Radio Białystok | Wiadomości | Powstanie centrum badań i konserwacji zabytków Muzeum Podlaskiego

Powstanie centrum badań i konserwacji zabytków Muzeum Podlaskiego

30.06.2020, 07:19, akt. 07:22

Nowoczesne centrum badań i konserwacji zabytków, którego dotąd brakowało w Muzeum Podlaskim w Białymstoku - ma teraz szansę powstać dzięki udziałowi instytucji w transgranicznym projekcie. Partnerem w projekcie jest białoruskie muzeum historyczno-archeologiczne w Grodnie.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń
Muzeum Podlaskie w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń

Projekt realizowany jest w ramach unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020, na który dwa muzea pozyskały ponad 1,2 mln euro unijnego wsparcia. Łączna wartość projektu - jak informuje Muzeum Podlaskie w Białymstoku - to ponad 1,3 mln euro.

Partnerem polskiego muzeum w tym projekcie jest Grodzieńskie Państwowe Muzeum Historyczno-Archeologiczne. W ramach projektu, w obu instytucjach powstaną centra badań i konserwacji zabytków. 

Obie instytucje posiadają zbiory o dużej wartości historycznej i kulturowej, odzwierciedlające wspólnotę dziejów i różnorodność swoich regionów. Dzięki nowym pracowniom konserwacji wiele zabytków będzie mogło zostać odnowionych i udostępnionych zwiedzającym, zacieśni się również współpraca konserwatorów

- podało Muzeum Podlaskie.

W ocenie dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku dr. Waldemara Wilczewskiego, realizacja tego projektu jest szczególnie ważna, bo - jak podkreślił - największe w regionie muzeum nie posiadało dotąd pracowni konserwatorskiej z profesjonalną bazą. Bardzo cieszy go też współpraca z białoruskim muzeum. 

Jestem przekonany, że współpraca przy projekcie zaowocuje nie tylko powstaniem dwóch centrów badań i konserwacji zabytków, ale przyniesie w przyszłości inne wspólne przedsięwzięcia, jak wystawy, spotkania i publikacje

- powiedział cytowany w komunikacie przesłanym mediom.

Projekt potrwa dwa lata. Centrum Muzeum Podlaskiego powstanie w budynku magazynowym znajdującym się w Choroszczy k. Białegostoku. Powstaną tam pracownie do konserwacji drewna, ceramiki, złoceń, metalu, papieru, tkanin i skóry. Po stronie białoruskiej - jak informuje muzeum - na potrzeby centrum dostosowane zostaną dwa budynki, a znajdą się w nich warsztaty konserwacji m.in. obrazów, ikon, papieru, skóry i wypchanych zwierząt. Oba centra zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt, znajdą się w nich m.in. komory fumigacyjne, służące do chemicznej dezynsekcji eksponatów, przy użyciu specjalnych gazów.

Dodatkowo centra konserwacji będą prowadzić badania i szkolenia. Będzie też w nich możliwość konserwacji zabytków innych instytucji.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku powstało w 1949 roku i jest największą placówką muzealną w województwie podlaskim. Muzeum składa się z siedmiu oddziałów: Ratusza w Białymstoku – siedziby głównej, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum w Bielsku Podlaskim, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oraz Muzeum Historycznego. W planach muzeum jest otwarcie kolejnego oddziału muzeum poświęconego bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, które ma się znajdować w rodzinnej wsi księdza - w Okopach. Od tego roku Muzeum Podlaskie jest placówką współprowadzoną przez ministerstwo kultury.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Archeolodzy ponownie badają teren wokół średniowiecznej osady w Grodzisku koło Suchowoli

29.06.2020, 18:38

Na średniowieczną osadę w Grodzisku koło Suchowoli wrócili archeolodzy z Muzeum Podlaskiego. Prowadzą tam badania wykopaliskowe wokół grodziska. Podczas ostatnich prac odkryli cenne zabytki należące m.in. do Wikingów. Teraz mają inne zadania.


"Noc świętojańska" - w Muzeum Kultury Ludowej powstaje film "Muzealne ABC" [zdjęcia]

28.06.2020, 09:28

Ubrane na biało dziewczęta, w uplecionych z kolorowych, polnych kwiatów wiankach to główne bohaterki powstającego filmu przybliżającego jeden z podlaskich obrzędów ludowych.


W Lipsku powstanie Twórczy Ośrodek Lokalnej Aktywności

15.06.2020, 13:03

Będzie mieścił się w dawnym urzędzie miejskim. Na jego modernizację gmina otrzymała dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania "Fundusz Biebrzański".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok