieważ były rekordy życiowe. Stać mnie na więcej" - mówi Marlena Gola.

Klaudia Kardasz, Mityng Gwiazd w Białymstoku 2019, fot. Joanna Szubzda

Klaudia Kardasz

kulomiotka
20.07.2021

- Serce chciałoby finałową ósemkę. Rozum podpowiada, że nie ma co walczyć o medale, bo to jeszcze nie ten poziom. Najważniejsze, żeby zdobyć doświadczenie i za trzy lata już w Paryżu walczyć o jak najwyższe cele - mówi lekkoatletka.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
20.07.2021

W Polsce trwa spis powszechny ludzi i mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy - musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza

kandydat na prezesa PZPN
20.07.2021

Polski Związek Piłki Nożnej na dziś ma się dobrze, ale może być lepiej, możemy niektóre rzeczy udoskonalić - mówi kandydat na prezesa PZPN Cezary Kulesza.

Jerzy Kułakowski i Damian Czykier, fot. Joanna Szubzda

Damian Czykier

olimpijczyk
19.07.2021

- Jestem w pełni skoncentrowany na swoim zadaniu, które mam wykonać w Tokio - mam zrobić trzy dobre biegi - mówi lekkoatleta przed wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie.

Karolina Chwiałkowska, fot. prywatne

Karolina Chwiałkowska

pracownik naukowy UMB
15.07.2021

Nie tylko wiek, zły stan zdrowia, ale też czynniki genetyczne mogą wpływać na przebieg COVID-19 - mówi Karolina Chwiałkowska.


Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
15.07.2021

"Rozpoczynamy nabór 30 drużyn, które zmierzą się ze sobą w dwóch kategoriach: 24 w męskiej i 6 w żeńskiej" - mówi Maciej Rant.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
14.07.2021

- Mamy ponad 700 ofert pracy. Wygląda na to - przynajmniej z tego, co obserwujemy - że okres pandemii jakoś specjalnie nie spowodował, że przedsiębiorcy się wycofują. Ich potrzeby związane z zatrudnieniem są widoczne też w statystykach.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
13.07.2021

Włochy piłkarskim mistrzem Europy. Pokonali w wielkim finale Euro Anglików po pełnym emocji konkursie rzutów karnych.


prof. Krzysztof Jasiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

prof. Krzysztof Jasiewicz

historyk i politolog
13.07.2021

- Piramidalnym nieporozumieniem jest twierdzenie, że w czasie Obławy Augustowskiej zginęły tylko 592 osoby - mówi Krzysztof Jasiewicz.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Kulik

rzecznik Krajowego Rejestru Długów
8.07.2021

"Obawy przed wyjazdem za granicę, związane z możliwością zakażenia powodują, że ludzie wybierają wakacje w kraju, bo w Polsce jest łatwiej dotrzeć do lekarza, skorzystać z pomocy w przypadku zachorowania" - mówi Andrzej Kulik.

foto: Monika Kalicka

Aneta Afelt

z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego
6.07.2021

Eksperci przypominają, że jeśli nie zaszczepi się odpowiednia liczba osób, czeka nas czwarta fala epidemii. - Bardzo ważne, by osoby, które przeszły COVID, także się zaszczepiły - podkreśla dr Aneta Afelt.


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2021

Podlascy maturzyści najlepsi w Polsce. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, to właśnie w naszym województwie najwięcej uczniów zdało egzamin dojrzałości. Pozytywny wynik uzyskało 81,5 % zdających.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Kołakowski

podlaski poseł
2.07.2021

"Wróciłem do obozu Zjednoczonej Prawicy, żeby zrealizować obietnice złożone rolnikom" - powiedział Polskiemu Radiu Białystok poseł Lech Kołakowski.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
1.07.2021

"Pakiet badań może wykonać każdy Polak powyżej 40. roku życia, raz, do końca tego roku" - mówi Maciej Olesiński.


Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.06.2021

"Przed wyjazdem do danego kraju musimy sprawdzić, jakie panują tam obostrzenia sanitarne, żebyśmy po wylądowaniu się nie zdziwili, że czegoś nie mamy, np. testu, paszportu covidowego, że czegoś nam zabrakło i będziemy musieli udać się na kwarantannę hotelową albo zapłacić kilkaset euro za wykonanie testów" - mówi Szymon Bielonko.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
28.06.2021

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło został wiceprezesem Partii Porozumienie.

fot. Sylwia Krassowska

Adam Niedzielski [wideo]

minister zdrowia
28.06.2021

"Wszyscy widzimy, że głównym zagrożeniem epidemicznym są teraz nowe mutacje, rozwijające się w różnych krajach na świecie i stąd ta decyzja o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Ona rzeczywiście jest utrudnieniem, ale to zdrowie publiczne jest w tej chwili najważniejsze" - mówi Adam Niedzielski.


Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski
25.06.2021

"Myślę, że uczniowie wrócą do tej szkoły, którą znają. Mam nadzieję, że będą to zajęcia stacjonarne, z tymi samymi kolegami i koleżankami, z tymi samymi nauczycielami, a po wakacjach wrócą wypoczęci i stęsknieni ponownie ze szkołą" - mówi Dariusz Piontkowski.

foto: Monika Kalicka

kapitan Przemysław Gilewski

dyżurny operacyjny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
25.06.2021

Połamane na drogi drzewa, zerwane dachy, zalane piwnice - tak wygląda krajobraz po burzach w wielu miejscach w regionie.

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz, fot. Marcin Gliński

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
25.06.2021

"Myślę, że poprzez te maratony rozpropagujemy nasz region, województwo, bo mamy naprawdę piękny region do jeżdżenia na rowerze, bycia z przyrodą" - mówi Dariusz Zakrzewski.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
24.06.2021

Zmiany w Polskim Ładzie proponuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Elżbieta Lichanów, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Lichanów

dyrektor Regionalnego Biura Miss Polski
24.06.2021

"Nie trzeba mieć talii osy i klasycznych wymiarów 90x60x90, trzeba mieć 'to coś', błysk w oku, umiejętność chodzenia, prezentacji. To wszystko jest teraz bardziej brane pod uwagę niż kiedyś" - mówi Elżbieta Lichanów.

prof. Tomasz Zdrojewski, fot. własne

prof. Tomasz Zdrojewski

ekspert Komitetu Zdrowia Publicznego PAN
24.06.2021

"Potrzebne są szybkie działania, twarde decyzje. Trzeba wrócić do prewencji, do szybszego rozpoznawania wszystkich czynników ryzyka, które powodują zawał, udary, choroby nowotworowe, choroby płuc. Trzeba przeciwdziałać depresji w młodym pokoleniu i wszystkim sprawom, które pogarszają zdrowie psychiczne" - mówi nasz gość.


Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

wiceminister funduszy i polityki regionalnej
23.06.2021

Ponad połowa parlamentarzystów z Porozumienia może przejść do powstającej Partii Republikańskiej - uważa podlaski poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.06.2021

"W historii medycyny nie wynaleziono niczego skuteczniejszego w zapobieganiu chorób zakaźnych jak szczepienia, więc nie cofajmy się do średniowiecza" - mówi prof. Robert Flisiak.

Jacek Bogucki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bogucki

senator Prawa i Sprawiedliwości
21.06.2021

"Inwestowanie w małych miejscowościach i tworzenie tam nowych miejsc pracy - to najważniejszy dla mieszkańców podlaskich wsi punkt nowego programu Zjednoczonej Prawicy" - mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jacek Bogucki.


Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok