Radio Białystok | Wiadomości | Planując wypoczynek nad wodą, sprawdźmy online czystość kąpieliska

Planując wypoczynek nad wodą, sprawdźmy online czystość kąpieliska

12.07.2020, 09:37, akt. 09:54

Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Jeśli ktoś szuka wiarygodnych informacji, powinien skorzystać z naszego serwisu – mówi rzecznik GIS Jan Bondar.

Siemiatycze, fot. Joanna Szubzda
Siemiatycze, fot. Joanna Szubzda

Serwis prowadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny zawiera w tym roku – jak podkreślił rzecznik GIS – informacje o 600 kąpieliskach.

"Woda w miejscach przeznaczonych do kąpieli jest monitorowana pod kątem przekroczenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych np. bakterii Escherichia coli, enterokoków czy obecności w wodzie zakwitu sinic, co objawia się widocznymi smugami, kożuchem i pianą" – wskazał.

Badania obejmują też – jak dodał – m.in. kontrolę obecności innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma i inne odpady w ilości niedającej się natychmiast usunąć z wody.

Bondar przypomniał, że w razie przekroczenia dopuszczalnych wartości określonych parametrów wydawany jest zakaz kąpieli. Przywrócenie możliwości bezpiecznego kąpania następuje po wykonaniu kolejnego badania wody, które wykaże odpowiednią czystość.

Aktualizacja serwisu – jak zaznaczył – odbywa się na bieżąco. Powstaje on na podstawie danych z szesnastu wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Na stronie sk.gis.gov.pl znaleźć można, oprócz danych na temat czystości wody, także wiele innych przydatnych informacji o infrastrukturze, m.in. o możliwości zacumowania sprzętu wodnego, miejsca na grill, wydzielonych miejsc dla dzieci czy dla wyprowadzania psa.

Na stronie zamieszczona jest mapa z zaznaczonymi kąpieliskami i ich wyszukiwarka. Po wybraniu konkretnej lokalizacji wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska. W przypadku już aktywnych kąpielisk tzn. takich, w których sezon się już rozpoczął, możliwy jest odczyt pełnej informacji. W przypadku pozostałych dostępna jest informacja o planowanym starcie sezonu kąpielowego. Szczegółowy raport pojawi się po jego otwarciu. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


NFZ przypomina - wyrób EKUZ przed wyjazdem na zagraniczne wakacje

11.07.2020, 18:44

Osoby, które planują urlop za granicą, powinny wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. W czasie pandemii koronawirusa jest to szczególnie ważne, bo z taką kartą można uzyskać pomoc w publicznych placówkach służby zdrowia za granicą na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju.


Jeszcze w tym roku może być przywrócone połączenie kolejowe Białystok-Hajnówka

10.07.2020, 17:23

Już wkrótce wróci do rozkładu jazdy połączenie kolejowe Białystok - Hajnówka. Zapowiedzieli to na konferencji na dworcu PKP w Białymstoku politycy, samorządowcy i przedstawiciele spółki Polregio, którzy następnie wybrali się w symboliczny przejazd nową trasą.


Ponad 1000 miejsc noclegowych w Polsce ma certyfikat "Obiekt Bezpieczny Higienicznie"

10.07.2020, 09:38

Już ponad 1000 miejsc noclegowych z całego kraju może posługiwać się certyfikatem „Obiekt Bezpieczny Higienicznie. Stosujemy się do zaleceń” - powiedział PAP prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. Dodał, że w Polsce miejsca te już są promowane, promocja za granicą - za tydzień.


Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przebywając nad wodą

10.07.2020, 08:34

Przed nami kolejny wakacyjny weekend z "plażową" pogodą.


Wiceminister zdrowia apeluje o przestrzeganie reżimu sanitarnego

7.07.2020, 09:36

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24 zaapelował, by przestrzegać reżimu sanitarnego. Wiceminister zaznaczył, że Polacy odreagowują teraz okres zamknięcia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok