Radio Białystok | Wiadomości | Maląg: dotąd złożono ponad 577 tys. wniosków w programie "Dobry start"

Maląg: dotąd złożono ponad 577 tys. wniosków w programie "Dobry start"

6.07.2020, 06:55, akt. 14:13

Ponad 577 tys. wniosków złożono w rozpoczętym na początku lipca programie wyprawek szkolnych "Dobry start" – poinformowała w poniedziałek (6.07) w Białymstoku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że w tym roku na ten program zarezerwowano ponad 1,5 mld zł.

Marlena Maląg - minister RPiPS w Białymstoku, fot. Edyta Wołosik
Marlena Maląg - minister RPiPS w Białymstoku, fot. Edyta Wołosik

Marlena Maląg w poniedziałek przebywa z wizytą w Podlaskiem.

Rodzina jest w centrum uwagi

Na konferencji prasowej w centrum Białegostoku minister podkreślała, że polityka rodzinna obecnego rządu pokazuje, że rodzina jest w centrum uwagi. Dodała, że zostało to też potwierdzone w podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę karcie rodziny, która – jak mówiła minister – z jednej strony podsumowuje dotychczasowe działania ostatnich pięciu lat, z drugiej – jest wyznacznikiem, w jakim kierunku ma się to rozwijać.


Aby pokazać, że rodzina jest najważniejsza i to nie są tylko słowa, tylko to są konkrety – dodała Maląg.


Trzecia edycja programu "Dobry start"

Jednym z programów, który przedstawiała, był "Dobry start", czyli wyprawka dla uczniów. Marlena Maląg mówiła, że 1 lipca ruszyła trzecia edycja tego programu.


Wydawałoby się, że nasi rodzice dziś myślą o tym, jak zorganizować dzieciom wakacje, bezpiecznie, aby dzieci zwiedzały piękne zakątki naszego kraju, ale widzimy, jakie jest duże zainteresowanie – dodała Maląg.


Powiedziała, że co roku programem objętych jest ok. 4,5 mln dzieci w całym kraju.

- W tym roku zostało złożonych już na chwilę obecną ponad 577 tys. wniosków – mówiła minister. Dodała, że w tym roku zarezerwowano na ten cel w budżecie ponad 1,5 mld zł. W dwóch poprzednich latach – jak mówiła – przekazano na ten program w sumie ponad 2,6 mld zł.


Program "Mama 4 plus" oraz bon turystyczny 

Minister wymieniła też inne programy rządowe wspierające polskie rodziny. To m.in. – jak mówiła – "sztandarowy program, który podniósł godność polskiej rodziny", czyli 500 plus. Mówiła, że dotąd przekazano na niego ponad 114 mld zł, a świadczeniem objętych jest ponad 6,5 mln dzieci. Zapewniła, że program będzie kontynuowany.

Marlena Maląg powiedziała też o programie "Mama 4 plus", w którego ramach pomoc trafiła do 57 tys. osób. Wspomniała też o bonie turystycznym, który ma wspomóc rodziny z dziećmi, ale też wspomoże branżę turystyczną.


Ulgi dla seniorów 

Minister zapewniła też, że rząd pamięta nie tylko o rodzinach z dziećmi, ale także o seniorach. Wymieniła tutaj m.in. obniżenie przez prezydenta Dudę wieku emerytalnego i waloryzację rent i emerytur.

Na konferencji wspomniała też o innych rządowych programach, m.in. o tych przygotowanych w okresie pandemii. Mówiła, że dzięki różnych mechanizmom jak tarcza antykryzysowa i finansowa, udało się uratować ponad 5 mln miejsc pracy.


Ponad 107 mld zł zostało przekazanych poprzez mechanizmy dopłaty do wynagrodzeń, poprzez świadczenie postojowe, poprzez zwolnienie ze składki ZUS – dodała. 


Mówiła, że na koniec czerwca stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc., zarejestrowanych bezrobotnych było 1,2 mln osób.Obecny na konferencji minister edukacji Dariusz Piontkowski mówił o programach skierowanych do szkół i uczniów, wymienił także, że przez ostatnie lata zwiększono wielkość subwencji oświatowej, która w 2020 r. wzrosła do 50 mld zł, o 3,5 mld zł w porównaniu z poprzednim rokiem. Zwrócił też uwagę na projekty związane z dostępem do sprzętu komputerowego i do internetu.

Minister Marlena Maląg odwiedziła też Pensjonat Sosnowe Zacisze w Kleosinie, gdzie rozmawiała z przedstawicielami organizacji pozarządowych o programie ASOS, czyli o wspieraniu aktywności seniorów, edukacji, integracji międzypokoleniowej i usługach społecznych skierowanych do osób starszych. Była także z wizytą w firmie Art Profil w Wyszkach, a o 17:00 ma odwiedzić żłobek w Siemiatyczach.

Minister spotka się też z mieszkańcami Bielska Podlaskiego i Hajnówki.


źródło: PAP | red: lma, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dodatkowe środki na wynagrodzenia dla pracowników DPS-ów

4.07.2020, 10:06

Ponad 326 milionów złotych trafi wkrótce do Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej na wsparcie domów pomocy społecznej - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.


Ostatni moment na złożenie wniosku, by otrzymać dodatek solidarnościowy za czerwiec

30.06.2020, 13:20

Osoby, które chcą otrzymać dodatek solidarnościowy za czerwiec, muszą się pospieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas jeszcze tylko dzisiaj (30.06) - przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 12 lipca

25.06.2020, 14:11

O kolejne 14 dni, czyli do 12 lipca wydłużamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.


Marlena Maląg: najwięcej wniosków o pożyczki rozpatrzono na Podlasiu, a najmniej na Mazowszu

26.05.2020, 16:03

Najwięcej wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców rozpatrzono w woj. podlaskim (83 proc.), a najmniej w mazowieckim (41 proc.) - poinformowała we wtorek (26.05) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Z danych resortu wynika, że w Warszawie pozytywnie rozpatrzono 14 proc. wniosków.


Maląg: zasiłek dla rodziców dzieci do lat 8 będzie dalej realizowany

22.05.2020, 16:24

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy mają dzieci do lat 8 będzie dalej realizowany; tak zabezpieczyliśmy przepisy prawa, aby z tego świadczenia można było skorzystać – zapewniła w piątek szefowa MRPiPS Marlena Maląg.


Minister pracy: szacujemy, że w Polsce jest ok. 960 tys. osób bezrobotnych

6.05.2020, 08:51

W kwietniu przybyło ok. 58 tys. osób bezrobotnych; szacujemy, że na ten moment będziemy mieli ok. 960 tys. osób bezrobotnych - poinformowała w środę (6.05) minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 14:08

Zmarł ksiądz Czesław Gładczukźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok