Radio Białystok | Wiadomości | PFRON przygotowuje program wsparcia dla osób poszkodowanych w wyniku ostatnich nawałnic

PFRON przygotowuje program wsparcia dla osób poszkodowanych w wyniku ostatnich nawałnic

30.06.2020, 12:37, akt. 12:41

W celu złagodzenia skutków ostatnich nawałnic, PFRON przygotowuje program wsparcia dla osób poszkodowanych w ich wyniku. Podobne działania prowadzi także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodowie, którzy lokalnie uruchamiają pomoc polegającą m.in. na wypłacie szybkich zasiłków dla usunięcia skutków podtopień czy przejścia trąby powietrznej.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Pomoc PFRON trafi do osób niepełnosprawnych z kilkunastu powiatów, które najbardziej ucierpiały w wyniku ostatnich nawałnic. Trudna sytuacja panuje m.in. na Podkarpaciu, Śląsku, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie.

Na bieżąco monitorujemy sytuację i kontaktujemy się z samorządami – to one będą realizatorem programu mającego pomóc osobom niepełnosprawnym, które ucierpiały wskutek żywiołu

- mówi Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON.

Wsparcie realizowane będzie w ramach Modułów I i II programu "Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Program zakłada wypłatę świadczeń na rehabilitację społeczną w wysokości 2 tys. zł oraz jednorazowych świadczeń stanowiących rekompensatę poniesionych strat czy pokrycie kosztów przeprowadzenia naprawy sprzętu (urządzenia, środka pomocniczego lub przedmiotu ortopedycznego), którego zakup był dofinansowany ze środków PFRON - w tym w ramach programów Rady Nadzorczej PFRON (niezależnie od daty przyznania pomocy ze środków Funduszu). W ramach tego programu (Moduły III i IV) realizowane jest obecnie także wsparcie dla osób niepełnosprawnych dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa.

Osoby niepełnosprawne, poszkodowane w wyniku żywiołu, będą mogły uzyskać pomoc w ramach programu w sytuacji kiedy samorząd powiatowy, na terenie którego wystąpił żywioł, przystąpi do jego realizacji. Wówczas samorząd wyznaczy jednostkę organizacyjną do realizacji programu – na ogół jest to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jednostka ta będzie dysponować formularzami wniosków, rozpatrywać złożone wnioski i podejmować decyzje w sprawie udzielenia pomocy.

źródło: PFRON | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zbiórka na remont szkolnej toalety

10.06.2020, 08:09

Rodzice mają dołożyć się do remontu toalet w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Dyrekcja placówki liczy też na sponsorów. Chodzi o 50 tysięcy złotych.


Białostoccy radni rozdzielili pieniądze z PFRON-u

25.05.2020, 14:19

Ponad 600 tysięcy złotych więcej jest w tym roku na potrzeby osób niepełnosprawnych w Białymstoku w porównaniu do roku ubiegłego. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał do budżetu miasta prawie 7 milionów złotych. W poniedziałek (25.05) radni podzielili te pieniądze.


Działania PFRON w związku z pandemią koronawirusa

15.04.2020, 17:49

Kto i na jakich zasadach może liczyć na wsparcie z PFRON w związku z pandemią
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok