Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie: wystawy plenerowe i koncerty

Kultura w regionie: wystawy plenerowe i koncerty

autor: Olga Gordiejew

3.07.2020, 13:46, akt. 14:08

Przedstawiamy jakie atrakcje kulturalne czekają na mieszkańców regionu w piątek (3.07).

Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń
Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń

Wystawa na Starosielcach i w Centrum Zamenhofa

Ta wystawa o Starosielcach w ubiegłym roku była prezentowana w samym sercu dzielnicy, a teraz wzbogacona o nagrania świadków historii i zdjęcia z Mediateki Centrum Ludwika Zamenhofa pokazywana będzie (od piątku 3.07) w Centrum im. Zamenhofa.

Ekspozycja przybliża dzieje miasta i jego mieszkańców od początków osady po lata 50. XX w., kiedy to przestaje być samodzielnym miastem, a staje się częścią Białegostoku.

Dzięki nagraniom usłyszymy starosielczan, którzy opowiadają o dzieciństwie, dramatycznych historiach z czasów wojny, a także o samym mieście z zakładami kolejowymi w tle. Przypomnijmy, ze w 2019 r. mineło 100 lat od nadania praw miejskich Starosielcom.

W CENTRUM ZAMENHOFA od dziś oglądać możemy też wystawę inspirowaną bestsellerową książką „MAPY. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

To szansa na wyprawę do różnych ciekawych zakątków świata.

Na wystawie wybrane strony z imponującego atlasu w stylu map dawnych podróżników przeniesione będą na wielkoformatowe płótna.

W trakcie wędrówki przez kontynenty możemy szukać potwora z Loch Ness, dowiemy się, gdzie jest najdłuższe drewniane molo w Europie, gdzie wynaleziono sztuczne ognie, jak się witają Maorysi i jaki jest popularny środek lokomocji na ulicach indyjskich miast. Udamy się na przejażdżkę przez "Nos Diabła", odwiedzimy Wyspę Wielkanocną i przemierzymy Wybrzeże Szkieletowe.

Wystawę "Mapy" możemy zwiedzać do 9 sierpnia.


Koncert plenerowy

W ramach cyklu Lato w Mieście w piątek (3.07) koncert plenerowy.

Autentyczna muzyka chasydzka bez żadnych innowacji w wykonaniu prawdziwego kantora. Symcha Keller z zespołem zabiorą nas w mistyczną podróż w czasie do epoki czyniących cuda cadyków i spontanicznej muzycznej modlitwy.

Symcha Keller to ostatni kontynuator muzycznej mistycznej tradycji chasydów w Polsce. Początek koncertu o 18:00.

Już w niedzielę (5.07) koncert plenerowy "Sentido – W rytmach swingu i bossa novy".

Koncert wyjątkowy, nawiązujący do standardów swingowych lat 30. i 40. oraz do subtelnych rytmów brazylijskiej bossa novy. Własny, wyjątkowy styl muzyczny, to efekt niepowtarzalnego składu zespołu, a także niebanalnych autorskich opracowań przebojów z repertuarów światowych ikon tej muzyki muzyki.

Podczas koncertu zespół zaprezentuje nastrojowe ballady i pogodne standardy swingowe oraz delikatne i melancholijne brzmienia bossa novy, a także utwory energetycznie swingujące.

Początek o 18:00 Wstęp wolny.


Kino plenerowe i samochodowe

To już mała wakacyjna tradycja, że latem - plac przy Białostockim Ośrodku Kultury zmienia się w sale kina plenerowego.

Z myślą o fanach dobrych filmów w piątek (3.07) pierwszy pokaz pod gwiazdami.

Na początek amerykański film reklamowy 2019 - "Sztuka i technika". To szansa zobaczenia współczesnej Ameryki w nietypowy sposób. Życie codzienne Amerykanów, z perspektywy produktów i usług, których używają. Ich troski i obawy, nawiązania do niestabilnej sytuacji politycznej w różnych częściach świata.

Początek seansu plenerowego o 22:00 przy ul. Legionowej.

Z powodu pandemii obowiązują nowe wytyczne uczestnictwa w wydarzeniach plenerowych.


W Choroszczy w piątek (3.07) kino samochodowe na parkingu przed stajnią przy Muzeum Wnętrz Pałacowych. Będzie można obejrzeć polski film "Wkręceni". Początek seansu o 22:00.

Natomiast w niedzielę (5.07) w Łomży - na parkingu przy Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości (przy ul. Akademickiej) - będzie można obejrzeć włoski film "Oni".


Z kolei w Kinie Forum rozpoczyna się Tydzień Kina Hiszpańskiego - wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii słonecznej Hiszpanii, święto kina dla widzów zakochanych w podróżach i południowym stylu życia.

Przegląd skierowany jest zarówno do miłośników języka i kultury hiszpańskiej, jak i do osób lubiących dobre kino.

W programie prezentowany jest szeroki przekrój hiszpańskiej kinematografii, od hitów kasowych po kameralne filmy artystyczne, najgłośniejsze i najbardziej intrygujące nowe hiszpańskie filmy, w większości nie pokazywane wcześniej w Polsce. Wśród nich filmy prezentowane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach oraz zdobywcy prestiżowych nagród.

Szczegółowy repertuar na bok.bialystok.pl.


Festiwal "Rock na bagnie"

W białostockim klubie Fomo (3.07) zagrają dj'e: OLA TEKS-miłośniczka płyt winylowych, członkini kolektywu Move Move, a także DJ i promotor muzyki elektronicznej CYRYL. Start o 23:00.

W piątek (3.07) rozpoczyna się także festiwal "Rock na bagnie". Będą występy online na żywo, a także retransmisje z wcześniejszych edycji festiwalu.

Najpierw od 18:00 będziemy oglądać i słuchać archiwalnych koncertów takich kapel jak: The Analogs, Bachor, Po Prostu, czy Łydka Grubasa, a jutro od 18:00 występy live zespołów: Zimna Wojna, Monroe's Mysterious Death, ZNBB, The Rebels, czy Cela nr 3. Oglądamy bez żadnych opłat.


Fotografie z Czarnej Hańczy

Fotografie z Krainy Czarnej Hańczy Piotra Malczewskiego oglądać możemy w Galerii Białostockiego Ośrodka Kultury.

To prace z ostatnich kilkunastu lat, wykonane z lądu, wody i z lotu ptaka. Istotnym elementem przy wyborze większości kadrów było światło, a przy niektórych – wartość dokumentalna, jak na przykład Buda Ruska, Maćkowa Ruda, Augustów.

Wystawa zdjęć gościć będzie w Galerii BOK do połowy sierpnia.


Grupa Cochise z Pawłem Małaszyńskim wystąpi w sobotę (4.07) w Białymstoku. Koncert odbędzie się w ogródku przy Harold Pub-ie.

Zespół Cochise gra muzykę, którą można określić jako połączenie rocka, grunge'u i metalu.

Zespół wystąpi w składzie: Paweł Małaszyński (wokal), Wojtek Napora (gitara), Radek Jasiński (bas), Adam Argon Galewski (perkusja).

Początek o 19.30 (wejście od godz. 18.00).

Wydarzenie oczywiście będzie zorganizowane ściśle według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Liczba biletów jest ograniczona do 120.


W Augustowie w sobotę (4.07) o 20:00 kameralne wydarzenie muzyczne.

W Restauracji Kaktusik wystąpią Andrzej Korycki i Dominika Żukowska. Artyści zafascynowani legendami rosyjskiej piosenki poetyckiej - Bułatem Okudżawą, Włodzimierzem Wysockim oraz Żanną Biczewską - zaprezentują najpiękniejsze rosyjskie ballady.

Tego wieczoru nie zabraknie również żeglarskich rytmów, autorskich kompozycji Koryckiego, który z szantami związany jest już od lat 80., kiedy tworzył w zespole Stare Dzwony.

Wstęp na koncert bezpłatny.


W niedzielę (05.07) o 20:00 4. Domowy Salon Ambientu organizowany przez festiwal Up To Date.

Tym razem zagra kompozytor i producent muzyczny Bartosz Dziadosz "PLEQ" , który reprezentuje eksperymentalny nurt w muzyce elektronicznej. Transmisja live na profilu facebookowym Up To Date’a w niedziele o 20:00.

 

W niedzielę warto odwiedzić również Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

O 15:00 we dworze z Bobry Wielkiej zaplanowano spotkanie z Jerzym Rajeckim autorem albumu „Klimaty Podlasia”.

Jerzy Rajecki pochodzi z Hajnówki, mieszka w Białymstoku, tematem jego fotografii jest Podlasie. Żeby dzielić się nimi z większym gronem odbiorców, założył na Facebooku profil "Klimaty Podlasia" bijący rekordy popularności.

Po dziesięciu latach postanowił wydać album. Publikacja zawiera 300 zdjęć, które powstały w ciągu ostatnich ośmiu lat. Zatytułowana jest tak samo jak profil na Facebook'u. Można ją będzie kupić w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Można będzie też porozmawiać z autorem i obejrzeć slajdy.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kultura - koncerty, filmy dla najmłodszych i kino plenerowe

2.07.2020, 09:47

Koncert łomżyńskich filharmoników w kościele, filmy w ramach "Akcji Lato" i kino plenerowe Białostockiego Ośrodka Kultury, a także festiwal Rock na bagnie w sieci i muzykę DJ-ów w białostockim klubie - to propozycje Olgi Gordiejew.


Serial "#Wakacje" z nagrodą główną konkursu "Kultura na wynos"

2.07.2020, 08:51

Serial internetowy "#Wakacje" w reżyserii białostoczanki Agaty Biziuk zdobył nagrodę główną w konkursie - organizowanym przez Urząd Miasta w Poznaniu - "Kultura na wynos".


Kultura online i nie tylko - seanse w Kinie Forum, wystawa w Łomży i spotkanie w Książnicy Podlaskiej

30.06.2020, 09:06

W tym tygodniu w Białymstoku działa już "odmrożone" Kino Forum. Można też odwiedzić wystawę w Łomży i posłuchać koncertów - online i na świeżym powietrzu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!
Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok